Ryzen 5 3600X sıcaklık değerleri

sinancaglar

Kilopat
Merhabalar, başlıkta belirttiğim gibi PC boştayken aniden fan dönmesi artıyor. R işlemci hızı artıyor, sonra yeniden sakinleşiyor. Chrome açtığımda da aynı şekilde hata ani iniş çıkışlar biraz daha uzun sürüyor. Sizce normal mi yoksa anormal mi? Bu arada BIOS ekranı fotoğraflarını da attım ama voltaj işlerinden falan hiç anlamıyorum. Bazı forumlarda ve burada oynayan arkadaşlar gördüm ama ben yapmasını nasıl yapılacağını bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20201217_153359.jpg
    IMG_20201217_153359.jpg
    155,3 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20201217_153427.jpg
    IMG_20201217_153427.jpg
    161,6 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20201217_153540.jpg
    IMG_20201217_153540.jpg
    147 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_20201217_153621.jpg
    IMG_20201217_153621.jpg
    142,3 KB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20201217_153526.jpg
    IMG_20201217_153526.jpg
    159,5 KB · Görüntüleme: 58
Stock soğutucu kullanıyorsan normal. Boşta olsa bile CPB açık olduğu için ani frekans artışları oluyor bu yüzden normal tarayıcıda vs. takılırken bile işlemcinin sıcaklığı 65 dereceleri gördüğü bile oluyor anlık. CPB kapattığınız takdirde bu sorunlar ortadan kalkıyor boştayken 30-40 derecelerde gezinir böylece dediğiniz gibi ani fan hızı artışları vs. olmaz çünkü ani frekans yükselmeleri olmayacak. Bence kaliteli bir işlemci soğutucu alana kadar CPB kapalı olarak kullanın uçuk kaçık bir performans kaybı yaşamazsınız.

Stock soğutucu kullanıyorsan normal. Boşta olsa bile CPB açık olduğu için ani frekans artışları oluyor bu yüzden normal tarayıcıda vs. takılırken bile işlemcinin sıcaklığı 65 dereceleri gördüğü bile oluyor anlık. CPB kapattığınız takdirde bu sorunlar ortadan kalkıyor boştayken 30-40 derecelerde gezinir böylece dediğiniz gibi ani fan hızı artışları vs. olmaz çünkü ani frekans yükselmeleri olmayacak. Bence kaliteli bir işlemci soğutucu alana kadar CPB kapalı olarak kullanın uçuk kaçık bir performans kaybı yaşamazsınız.

CPB kapattığım zaman oyunlarda falan otomatik olarak yeniden performans düşmesin diye açılacak mı? Ve evet stok fan ile kullanıyorum.
CPB kapattığım zaman oyunlarda falan otomatik olarak yeniden performans düşmesin diye açılacak mı? Ve evet stok fan ile kullanıyorum.

AMD Ryzen Master programında boştayken 45 derecelerde gösteriyor program mı yanlış.

AMD Ryzen Master programında boştayken 45 derecelerde gösteriyor program mı yanlış.

Prime95 ile test ettim AMD Ryzen Master programı ile sıcaklığı gözlemledim yaklaşık bir 9 dakika test ettim 9.dakikaya kadar ilk başlarda 78 derecelerdeydi sonra 82-83 derelere geldi son 9.dakikada 92-93 dereceye gelince testi bitirdim.

Son düzenleme:

Prime95 ile test ettim AMD Ryzen Master programı ile sıcaklığı gözlemledim yaklaşık bir 9 dakika test ettim 9.dakikaya kadar ilk başlarda 78 derecelerdeydi sonra 82-83 derelere geldi son 9.dakikada 92-93 dereceye gelince testi bitirdim.

Hayır otomatik olarak işlemcin yüksek frekanslara yükselmeyecek stok sabit hızında kalacak misal ben 3600 kullanıyorum stock 3,6 GHz'de çalışıyor CPB kapattığım için. Soruna gelecek olursam hayır otomatik açılmayacak fakat oyunlarda yüksek gözle görülecek kadar bir performans kaybı yaşamazsın bence. Elbet biraz performans düşecektir fakat ısınma konusu daha değerli bana göre işlemci soğutucu almak gerekiyor bu işlemcilere. Fikir sahibi olabilmen açısından bu videoda CBP açık ve kapalı olarak oyun karşılaştırmaları yapılmış. Tercihi sana bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayır otomatik olarak işlemcin yüksek frekanslara yükselmeyecek stok sabit hızında kalacak misal ben 3600 kullanıyorum stock 3, 6 GHz'de çalışıyor CPB kapattığım için. Soruna gelecek olursam hayır otomatik açılmayacak fakat oyunlarda yüksek gözle görülecek kadar bir performans kaybı yaşamazsın bence. Elbet biraz performans düşecektir fakat ısınma konusu daha değerli bana göre işlemci soğutucu almak gerekiyor bu işlemcilere. Fikir sahibi olabilmen açısından bu videoda CBP açık ve kapalı olarak oyun karşılaştırmaları yapılmış. Tercihi sana bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ryzen Master proramı ile YouTube'den izlediğim bir videoda frekans ve voltaj ayarlarını değiştirdim şu an 4300 MHz 1.325V ile 46-50 derece PC boştayken sıcaklık alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı