Ryzen 5 3600X ve 2070 Super Sistem Toplama

Tabii ki öyle. Alıp kartı deneyimlememiş insanlar. Kağıt üstünden fikir yürütüyor. MSI RX5700XT Gaming X kullanıyorum. Değmez. Wattman hatası, sürücü sorunları, resetlemesi, green screen sorunu. Üstüne RTX ve DLSS2.0 yok. Yeni nesil konsollar bile RTX destekleyecek artık. Olay test videosu ya da FPS değil. Stabilite yok Amd’de. İşlemcileri ayrı tabi Ryzen muazzam.

Aynen öyle kardeşim.

Kesinlikle 2200₺ fiyat farkı yok. Piyasa öyle değil. Daha az.

Ben RX 5600 XT, RX 570 dışında AMD kart alınmamasından yanayım. Stabil bir driver bulursan çoğu sorun gidiyor, ama yine de sorun yaşayanlar var.
Ben RX 5600 XT, RX 570 dışında AMD kart alınmamasından yanayım. Stabil bir driver bulursan çoğu sorun gidiyor, ama yine de sorun yaşayanlar var.

Arada işlemci farkı var, 3600X'in stok soğutucusu daha iyi, daha yüksek alan, daha yüksek ve kaliteli bir PSU, daha iyi bir kasa cabası. Ayrıca RTX 2070S kartı RX 5700 XT'den %7-8 daha iyi performans veriyor. Aradaki fiyat farkının tek sebebi ekran kartı değil.

Hangisini kim alır bilemem o kişiye kalmış. Kartın sorunu wattman hatası veriyor olması. Wattman da donanımsal bir hata. Yazılımsal değil. Yıllardır bunun üzerini yazılımla kapatmaya çalışıyorlar. Geç anladım bunu, bilseydim direkt Nvidia alırdım. Şimdi elimdekini satıp. Üzerine ekleyerek Nvidia’ya geçeceğim. Umarım 3000 serisi kartlar yakın zamanda görünür artık.

Hangisini kim alır bilemem o kişiye kalmış. Kartın sorunu wattman hatası veriyor olması. Wattman da donanımsal bir hata. Yazılımsal değil. Yıllardır bunun üzerini yazılımla kapatmaya çalışıyorlar. Geç anladım bunu, bilseydim direkt Nvidia alırdım. Şimdi elimdekini satıp. Üzerine ekleyerek Nvidia’ya geçeceğim. Umarım 3000 serisi kartlar yakın zamanda görünür artık.

Çok bilgim yok, wattman hatası sadece RX 5000 serisi kartlarda mı var?

Şimdi baktım, sorun kartın hızını ayarlayamamasıymış.

Ben buna yazılımsal demem açıkçası. Wattman hatası daha çok donanımsal bir sorun. Ekran kartı cevap vermeyi kestiği zaman bu hata ortaya çıkmakta. Bunun sebebi gördüğüm kadarıyla Sapphire gibi üreticilerin kartlarını fütursuzca overclock etmesi.

Çözüm önerim? GPU frekansını 100 MHz aşağıya çekin ya da biraz voltajı artırın. Özetle, GPU'yu daha kararlı çalışacak hale getirin.

Bu hatanın eski adı AMD sürücüsü yanıt vermeyi kesti idi. Şimdi sürücüler güncellenince adı Wattman oldu. Sorun aynı, hata farklı...

Recep bey böyle bir çözüm öneriyor, deneyin bence işe yarar. 100 MHz aşşağı çekip daha az FPS alın, bakarsınız sorun çözülür.

Şimdi baktım, sorun kartın hızını ayarlayamamasıymış.

Recep bey böyle bir çözüm öneriyor, deneyin bence işe yarar. 100 MHz aşşağı çekip daha az FPS alın, bakarsınız sorun çözülür.
Onca para verip yeni bir ekran kartı alıp, bunu 2070S ile karşılaştırıp, sonra 100 Mhz underclock edip düzgün çalıştırmaya çabalamak, üstüne de daha az performans almak ne kadar mantıklı?

Aradaki 1000 TL fark kelepir. Hiç düşünmeye gerek yok.

Onca para verip yeni bir ekran kartı alıp, bunu 2070S ile karşılaştırıp, sonra 100 Mhz underclock edip düzgün çalıştırmaya çabalamak, üstüne de daha az performans almak ne kadar mantıklı?

Ben zaten RX 5700 XT önermiyorum, sadece arkadaşa çözüm önerdim, hatanın kaynağı kartın fazla OC edilmesi ise MHz düşürülüp sorunun çözülmesi çok mantıklı geliyor bana.

Ben zaten RX 5700 XT önermiyorum, sadece arkadaşa çözüm önerdim, hatanın kaynağı kartın fazla OC edilmesi ise MHz düşürülüp sorunun çözülmesi çok mantıklı geliyor bana.
Sizin özelinizde yazmıyorum, satın alacak arkadaşın kafasındaki soru işaretlerini yok etmek anlamında söylüyorum. İşlemcide ne kadar başarılıysa, ekran kartında o kadar başarısız şu anda AMD.

Sizin özelinizde yazmıyorum, satın alacak arkadaşın kafasındaki soru işaretlerini yok etmek anlamında söylüyorum. İşlemcide ne kadar başarılıysa, ekran kartında o kadar başarısız şu anda AMD.

AMD tarafında RX 5600 XT, RX 570 dışında ekran kartı alınmaz bence. Zaten RTX 2060S alıp 2K'da kullanınca hemen hemen 5700 XT gücünde performans veriyor.

AMD tarafında RX 5600 XT, RX 570 dışında ekran kartı alınmaz bence. Zaten RTX 2060S alıp 2K'da kullanınca hemen hemen 5700 XT gücünde performans veriyor.

Bu konudan alaksız bir soru sormak istiyorum sizce.
2070 Super'i 1080P'de kullansam bir sıkıntı olur mu?
2K'da kullansam ne gibi yararı olacak.
FPS oyunları oynuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı