Ryzen 5 3600X ve X570 Aourus Elite Overclock

safakgoksen

Decapat
Yer
Gaziantep
Ryzen 5 3600X vs X570 Aourus Elite overclock nasıl yapılır ya da yapmalı mıyım?

AMD Wraith Prism Soğutucu
Deep Cool Matrexx 70 Kasa
G.Skill Trident Z RGB 3600MHz (2x8GB) Bellek
6 Adet Kasa Fanı

Neden yapmak istiyorsunuz anlayamadım? Eski veya oyun açmayan düşük bir sistem değil, salise farklar yaratmak için overclock yapmak gereksiz.
Yayınlar için bir tık daha destekçi olması için.

Wraith Prism ile gelmiyor 3600X. O sadece Ryzen 7 ile geliyor. 3600X ile gelen soğutucu biraz daha büyüğü Wraith Stealth olanın. En sağdaki 3600 ile gelen, bi solundaki 3600X ile gelen.

Eki Görüntüle 766704

Bu arada anakartının MOSFET ve VRM kalitesi iyi, en azından 4.2 GHz sabitlemeyi deneyebilirsin. Stok soğutucu bunu kaldırır. Ama daha üstünü kesinlikle önermem. Tabi bu bahsettiğim değeri kaç V ile alıyorsun o da önemli. Mesela 4.2 GHz'yi 1.4V ile tutturmak mantıklı olmuyor pek stok soğutucuyla. 4.1 GHz'yi 1.25-1.3V ile falan tutturursun mesela, 100 MHz düşürmene değer. OC yapacaksan deneme yanılma çok fazla yapman gerekiyor.

Her OC yapışından sonra stres testi yapmanı öneririm 5 dakika Prime 95 Small FTTs torture testinden mavi ekransız, reset atmadan veya sıcaklıklar çok aşırı yükselmezse yaptığın OC başarılıdır.
Deneyeceğim teşekkürler. Bu işlemleri bios üzerinden yapmalıyım değil mi ?

Yayınlar için bir tık daha destekçi olması için.

Deneyeceğim teşekkürler. Bu işlemleri bios üzerinden yapmalıyım değil mi ?
Değerleri örnek verdim. Verdiğim değerleri uygulama direkt olarak. Ve bu işlemi yapacaksan 2-3 video izle mutlaka. Her anakartın BIOS ekranı aynı olmuyor çünkü. Mesela Gigabyte anakartların OC sayfası farklı, Asus anakartların farklı. Kendi anakartının olduğu bir OC videosu izlemeni öneririm.

Değerleri örnek verdim. Verdiğim değerleri uygulama direkt olarak. Ve bu işlemi yapacaksan 2-3 video izle mutlaka. Her anakartın BIOS ekranı aynı olmuyor çünkü. Mesela Gigabyte anakartların OC sayfası farklı, Asus anakartların farklı. Kendi anakartının olduğu bir OC videosu izlemeni öneririm.
Değerlerin örnek olduğunu anladım. Onun yanı sıra kendi anakartımın oc yapan bir video bulamadım. :\ 2-3 videodan fazlasını izledim.

Değerlerin örnek olduğunu anladım. Onun yanı sıra kendi anakartımın OC yapan bir video bulamadım.
Gigabyte arayüzlü bir video izleyebilirsin, illa bire bir aynı anakart olmasına gerek yok.

Wraith Prism ile gelmiyor 3600X. O sadece Ryzen 7 ile geliyor. 3600X ile gelen soğutucu biraz daha büyüğü Wraith Stealth olanın. En sağdaki 3600 ile gelen, bir solundaki 3600X ile gelen.

Eki Görüntüle 766704

Bu arada anakartının MOSFET ve VRM kalitesi iyi, en azından 4.2 GHz sabitlemeyi deneyebilirsin. Stok soğutucu bunu kaldırır. Ama daha üstünü kesinlikle önermem. Tabi bu bahsettiğim değeri kaç v ile alıyorsun o da önemli. Mesela 4.2 GHz'yi 1.4v ile tutturmak mantıklı olmuyor pek stok soğutucuyla. 4.1 GHz'yi 1.25-1.3v ile falan tutturursun mesela, 100 MHz düşürmene değer. OC yapacaksan deneme yanılma çok fazla yapman gerekiyor.

Her OC yapışından sonra stres testi yapmanı öneririm 5 dakika Prime 95 small ftts torture testinden mavi ekransız, reset atmadan veya sıcaklıklar çok aşırı yükselmezse yaptığın OC başarılıdır.

Arkadaş Wraith Prism yazmış soğutucusuna? Belki kendi almıştır? Ayrıca stokla birlikte bile yüksek GHz’lere zorlamadan çıkılabilir. Önemli olan silikon kalitesidir:
Test etmek için AMD Ryzen Master ve CTR (clock tuner for AMD) indirip diagnostic teste sokmak yeterlidir.

Arkadaş Wraith Prism yazmış soğutucusuna? Belki kendi almıştır? Ayrıca stokla birlikte bile yüksek GHz’lere zorlamadan çıkılabilir. Önemli olan silikon kalitesidir:
Test etmek için AMD Ryzen Master ve CTR (clock tuner for AMD) indirip diagnostic teste sokmak yeterlidir.
Evet kendim aldım. Anakartın kendi programıyla 4.2e kadar çıkabiliyor ama pek sağlıklı bulmuyorum. o yüzden destek istemiştim.

Evet kendim aldım. Anakartın kendi programıyla 4.2e kadar çıkabiliyor ama pek sağlıklı bulmuyorum. o yüzden destek istemiştim.
Diagnostic test yapabilir misin? Clock Tuner For Amd diye bir uygulamayla, indirip main sayfasındaki Diagnostic yazısına tıklaman lazım (PC’nde AMD Ryzen Master da bulunmalı)

Yeni konular

Geri
Yukarı