Ryzen 5 3600X RTX 2060 sistem toplama

Bütçe
9,000₺ max.

Mehmet Ö.

Centipat
Merhaba şöyle bir sistem topluyorum ama anakart hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bir de HDD eklemedim onun hakkındaki önerilerinize de açığım.

Sistemim şu:

1)İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz.

2)RAM: Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance LPX siyah 3600MHz CL18 DDR4.

3)Anakart: MSI B450M PRO- M.2 Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX.

4)Ekran kartı: NVIDIA MSI GeForce RTX 2060 Super Ventus GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit.

5)ışlemci soğutucu: Thermaltake water 3.0 120 ARGB Sync 120mm işlemci sıvı soğutucu.

6)SSD: Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3200 MB yazma)

Kasam bu şekilde kasa içi hakkında önerileriniz varsa sonuna kadar açığım ve anakart konusunda hiçbir şey bilmediğim için sizin fikirleriniz bende çok çok önem arz ediyor anakart hakkında bir de HDD gerekir mi bunları soruyorum yardımcı olanlara şimdiden bol bol teşekkürlerimi sunuyorum.

Not: Ben bu kasayı toplam 8, 600₺'ye kurtardım ama 9, 000₺'yi kati suretle aşmaması lazım.

Son düzenleme:
Sıvı soğutucu OC yapılmayacaksa gereksiz.
RAM'ler 32 çok fazla 16 yeter oyun için.
M.2 SSD oyun için çok gerekli değil SATA ile aralarında neredeyse fark yok.
Bunlardan kısıp daha iyi bir anakart mesela Tomahawk ve daha iyi bir ekran kartı mesela RX 5700XT alınabilir.
Bir de kasan nedir?

Oyun amaçlı topluyorsanız kesinlikle 32 GB bellek israf olur. 16 GB bellek bile aşırı yeterli şuan. 16 GB 8x2 3200 MHZ bellek yeterli olur fazlasıyla. Kesinlikle 1 TB 7200 RPM HDD öneririm oyun için 500 GB SSD yetersiz kalır. Belleklerden kalan para ile ekran kartı modelinizi yükseltebilirsiniz. Kasa ise tercihlerinize kalmış ama sıvı soğutmaya uygun kasa almanız lazım. Seçtiğiniz anakartın Nvme M.2 SSD desteğinin olduğundan emin olun.
Sıvı soğutucu OC yapılmayacaksa gereksiz.
RAM'ler 32 çok fazla 16 yeter oyun için.
M.2 SSD oyun için çok gerekli değil SATA ile aralarında neredeyse fark yok.
Bunlardan kısıp daha iyi bir anakart mesela Tomahawk ve daha iyi bir ekran kartı mesela RX 5700XT alınabilir.
Bir de kasan nedir?
Yanlışınızı düzeltelim seçtiği Nvme M.2 SSD çok yüksek hızlarda normal bir SSD'den bile 10 15 kat hızlı yanlış bilgi vermeyin lütfen.
Merhaba şöyle bir sistem topluyorum ama anakart hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bir de HDD eklemedim onun hakkındaki önerilerinize de açığım.

Sistemim şu:

1)İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz.

2)RAM: Corsair 32 GB (2x16 GB) Vengeance LPX siyah 3600MHz CL18 DDR4.

3)Anakart: MSI B450M PRO- M.2 Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX.

4)Ekran kartı: NVIDIA MSI GeForce RTX 2060 Super Ventus GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit.

5)ışlemci soğutucu: Thermaltake water 3.0 120 ARGB Sync 120mm işlemci sıvı soğutucu.

6)SSD: Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3200 MB yazma)

Kasam bu şekilde kasa içi hakkında önerileriniz varsa sonuna kadar açığım ve anakart konusunda hiçbir şey bilmediğim için sizin fikirleriniz bende çok çok önem arz ediyor anakart hakkında bir de HDD gerekir mi bunları soruyorum yardımcı olanlara şimdiden bol bol teşekkürlerimi sunuyorum.

Not: Ben bu kasayı toplam 8, 600₺'ye kurtardım ama 9, 000₺'yi kati suretle aşmaması lazım.
Düzgün bir modüler +80 750w güç kaynağı öneririm size.

Oyun amaçlı topluyorsanız kesinlikle 32 GB bellek israf olur. 16 GB bellek bile aşırı yeterli şuan. 16 GB 8x2 3200 MHZ bellek yeterli olur fazlasıyla. Kesinlikle 1 TB 7200 RPM HDD öneririm oyun için 500 GB SSD yetersiz kalır. Belleklerden kalan para ile ekran kartı modelinizi yükseltebilirsiniz. Kasa ise tercihlerinize kalmış ama sıvı soğutmaya uygun kasa almanız lazım. Seçtiğiniz anakartın Nvme M.2 SSD desteğinin olduğundan emin olun.

Yanlışınızı düzeltelim seçtiği Nvme M.2 SSD çok yüksek hızlarda normal bir SSD'den bile 10 15 kat hızlı yanlış bilgi vermeyin lütfen.

CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa
@batuhansarikap5 KENDINEMUZİSYEN-BOSS/AMD Ryzen 5 3600X/MSI RTX 2060 SUPER VENTUS GP OC 8GB/16GB RAM/240GB SSD/1TB Disk/Gaming Bilgisayar | ITOPYA bu ürünün özelleştirmesinden yaptım

Bana şöyle güzel bir anakart önerebilir misin?

Bence gayet dengeli, güzel bir sistem oldu. Başka bir arkadaşa benzerini önermiştim, size de önereyim dedim. Toplamda 8.800 TL tuttu. Diğer arkadaşlar eksik, yanlış vs. varsa belirtirler.

Yanlış bilgi vermemiş. Nvme ssd'lerin "oyun" performansına etkisi yok varsa bile 1 saniye farkına bile çıkmıyor. Düzgün okuyun lütfen.

Seçtiğiniz anakart mATX bir anakart. 2 tane RAM slotu var.
RAM'leri 2x8 GB şeklinde almanızı öneririm. 3600 MHZ iyi tercih.
İşlemcinin stok fanı mevcut ve yeterli olacaktır. Sıvı soğutma almaya gerek yok.
Ekran kartınız da esasen güçlü bir kart ancak, RAM ve sıvı soğutmadan artan parayla RTX 2070'e yükseltme yapabilirsiniz. Nvidia çipset öneriyorum.
Ayrıca 500 GB bir SSD oyun için yeterli olacaktır. M2 alırsanız sadece yükleme ekranlarında çok beklemezsiniz. HDD alırsanız daha çok beklersiniz. O yüzden SSD öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı