Çözüldü Ryzen 5 3600X + RTX 3060 sistemde driver çökmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
İyi Sosyaller, bugün itibarıyla R5 3600X sistemime Zotac RTX 3060 Twin Edge ekran kartı satın aldım. Temiz bir kurulum olması adına BIOS'u güncelledim, bilgisayarı formatladım ve ekran kartı sürücüsünü bu şekilde kurdum. Lakin oyunlarda sürekli DX11 error tarzı driver çökmesi sorunları yaşıyorum. Cyberpunk 2077'de, Red Dead Redemption 2'de, Valorant'ta ve GTA V'de bu çökmeleri yaşadım. Ayrıca en güncel NVIDIA sürücüsünü kullanıyorum. Sizce sorun nedir? Gerekli olan bir bilgi varsa yazabilirim.

Çözüm
Yani RAM'lerden birinde bir işgüzarlık var doğru anladıysam. 😆

Tek başınayken slot fark etmeksizin hepsinde crash veriyor.
İki RAM birlikte takılıyken de crash veriyor.

Ama sıkıntısız olduğunu düşündüğünüz RAM ise slot fark etmeksizin tek başınayken hiçbir şekilde crash vermiyor.

Bir ara forumda sizin kullandığınız GSKILL RipjawsV RAM'lerde sıkıntı vardı, insanlar arızalı diye konu açıyordu. Ne kadar doğruydu hatırlamıyorum. Ek olarak, diğer ekran kartınızda bu sıkıntıyı yaşamamışsınız zaten. Ama belli mi olur, daha güçlü bir GPU kullanıyorsunuz artık.

Mesela örnek olarak şu konu var. Burada direk arızalı olduğunu anlamış arkadaş. Ama sizde böyle bir durum yok tabii.

Bu noktada size önerim BIOS'taki XMP'yi kapatıp RAM'leri tekrar denemeniz olacak. Yine aynı şekilde ikisi birlikte deneyebilirsiniz. Arızalı olduğunu düşündüğünüz RAM'i de tek başına takıp deneyebilirsiniz aynı şekilde.

Çünkü genelde RipjawsV belleklerin XMP ile çalışırken sıkıntı çıkardığını, bazılarının mavi ekran verdiğini söyleyenlerin sayısı fazla. Çiplerine de çok laf ediliyor.

memtest86 testinden geçiyor ama sistemde oyun oynarken crash yiyorsunuz. Ekstra olarak hangi yazılımlarla test edilebilir bilmiyorum ama şunu bırakayım.

Bu HCI Memtest overclockçular için tavsiye ediliyor ama kalsın bir köşede, deneyebilirsiniz.

Ama sıkıntısız olduğunu düşündüğünüz RAM ise slot fark etmeksizin tek başınayken hiçbir şekilde crash vermiyor.

Bir ara forumda sizin kullandığınız GSKILL RipjawsV RAM'lerde sıkıntı vardı, insanlar arızalı diye konu açıyordu. Ne kadar doğruydu hatırlamıyorum. Ek olarak, diğer ekran kartınızda bu sıkıntıyı yaşamamışsınız zaten. Ama belli mi olur, daha güçlü bir GPU kullanıyorsunuz artık.

Mesela örnek olarak şu konu var. Burada direk arızalı olduğunu anlamış arkadaş. Ama sizde böyle bir durum yok tabii.

Bu noktada size önerim BIOS'taki XMP'yi kapatıp RAM'leri tekrar denemeniz olacak. Yine aynı şekilde ikisi birlikte deneyebilirsiniz. Arızalı olduğunu düşündüğünüz RAM'i de tek başına takıp deneyebilirsiniz aynı şekilde.

Çünkü genelde RipjawsV belleklerin XMP ile çalışırken sıkıntı çıkardığını, bazılarının mavi ekran verdiğini söyleyenlerin sayısı fazla. Çiplerine de çok laf ediliyor.

memtest86 testinden geçiyor ama sistemde oyun oynarken crash yiyorsunuz. Ekstra olarak hangi yazılımlarla test edilebilir bilmiyorum ama şunu bırakayım.

Bu HCI Memtest overclockçular için tavsiye ediliyor ama kalsın bir köşede, deneyebilirsiniz.

Çözüm

Evet hocam doğru anladınız, RAM'lerden birinde işgüzarlık var. Dediğiniz gibi sanırım bendeki de kronik sorunlu, hiç bilemeyeceğim. Öneriniz olan XMP ayarlarını devre dışı bırakıp biraz kullanacağım. İlk başta XMP ayarları devre dışı bir şekilde ikisini kullanacağım. Ardından arızalı olduğunu düşündüğüm RAM'i kullanacağım. Size sonuçları iletirim hocam.

@EgeN7 Hocam merhaba, gece boyunca XMP kapalı bir şekilde LoL, Valorant oynadım ve herhangi bir çökme yaşamadım. Evet, gözle görülür bir performans kaybı var fakat yeni bellekler satın alana kadar beni idare edecektir. Bugün eve döndüğümde Cyberpunk 2077 ve GTA V de oynayacağım. %99 sorunun kaynağı RAM'ler.

Son düzenleme:
Merhaba, evet performans kaybını hissetmişsinizdir biraz ama en azından sorunun kaynağının dediğiniz gibi %99 RAM olduğuna emin olmuş olduk. G. Skill RipjawsV kullanıp da bu tarz sorunlar var diye konu açmış olan ve konu altına XMP ile alakalı çözüm önerisi sunmuş arkadaşlara da teşekkür etmek lazım.

Yeni bellekler elinize ulaştığında bir sıkıntı yaşamazsanız arızalı belleği, hatta belki ikisini de birlikte garanti kapsamında teknik servise gönderin derim. Ayrıca memtest86'da çıkmayan özel bir sorun, göndereceğiniz zaman neler yaptığınızı mutlaka yazmanız lazım. Önceki ekran kartıyla bir hata vermiyordu, RTX 3060'da verdi. Tek tek denediniz, slotlarda bir sıkıntı yoktu ve sorunu belleklerden birinin XMP ile çalıştığında hataya düşmesinden anladınız. Sonra XMP'yi kapattınız ve böyle bir şeyle karşılaşmadınız gibi gibi. Teknik servis boşlayıp geri göndermesin sonra. :D

Merhaba, evet performans kaybını hissetmişsinizdir biraz ama en azından sorunun kaynağının dediğiniz gibi %99 RAM olduğuna emin olmuş olduk. G. Skill RipjawsV kullanıp da bu tarz sorunlar var diye konu açmış olan ve konu altına XMP ile alakalı çözüm önerisi sunmuş arkadaşlara da teşekkür etmek lazım.

Yeni bellekler elinize ulaştığında bir sıkıntı yaşamazsanız arızalı belleği, hatta belki ikisini de birlikte garanti kapsamında teknik servise gönderin derim. Ayrıca memtest86'da çıkmayan özel bir sorun, göndereceğiniz zaman neler yaptığınızı mutlaka yazmanız lazım. Önceki ekran kartıyla bir hata vermiyordu, RTX 3060'da verdi. Tek tek denediniz, slotlarda bir sıkıntı yoktu ve sorunu belleklerden birinin XMP ile çalıştığında hataya düşmesinden anladınız. Sonra XMP'yi kapattınız ve böyle bir şeyle karşılaşmadınız gibi gibi. Teknik servis boşlayıp geri göndermesin sonra. :D
Teknik servis ile iletişime geçmek istiyorum fakat belleklerin kutusu ve faturası memlekette ne yazık ki. Garanti bitimine kadar eğer eve gidersem onları alırım ve teknik servis ile görüşürüm. Evet dediğiniz gibi XMP ile alakalı çözüm önerisi sunan arkadaşlara ayrı teşekkürler, size de her şey ve yardımlarınız için ayrı teşekkürler, iyi ki varsınız. Ekran kartını göndermekten vazgeçtim ve eğer ki RAM'lerden bağımsız bu sorunum devam ederse teknik servis ile iletişime geçerim zaten. Bu arada belleklerin frekansları düştüğü için çok fazla FPS düştü, sanırım bu Ryzen sistemden kaynaklı.

@EgeN7 Hocam iyi akşamlar. Sisteme sağlam olan RAM'imin tamamen aynı değerlere sahip farklı bir markadan RAM taktım ve 2 gündür sorunsuz kullanıyorum. Sizin yardımlarınız sayesinde bu sorunu çözdüm. Teşekkür ederim yeniden. İmkanımız olsa bir kahve ısmarlamak isterdim size. ☺️

Son düzenleme:
@EgeN7 Hocam iyi akşamlar. Sisteme sağlam olan RAM'imin tamamen aynı değerlere sahip farklı bir markadan RAM taktım ve 2 gündür sorunsuz kullanıyorum. Sizin yardımlarınız sayesinde bu sorunu çözdüm. Teşekkür ederim yeniden. İmkanımız olsa bir kahve ısmarlamak isterdim size. ☺️
Çok sevindim, yeni ekran kartınızı güle güle kullanın. Adım adım birlikte çözdük, daha önceki konular da çok yardımcı oldu. Güzel bir deneyimdi. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı