Çözüldü Ryzen 5 3600X + RTX 3060 sistemde driver çökmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sakuraiden

Kilopat
Yer
Serez
İyi Sosyaller, bugün itibarıyla R5 3600X sistemime Zotac RTX 3060 Twin Edge ekran kartı satın aldım. Temiz bir kurulum olması adına BIOS'u güncelledim, bilgisayarı formatladım ve ekran kartı sürücüsünü bu şekilde kurdum. Lakin oyunlarda sürekli DX11 error tarzı driver çökmesi sorunları yaşıyorum. Cyberpunk 2077'de, Red Dead Redemption 2'de, Valorant'ta ve GTA V'de bu çökmeleri yaşadım. Ayrıca en güncel NVIDIA sürücüsünü kullanıyorum. Sizce sorun nedir? Gerekli olan bir bilgi varsa yazabilirim.

Çözüm
Yani RAM'lerden birinde bir işgüzarlık var doğru anladıysam. 😆

Tek başınayken slot fark etmeksizin hepsinde crash veriyor.
İki RAM birlikte takılıyken de crash veriyor.

Ama sıkıntısız olduğunu düşündüğünüz RAM ise slot fark etmeksizin tek başınayken hiçbir şekilde crash vermiyor.

Bir ara forumda sizin kullandığınız GSKILL RipjawsV RAM'lerde sıkıntı vardı, insanlar arızalı diye konu açıyordu. Ne kadar doğruydu hatırlamıyorum. Ek olarak, diğer ekran kartınızda bu sıkıntıyı yaşamamışsınız zaten. Ama belli mi olur, daha güçlü bir GPU kullanıyorsunuz artık.

Mesela örnek olarak şu konu var. Burada direk arızalı olduğunu anlamış arkadaş. Ama sizde böyle bir durum yok tabii.

Bu noktada size önerim BIOS'taki XMP'yi kapatıp RAM'leri tekrar denemeniz olacak. Yine aynı şekilde ikisi birlikte deneyebilirsiniz. Arızalı olduğunu düşündüğünüz RAM'i de tek başına takıp deneyebilirsiniz aynı şekilde.

Çünkü genelde RipjawsV belleklerin XMP ile çalışırken sıkıntı çıkardığını, bazılarının mavi ekran verdiğini söyleyenlerin sayısı fazla. Çiplerine de çok laf ediliyor.

memtest86 testinden geçiyor ama sistemde oyun oynarken crash yiyorsunuz. Ekstra olarak hangi yazılımlarla test edilebilir bilmiyorum ama şunu bırakayım.

Bu HCI Memtest overclockçular için tavsiye ediliyor ama kalsın bir köşede, deneyebilirsiniz.
Evet mantıklı noktalara değinmiş.

Size bu konuda hak veriyorum. Ben de indirip güncelleme yapacak olsam 2 kez düşünürdüm.

Ama az önce söylediklerim yine geçerli. Zotac ile iletişim esnasında ekran kartı modelinizdeki belleklerden tutun aklınıza gelebilecek ve sorun oluşturabilecek tüm detayları netleştirerek onların önerdiği VBIOS'u indirip güncelleyebilirsiniz. Zaten üretici ile iletişime geçmeden kör bir şekilde yapılması çok riskli, doğru.

Ben Zotac ile iletişime geçin derim, en azından kesin önerdikleri bir sürüm var mı, onu öğrenmiş olursunuz. İstemezseniz de yapmazsınız.

Bu zamana kadar herhangi bir ekran kartı üreticisinin VBIOS'u sitelerine koyduğunu görmedim zaten.

Bazı arkadaşlar kartlarını ufak bir underclock veya undervolt ile çözdüklerini söylemişler bu sorunu. Ne kadar yardımcı olur bilemem.

Bu arada sanırım aşağıdaki rehberden baktınız, zaten ilk yorumlarda da onun açıklamaları var.

Evet mantıklı noktalara değinmiş.

Size bu konuda hak veriyorum. Ben de indirip güncelleme yapacak olsam 2 kez düşünürdüm.

Ama az önce söylediklerim yine geçerli. Zotac ile iletişim esnasında ekran kartı modelinizdeki belleklerden tutun aklınıza gelebilecek ve sorun oluşturabilecek tüm detayları netleştirerek onların önerdiği VBIOS'u indirip güncelleyebilirsiniz. Zaten üretici ile iletişime geçmeden kör bir şekilde yapılması çok riskli, doğru.

Ben Zotac ile iletişime geçin derim, en azından kesin önerdikleri bir sürüm var mı, onu öğrenmiş olursunuz. İstemezseniz de yapmazsınız.

Bu zamana kadar herhangi bir ekran kartı üreticisinin VBIOS'u sitelerine koyduğunu görmedim zaten.

Bazı arkadaşlar kartlarını ufak bir underclock veya undervolt ile çözdüklerini söylemişler bu sorunu. Ne kadar yardımcı olur bilemem.

Bu arada sanırım aşağıdaki rehberden baktınız, zaten ilk yorumlarda da onun açıklamaları var.

Hocam kart sıfır resmen, oyun dahi oynayamadım adam akıllı. Az önce RAM'lerden birini çıkardım, biraz test edeceğim. Çökme durumunda takılı olanı çıkarıp diğerini takacak ve yine test edeceğim.. Eğer ki sorunlar devam ediyorsa Windows 11 temiz kurulum yapacağım. Eğer yine çözülmezse iade talebi oluşturacağım çünkü hadi biraz ben teknik bilgiden anlıyorum, dediklerinizi yapabiliyorum ama ya yapamasaydım ve tak-çalıştır ile kullanmak isteyen bir kullanıcı olsaydım... Son çare iade edeceğim artık, aldığım fiyata başka markanın 3060'ını alırım.

O zaman RAM'leri dediğiniz gibi oyun testlerinde tek tek denemeye devam edebilirsiniz.

Kesinlikle, tak-kullan normal bir kullanıcı VBIOS'un ne adını duyar, ne de kıyısından köşesinden yaklaşır.

Hesapta, VBIOS'u güncellemek zorunda kalmamanız gerekiyor.

Ancak o rehbere yaptığı yorumda şöyle bir şey de var:
Ekran kartı BIOS güncellemesi karta çok bir şey katmaz. Üreticiler nadiren VBIOS güncellemesi yayınlar. O da genelde iyileştirme için değil, daha çok sorun çözme için olur. Yeni bir VBIOS karta DX12 desteği kazandıramaz mesela...
Siz de tam bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz zaten. Biraz iyileştirmeye de giriyor ama sorun çözme daha ağır basıyor.

Ben Zotac desteğe yazdım. Seri numarası olmadığı için onu veremedim, ama sorunu açıkladım. Böyle bir sıkıntı varsa ve en güncel VBIOS ile çözülüyorsa yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Zotac ile iletişimi sizi VBIOS güncellemeye zorlamak için değil, olayın aslını öğrenmek için başlattım.

Dediğiniz gibi, sonuç ne olursa olsun iade de oldukça iyi bir seçenek. :)

Mail içeriği: ZeroBin
Tabii model numarasının ZT-A30600E-10M olduğunu da belirttim.

Son düzenleme:
O zaman RAM'leri dediğiniz gibi oyun testlerinde tek tek denemeye devam edebilirsiniz.

Kesinlikle, tak-kullan normal bir kullanıcı VBIOS'un ne adını duyar, ne de kıyısından köşesinden yaklaşır.

Hesapta, VBIOS'u güncellemek zorunda kalmamanız gerekiyor.

Ancak o rehbere yaptığı yorumda şöyle bir şey de var:

Siz de tam bu sıkıntıyı yaşıyorsunuz zaten. Biraz iyileştirmeye de giriyor ama sorun çözme daha ağır basıyor.

Ben Zotac desteğe yazdım. Seri numarası olmadığı için onu veremedim, ama sorunu açıkladım. Böyle bir sıkıntı varsa ve en güncel VBIOS ile çözülüyorsa yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Zotac ile iletişimi sizi VBIOS güncellemeye zorlamak için değil, olayın aslını öğrenmek için başlattım.

Dediğiniz gibi, sonuç ne olursa olsun iade de oldukça iyi bir seçenek. :)

Mail içeriği: ZeroBin
Tabii model numarasının ZT-A30600E-10M olduğunu da belirttim.
Hocam RAM'leri denemeye devam ediyorum. Benim yerime Zotac desteğe yazdığınız için teşekkür ederim. Sabaha doğru bir RAM'i test ettim ve yine çökme, kapanma yaşadım. Birazdan diğer RAM'i deneyecek ve gözlemleyeceğim bakalım. Bu arada olayın aslını ben de merak ettim ve güncellemeye zorlamadığınızı biliyorum, çok fazla yardımcı oldunuz zaten.

@EgeN7 Hocam, her iki RAM'i de sırasıyla tek tek farklı slotlara takarak oyunlar oynadım. Bazen verdi ve bazen hata vermedi. Ben açıkçası sorunun RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşlımla oyun oynuyoruz şimdi bir yandan da tekli tekli test etmiş oluyorum işte. Oyunu bıraktıktan sonra temizce Windows'u yeniden kurayım diyorum. Siz ne dersiniz?

Son düzenleme:
Oyunu bıraktıktan sonra temizce Windows'u yeniden kurayım diyorum. Siz ne dersiniz?
Evet olabilir. Temiz kurulum her zaman yardımcı oluyor. Ama oyunları tekrar yüklemek, Windows'u tekrar özelleştirmek ayarlarını yapmak beni hep yormuştur. O yüzden çok gerekmedikçe atmamaya çalışıyorum. Ama sizin durumunuz çok farklı tabii, yeni ekran kartınızda böyle bir illetle boğuşuyorsunuz.

Resimleri, belgeleri, kişisel dosyaları ve oyunları taşıyabileceğiniz ikinci bir disk varsa bilgisayarda güzel olur. Tekrar indirmekle uğraşmamak adına.

Ayrıca, acaba birkaç versiyon düşük ekran kartı sürücülerini kurup denemek bu çökmeleri ortadan kaldırabilir mi? Belki de son sürücüler spesifik olarak sizin ekran kartınızda ve bazı diğer kartlarda sıkıntı yaşatıyor olabilir.

Ufak bir şey daha buldum:

• If your driver still crashes after DDU reinstall, try going to Go to Nvidia Control Panel -> Managed 3D Settings -> Power Management Mode: Prefer Maximum Performance

nvcplui_t9B7R1T1xA.png

nvcplui_Q7jFFTMjSu.png

Bunu denemiş miydiniz daha önce? Sanırım genel ayarlar değil de program ayarlarından tek tek yapmanız gerekecek. Mesela çöken oyunlardan birini seçip bu "Maksimum performansı tercih et" ayarını yapıp deneyin, bakalım yine olacak mı?

Son düzenleme:
Evet olabilir. Temiz kurulum her zaman yardımcı oluyor. Ama oyunları tekrar yüklemek, Windows'u tekrar özelleştirmek ayarlarını yapmak beni hep yormuştur. O yüzden çok gerekmedikçe atmamaya çalışıyorum. Ama sizin durumunuz çok farklı tabii, yeni ekran kartınızda böyle bir illetle boğuşuyorsunuz.

Resimleri, belgeleri, kişisel dosyaları ve oyunları taşıyabileceğiniz ikinci bir disk varsa bilgisayarda güzel olur. Tekrar indirmekle uğraşmamak adına.

Ayrıca, acaba birkaç versiyon düşük ekran kartı sürücülerini kurup denemek bu çökmeleri ortadan kaldırabilir mi? Belki de son sürücüler spesifik olarak sizin ekran kartınızda ve bazı diğer kartlarda sıkıntı yaşatıyor olabilir.

Ufak bir şey daha buldum:

• If your driver still crashes after DDU reinstall, try going to Go to Nvidia Control Panel -> Managed 3D Settings -> Power Management Mode: Prefer Maximum Performance

Eki Görüntüle 1507028

Eki Görüntüle 1507035

Bunu denemiş miydiniz daha önce? Sanırım genel ayarlar değil de program ayarlarından tek tek yapmanız gerekecek. Mesela çöken oyunlardan birini seçip bu "Maksimum performansı tercih et" ayarını yapıp deneyin, bakalım yine olacak mı?
Evet hocam son dediğinizi denedim hatta "acaba maksimum performanstan mı oluyor?" diye de düşündüm. Kapalı ve açık denedim, bir farkı yok. HDD ve SSD'deki önemli belgelerimi alıp her ikisini de tamamen Windows kurulum ekranında formatlayacak ve ardından temiz bir kurulumu denicem bakalım, hayırlısı. İlk temiz kurulumumda HDD'de önemli belgeler ve oyunlar vardı ama bu sefer her ikisini de temizlicem.

@EgeN7 Pırıl pırıl temiz disklere Windows kurulum yaptım yine aynı, hiçbir değişiklik yok. Acaba sorun anakartımda mı, durup dururken neden sorun çıkarsın onu da bilmiyorum. Önceki ekran kartımda hiç böyle sorunlar olmuyordu. Bilgisayarımda donanımsal sorunların olduğunu sanmıyorum. Yoruldum valla 3 gündür uğraşmaktan.

Son düzenleme:
Process Monitor işe yarayabilir belki bu durumda.

Örnek olarak şu konuda bir şeyler var:

Rehber:

Process Monitor'e ek olarak, Nvidia sürücülerinin çökme loglarını gösteren bir şey var mı buna bakmak lazım.

Belki Olay Görüntüleyicisi yardımcı olabilir. Oyun çöktüğü ve kapandığı an olay görüntüleyicisine girip bir bakın derim.

Bunlardan birinde olabilir, tam saat, dakika ve saniye yazar.

mmc_v2pChqfHgn.png

Process Monitor işe yarayabilir belki bu durumda.

Örnek olarak şu konuda bir şeyler var:

Rehber:

Process Monitor'e ek olarak, Nvidia sürücülerinin çökme loglarını gösteren bir şey var mı buna bakmak lazım.

Belki Olay Görüntüleyicisi yardımcı olabilir. Oyun çöktüğü ve kapandığı an olay görüntüleyicisine girip bir bakın derim.

Bunlardan birinde olabilir, tam saat, dakika ve saniye yazar.

Eki Görüntüle 1507558
Process Monitor ile hata raporu oluşturmayı denicem. Eğer RAM'lerde bir sorun varsa orda çıkar mı acaba?

Eğer RAM'lerde bir sorun varsa orada çıkar mı acaba?
Net bir şey söylemek zor maalesef.

Bir de GPU-Z kullanarak log kaydetmeyi gördüm, Nvidia zaman zaman müşteri desteğinde bunu isteyebiliyormuş.

Sitede zaten anlatıyor ama kısaca yazayım.

GPU-Z'yi açıyoruz, Sensors sekmesine geliyoruz.

Oyunu açıyoruz, ALT TAB yapıp GPU-Z'de en alttaki "Log to file" tikini işaretliyoruz. Dosya seçme yeri çıkıyor, masaüstü veya erişimi kolay bir yeri seçiyoruz. Log almaya başlıyor.

Oyuna geri dönüyoruz, crash alana kadar oynuyoruz. Oyun kapanınca GPU-Z'yi yine alttaki "Close" kısmından kapatıyoruz ve log almayı kesiyor.

Sonra o dosyayı inceleyebiliriz tam crash anında neler yaşanıyor diye.

Bu arada kaydettiği değerler şunlar:

GPU Clock [MHz]
Memory Clock [MHz]
GPU Temperature [°C]
Hot Spot [°C]
Fan Speed (%) [%]
Fan Speed (RPM) [RPM]
Memory Used [MB]
GPU Load [%]
Memory Controller Load [%]
Video Engine Load [%]
Bus Interface Load [%]
Board Power Draw [W]
GPU Chip Power Draw [W]
PCIe Slot Power [W]
PCIe Slot Voltage [V]
8-Pin #1 Power [W]
8-Pin #1 Voltage [V]
Power Consumption (%) [% TDP]
PerfCap Reason []
GPU Voltage [V]
CPU Temperature [°C]
System Memory Used [MB]

Net bir şey söylemek zor maalesef.

Bir de GPU-Z kullanarak log kaydetmeyi gördüm, Nvidia zaman zaman müşteri desteğinde bunu isteyebiliyormuş.

Sitede zaten anlatıyor ama kısaca yazayım.

GPU-Z'yi açıyoruz, Sensors sekmesine geliyoruz.

Oyunu açıyoruz, ALT TAB yapıp GPU-Z'de en alttaki "Log to file" tikini işaretliyoruz. Dosya seçme yeri çıkıyor, masaüstü veya erişimi kolay bir yeri seçiyoruz. Log almaya başlıyor.

Oyuna geri dönüyoruz, crash alana kadar oynuyoruz. Oyun kapanınca GPU-Z'yi yine alttaki "Close" kısmından kapatıyoruz ve log almayı kesiyor.

Sonra o dosyayı inceleyebiliriz tam crash anında neler yaşanıyor diye.

Bu arada kaydettiği değerler şunlar:

GPU Clock [MHz]
Memory Clock [MHz]
GPU Temperature [°C]
Hot Spot [°C]
Fan Speed (%) [%]
Fan Speed (RPM) [RPM]
Memory Used [MB]
GPU Load [%]
Memory Controller Load [%]
Video Engine Load [%]
Bus Interface Load [%]
Board Power Draw [W]
GPU Chip Power Draw [W]
PCIe Slot Power [W]
PCIe Slot Voltage [V]
8-Pin #1 Power [W]
8-Pin #1 Voltage [V]
Power Consumption (%) [% TDP]
PerfCap Reason []
GPU Voltage [V]
CPU Temperature [°C]
System Memory Used [MB]
Tamam hocam bu dediğinizi yapacağım ve logları paylaşacağım.

@EgeN7 Hocam merhaba, anlık Cyberpunk'ta çökme yaşadım ve kendi log dosyasını atacağım, belki işimize yarar.
Google Driver

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı