Ryzen 5 5500 ısınıyor

321maximum321

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, öncelikle iyi sosyaller dilerim. Yaklaşık 10 aydır kullanmakta olduğum işlemcime uzun zaman sonra Prime95 uygulamasi ile bir stress test yaparak sıcaklıkları ölçmek istedim. Öncelikle islemci sistem boştayken 35-38 dereceler arasında geziniyordu sonrasında testi "blend" seçeneği seçiliyken başlatıp yaklaşık yarım saat boyunca bilgisayarın başından kalktım ve geri döndüğümde işlemci sıcaklığı 90-91 dereceler arasında geziniyordu (Max 91.4 dereceyi gördü). Yarım saatlik sürenin yeterli olacağını düşünüp testi sonlandırdım. Boştayken olan sıcaklık değerlerini normal olarak düşünüyorum ancak yük altındaki değerlerin normal olup olmadığını kestiremedim ve sizlere danışmak istedim. Sizce durum nedir ve olumsuz ise neler yapmam gerekir? Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Sistem özellikleri.
İşlemci: Ryzen 5 5500 stok fan overclocksuz (satın alalı yaklaşık 10 ay oldu ve termal macun değişimi yapılmadı ancak 10 aylık süre içerisinde işlemcinin çok fazla ısınacağı ve macunu kurutacağı işlemlerde yapılmadı)
Kasa: MSI MAG M100R 3+1 fan mesh kasa (kasa yeterli temizlikte ve hava akışında bir sıkıntı bulunmamakta)

Not: Test gerçekleştirilirken odam ortalama oda sıcaklığındaydı ve kasamın etrafı açık, rahatlıkla içeri hava alıp dışarı hava verebilecek şekilde masanın üzerinde durmaktaydı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen işlemciler sıcaklıklarıyla biraz ün kazanmış ama oldukça da performanslı işlemciler. Intel tarafındaki işlemcilerde genelde stok fanlar yeterli olurken Ryzen konusunda bu pek öyle değil. İşlemcin yük altındayken 90 dereceleri bulması biraz normal gibi aynı sıcak değerlerini arkadaşlarım da alıyordu. Sana tavsiyem bir kule tipi fan alıp macununu yenilemen. Böylelikle işlemcin daha rahat ve düşük sıcaklıklarda işlem yapabilir.

Ryzen işlemciler sıcaklıklarıyla biraz ün kazanmış ama oldukça da performanslı işlemciler. Intel tarafındaki işlemcilerde genelde stok fanlar yeterli olurken Ryzen konusunda bu pek öyle değil. İşlemcin yük altındayken 90 dereceleri bulması biraz normal gibi aynı sıcak değerlerini arkadaşlarım da alıyordu. Sana tavsiyem bir kule tipi fan alıp macununu yenilemen. Böylelikle işlemcin daha rahat ve düşük sıcaklıklarda işlem yapabilir.
Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında bir süredir elimdeki işlemciyi satıp Ryzen 5 5600 alıp hava soğutma almayı planlıyordum. Ancak bir türlü bu değişimi gerçekleştiremediğimden dolayı şu an için hava soğutma almaya sıcak bakmıyorum. Termal macun konusunda da kaliteli Fiyat/Performans termal macun önerilerinize açığım.

Yeni konular

Geri
Yukarı