Ryzen 5 5600X ısınıyor

Soğutma olarak ne kullanıyorsunuz.
Stok fan. Kasada 4 adet fan var, kasa yerden 2.5 metre yukarıda.
5600X ısınan işlemci değil derken? Çok komik gerçekten stok fanla kullanıyor kullanıcı, sıvı soğutmayla bile 60-65 derecelerde geziniyor işlemci.

Stok fan ile yapabileceğin pek de bir şey yok macun falan yenileyip para harcama boşuna ya fan alıp öyle kullanacaksın veya arkadaşların dediği gibi undervolt veya CPB kapatıp kullanacaksın başka türlüsü zor.
65w tdp değeri olan bir işlemcinin 90 dereceden fazla çalışmasına normal demen asıl komik şey.

Forum da milyon tane konu var bu sorunları yaşayan, güzel bir hava sirkülasyonu olmayan kasalar da gayet de o derecelere çıkabilen bir işlemci “Isınan bir işlemci” normal dememdeki kasıt bu. Senin kasanın hava sirkülasyonu iyi olup stok fan ile ısının aşağıda kalması işlemcinin ısınmadığı anlama gelmez.

CPB açık mı? Undervolt yaptın mı bunlardır 60-65 derece de hangi oyunlar da oynuyorsun? Gir bakalım bir Warzone'ye 60 derece de stok fanla undervoltsuz kalabiliyor musun?

Bu arkadaşlar hayatları boyunca maks 2 ya da 3 işlemci kullanmışlar belli. 75w işlemcinin ısındığını sanıyor diğeri de kasasısı kötü olan ısınır diyor bunun işlemcinin kendisinin ısındığının bağını nasıl kurdu anlayamıyorum.
R5 5600x ısınmıyor. Maks görsün 75 derece -stok fanla klimasız hamam gibi odada - daha da yukarısının imkanı yok 90 derece diyor İ9 lar R9'lar o ısılarda. Gidip giriş seviyesi kule tipi fan alsanız 60 derecenin altına iner. Bunlar ısınan işlemci görmemiş.

Aynen dostum ya 2-3 tane işlemci ne ilk defa bilgisayar topladım, ilk işlemcim 5600X :) Boş boş muhabbet yapma git araştırmanı yap öyle gel. İnsan gibi yanıldığını yanlış anlattığını söylüyoruz, düzeltiyoruz hatanı bileceğin yer de gelip başı boş konuşuyorsun. 26 yaşındayım, 12 yaşımdan beri bilgisayar kullanıyorum en az 10 işlemci değiştirmiş insanım, sana bu değerleri nasıl elde ettiğini soruyorum sen buna cevap vermek yerine Max 2-3 işlemci görmüşsünüz diyorsun.

Bu arkadaşlar hayatları boyunca maks 2 ya da 3 işlemci kullanmışlar belli. 75w işlemcinin ısındığını sanıyor diğeri de kasasısı kötü olan ısınır diyor bunun işlemcinin kendisinin ısındığının bağını nasıl kurdu anlayamıyorum.
R5 5600x ısınmıyor. Maks görsün 75 derece -stok fanla klimasız hamam gibi odada - daha da yukarısının imkanı yok 90 derece diyor İ9 lar R9'lar o ısılarda. Gidip giriş seviyesi kule tipi fan alsanız 60 derecenin altına iner. Bunlar ısınan işlemci görmemiş.
5600X ısınan bir işlemci. Bu bilindik bir şey. Technopat'ın inceleme videosunda bile testlerde stok fan ile 83 derecelere çıkıyor. Hem de ağır olmayan oyunlarda. 5600X kullanmadığın belli. Yoksa hamam gibi odada sıvı soğutmalar bile 75 derecelere gelirken stok fan ile maks 75 olur demezdin. Herhalde yük altında olmayan ısıdan söz etmek istedin :) Veya ısıya oyun içinden bakmıyorsun. İşlemci Watt değerinden yola çıkarsan yanılırsın. Sen uygulamada nasıl ona bakacaksın.

Stok fan ile çokta rahat 90 dereceleri geçebiliyor. Ben de güzelce 95 dereceleri geçen gün deneyimledim. Bari Youtube üzerinden birkaç video izleyip öyle yorum yapsaydın. Komik olmuş yorumun. Technopat'ın videosunu alta bırakayım, Counter ve Apex oynarken nasıl 83 derecelerde gezdiğine bak bakalım. Üstelik test hava akışı güzel bir kasada yapılıyor. Daha ağır oyunlardaki halini bir hayal et (Days Gone, Horizon Zero, GOW). Bu oyunlarda beyin kanaması geçirir işlemci. Sonuç olarak stok fan ile kullanılmayacak bir işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
5600X ısınan bir işlemci. Bu bilindik bir şey. Technopat'ın inceleme videosunda bile testlerde stok fan ile 83 derecelere çıkıyor. Hem de ağır olmayan oyunlarda. 5600X kullanmadığın belli. Yoksa hamam gibi odada sıvı soğutmalar bile 75 derecelere gelirken stok fan ile maksimum 75 olur demezdin. Herhalde yük altında olmayan ısıdan söz etmek istedin :) Veya ısıya oyun içinden bakmıyorsun. İşlemci Watt değerinden yola çıkarsan yanılırsın. Sen uygulamada nasıl ona bakacaksın.

Stok fan ile çok da rahat 90 dereceleri geçebiliyor. Ben de güzelce 95 dereceleri geçen gün deneyimledim. Bari YouTube üzerinden birkaç video izleyip öyle yorum yapsaydın. Komik olmuş yorumun. Technopat'ın videosunu alta bırakayım, Counter ve Apex oynarken nasıl 83 derecelerde gezdiğine bak bakalım. Üstelik test hava akışı güzel bir kasada yapılıyor. Daha ağır oyunlardaki halini bir hayal et (Days Gone, Horizon Zero, GoW). Bu oyunlarda beyin kanaması geçirir işlemci. Sonuç olarak stok fan ile kullanılmayacak bir işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya neden öyle diyorsun arkadaş 60-65 derece de oynuyor… Herhalde tarayıcı oyunlarından bahsediyor. Adama diyorum ki sıvı soğutma ile o değerlerdeyim, gelmiş bana stok fan ile alıyorum hayatında 2-3 işlemci kullanmışsın diyor. :)

Dostum işlemcinin güç değerlerini tam bilmiyorum fakat ısınan bir işlemci olduğu konusunda emin olabilirsin. Stress testinde 4.2 GHz hızında undervolt etmiş olmama rağmen 91-92 dereceyi görüyor.

Geri
Yukarı