Ryzen 5 3600X vs Intel Core i5-8600

Dediğiniz çoğu şeye katılıyorum ama bazı noktaları açığa kavuşturmakta fayda var. İlk olarak R9 3900X ile i5-10600K'yı oyun performansı açısından karşılaştırmıştım, bunu net bir şekilde ikinci bir cümlemde belirtmedim çünkü giriş cümlemde özellikle de oyun açısından diye belirterek örneklere yer vermiştim. 3600X'in i7-8700'den nasıl kat kat daha iyi bir performans sergilediğini anlayamadım ama. Ağırlıklı olarak alan bazında benzer anlamda performans sergileyen birbirine denk iki işlemci bunlar. Detaylı performans testleri internetten de incelenebilir. 2017-2018 yıllarında i7-8700K işlemci+Z370 anakart 2300-2500 TL'lere denk getirilebiliyordu, o zamanlarda böyle güzel fiyatlara denk getirenler oldukça şanslı ve 5 Ghz'in üstüne rahatlıkla OC yapabildikleri için de çok mutlular. Şimdi gidip ne R5 3600X ne de R7 3700X satın alma çabası içerisindeler. 2800 TL i7 8700 de; tıpkı 5000 TL'lere satılan GTX 1080 gibi fiyatını hak etmeyen bir konumda. Üretimleri durdu bunların, şimdiki zamanda, dediğiniz gibi çok daha uygun fiyat bandına alınabilitesi yüksek canavar gibi dolu çekirdekleri bol işlemciler rahatlıkla alınabiliyor. Ayrıca herkesin oyun zevki bir değil, ben gibi birçok oyun oynayan kişi bir oyunu oynarken arka planda render yazılımı, ekstra sayısız sayıda client veya birden fazla oyunu aynı anda çalıştırmıyor. 6/6 standartı bu anlamda şu an için fazla fazla yeterli. Tabii bu tarz fantezileri olan kullanıcıların, şu saat itibariyle özellikle minimum HT/SMT desteği olan yeni nesil ve güçlü 6C/12T standartında bir işlemci kullanmasında fayda var 🙂.
Beni anlayıp bu şekilde cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Gerçekten benim dediklerimin üstüne anlayıp dinleyip böyle insanlık yapıp cevap verecek az kişi vardır. Sizi de tam olarak anladım ve hak veriyorum ben de. :)
Onun dışında ''oyun performansı açısından karşılaştırmıştım'' demişsiniz ben tamamen yanlış anlamışım orayı o yüzden biraz tuhaf göründü. Tekrardan teşekkürler ve iyi forumlar dilerim.

Hocam bence bu bilgisayara GTX 1050 yakışmamış.

Modadan çok performansı geçti benzer zamanlarda çıkan RX 570 580 hala cayır cayır açıyor oyunları ama 1050 şu an yeni AAA oyunlarda istediğiniz performansı vermeyecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı