Çözüldü Ryzen 5 3600X ve RTX 2060 Super sisteme görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sercan Baydar

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Software Engineer
Vatan'dan sistemi topladım ve montajı kurulumu onlar yaptı. Kendileri RAM vs. gibi 1 saatlik test yaptığını sıkıntı olmadığını bildirip teslim aldım(FreeDOS). Eve geldiğimde AOC C24G1 monitörüne görüntü gelmedi hiçbir şekilde 1 saat uğraştım, monitöre laptopa takınca çalışıyor. Sistemde fanlar ekran kartı falan çalışıyordu. Sonra nasıl olduysa 1 saat sonra bir şekilde monitöre görüntü geldi. HDMI bağlantısı yaptım, sadece o kablo çıktı monitör kutusundan. Windows'u kurdum driverları kurmaya başlamadan önce gerekli kontrolleri yaptım, birkaç defa restart yaptım ve monitöre görüntü geliyordu. Sonra driver kurulumları öncesi BIOS'a girdim, 2. diskimi sisteme eklemeyi unuttuğum için sistem Boot seçeneğini tekrar USB bellek olarak değiştirdim. Windows kurulum belleğinden 2. diski biçimlendirme yapacaktım. Ama bu sefer görüntü yine gelmiyor. Acaba eski USB belleği USB 3.2 ve klavyeyi de yanlışlıkla oraya bağladığımdan bir sıkıntı olmuş olabilir mi? Ayrıca kasayı kapatınca kasanın içinde beyaz ışık yanıyor sürekli. Bunu da pek anlayamadım açıkçası. Anakart kilitlenme durumu olmuş olabilir mi? Forum konuların birçoğunu okudum ama herkeste durum farklı olacağı için çok da her şeyi kurcalamak istemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  • Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
  • İşlemci: Ryzen 5 3600X
  • Ekran Kartı: ASUS STRIX 2060 Super 8 GB
  • RAM: HyperX Predator 2x8 3000 MHz CL15 (Bunu Dual kit olarak alamadım ayrı ayrı aldım. O kalmıştı bir tek)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartınız için CMOS/BIOS sıfırlama.
1. Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu çıkarın.​
2. JBAT1'i yaklaşık 5-10 saniye kısa devre yapmak için bir köprü kullanın.(tornavida ucu da olur)​
3. Kısa devre köprüsünü JBAT1'den çıkarın.​
4. Güç kablosunu takın ve bilgisayarı açın.​
Debug LED hangisi yanıyor?
Merhaba şu an işte olduğum için bakamıyorum ama hangi durumda sıkıntı oluyor. Şu ışık yanarsa şudur falan diye ihtimalleri söyleyebilir misiniz? Akşam ona göre aksiyon alırım direk.
Parçalarda sıkıntı olmuş olsa hem Vatan' dakiler ram vs. test edemezdi hem ben hiç windows kurulumunu yapamamış durumda olurum demi sanırım. Şu an hiç garanti ile uğraşmak istemiyorum inşallah bir sıkıntı yoktur. Akşam hangi renk yandığını size iletirim. Teşekkürler.

Evet söyleyebilirim.
Teşekkür ederim şimdiden akşam size bu konuda haberdar ederim. Sanırım yaptırmak istediğiniz anakart üzerinde kırmızı ışık yanıyorsa ihtimali üzerine. Bununla ilgili bir video gördüm ard arda bir kaç kere aç kapa yapıyordu. Bende uzun uğraşlar sonucu şans eseri ilk windows kurulumunu bu şekilde yapmış olabilirim sanırım:)
Merhabalar, anakart üzerinde kırmızı ışık yanıyor.

Son düzenleme:
2. JBAT1'i yaklaşık 5-10 saniye kısa devre yapmak için bir köprü kullanın.(tornavida ucu da olur)​

Çözüm
Şu an ekran geldi. F1 ve F2 seçeneği var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı