Ryzen 5 5500 RX 550 masaüstünde kasıyor

FurKaan61

Centipat
Daha fazla  
RAM
32Gb 3200Mhz Cl22
SSD veya HDD modeli
M2Ssd 500Gb
Ekran kartı
Rx550
Anakart
B450M K
İşlemci
Ryzen5 5500
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 hafta önce oluşan, nedenini bilmediğim bir problemim var. Bilgisayarım aşırı yavaşladı. Bu 3 haftalık süreçte Windows7/8/8.1/10/11 hepsini denedim temiz kurulum ile fakat hepsinde durum aynı. Yavaşlamadan kastım ise donma-takılmalar olması. Oynadığım oyunda bir problem yok, aldım FPS değerleri hemen hemen aynı fakat arayüzü akıcı değil. Kasma, takılmalar oluyor arayüzde ( masaüstü/ tarayıcı ) gibi. Açılış süresi 7 saniyeden 14 saniye seviyelerine çıktı. Fikri olan, işletim sistemi tavsiyesinde bulunabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Linux vesaire sistemlere karşıyım, kod yazmak bana göre değil, Windows önerilerine açığım.

• Ryzen 5 5500.
  • RX 550 4 GB.
  • 2x16 32 GB RAM 3200MHz.
  • B450M k anakart.
  • 600W PSU (Everest)
  • 500GB MLD M.2 SSD.
  • Rampage marka kasa.
  • 2x20 cm fan.
  • 5x12 cm fan.
  • Excalibur 200Hz monitör. 200Hz'de kullanıyorum.

Sistem bu şekilde. Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 hafta önce oluşan, nedenini bilmediğim bir problemim var. Bilgisayarım aşırı yavaşladı. Bu 3 haftalık süreçte Windows7/8/8.1/10/11 hepsini denedim temiz kurulum ile fakat hepsinde durum aynı. Yavaşlamadan kastım ise donma-takılmalar olması. Oynadığım oyunda bir problem yok, aldım FPS değerleri hemen hemen aynı fakat arayüzü akıcı değil. Kasma, takılmalar oluyor arayüzde ( masaüstü/ tarayıcı ) gibi. Açılış süresi 7 saniyeden 14 saniye seviyelerine çıktı. Fikri olan, işletim sistemi tavsiyesinde bulunabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Linux vesaire sistemlere karşıyım, kod yazmak bana göre değil, Windows önerilerine açığım.

• Ryzen 5 5500.
  • RX 550 4 GB.
  • 2x16 32 GB RAM 3200MHz.
  • B450M k anakart.
  • 600W PSU (Everest)
  • 500GB MLD M.2 SSD.
  • Rampage marka kasa.
  • 2x20 cm fan.
  • 5x12 cm fan.
  • Excalibur 200Hz monitör. 200Hz'de kullanıyorum.

Sistem bu şekilde. Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Monitor Kötü. Ghostingden kasıyor sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açılış süresi de uzamış. SSD'ye bir hız testi yapın ve sağlığına bakın.

@FreYr3162 @kasimtmc Sağlık testi ve SSD okuma yazma hızı için önerebileceğiniz doğru verileri öğrenebileceğim program var mı? RAM konusunda Windows 10'un kendi RAM taramasını ve Memtest programı ile tarama yaptım bir problem çıkmadı. Yardımlarınız için teşekkürler.

Monitor Kötü. Ghostingden kasıyor sanırım.
Monitör iyi değil farkındayım neden böyle bir tercih yaptım bilmiyorum fakat ghostin farkedilecek kadar yok. Monitör'ü alalı yaklaşık 2 ay oldu fakat bahsettiğim durum 3 hafta önce ortaya çıktı. Teşekkürler.

@FreYr3162 @kasimtmc Sağlık testi ve SSD okuma yazma hızı için önerebileceğiniz doğru verileri öğrenebileceğim program var mı? RAM konusunda Windows 10'un kendi RAM taramasını ve Memtest programı ile tarama yaptım bir problem çıkmadı. Yardımlarınız için teşekkürler.
SSD'nin durumu için Hard Disk Sentinel, sağlık testi için CrystalDiskMark.

Monitör iyi değil farkındayım neden böyle bir tercih yaptım bilmiyorum fakat ghostin farkedilecek kadar yok. Monitör'ü alalı yaklaşık 2 ay oldu fakat bahsettiğim durum 3 hafta önce ortaya çıktı. Teşekkürler.
Ghosting ile alakası yok zaten. Monitöre nereden sallasam diye atılmış yorum.

SSD'nin durumu için Hard Disk Sentinel, sağlık testi için CrystalDiskMark.

Ghosting ile alakası yok zaten. Monitöre nereden sallasam diye atılmış yorum.
Hocam vaktinizi alıyorum kusura bakmayın, dediğiniz testleri yaptım. Okuma yazma 2200/1200 çıkıyor. 3300/3100 yazıyor sayfasında. Görselleri ekledim. Hard Disk Sentinel programına hakim değilim, nasıl bir sonuç almam gerektiğini bilmiyorum. Okuma yazma verilerinin düşüklüğü de tahminimce PCI EXPRESS 3.0 olduğu için tam verimli çalışmıyor galiba. Bir de sizin yorumlarınızı alabilir miyim?

Hocam vaktinizi alıyorum kusura bakmayın, dediğiniz testleri yaptım. Okuma yazma 2200/1200 çıkıyor. 3300/3100 yazıyor sayfasında. Görselleri ekledim. Hard Disk Sentinel programına hakim değilim, nasıl bir sonuç almam gerektiğini bilmiyorum. Okuma yazma verilerinin düşüklüğü de tahminimce PCI EXPRESS 3.0 olduğu için tam verimli çalışmıyor galiba. Bir de sizin yorumlarınızı alabilir miyim?
Şuan bir de farklı bir sürüm indirdim crackli full sürüm olarak. Burada da böyle değerler aldım. Eğer ssd ile ilgili bir problem varsa neden kaynaklı olabilir. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230403_013710.jpg
    IMG_20230403_013710.jpg
    127,6 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20230403_013119.jpg
    IMG_20230403_013119.jpg
    151,3 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20230403_014436.jpg
    IMG_20230403_014436.jpg
    119,5 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Programda sağlık ''bilinmeyen'' olarak görünmüş neden bilmiyorum ama. SSD kaç yıllık?

Okuma yazma verilerinin düşüklüğü de tahminimce PCI EXPRESS 3.0 olduğu için tam verimli çalışmıyor galiba.
Hayır o anakartta tam performans almanız gerekirdi.

SSD sağlığı ciddi derecede düşmüş. %35 çok kötü bir değer. O yüzden kaynaklanıyor olma ihtimali var sanırım.

Programda sağlık ''bilinmeyen'' olarak görünmüş neden bilmiyorum ama. SSD kaç yıllık?

Full sürüm ile denedim orada da %35 olarak gözüküyor sağlık durumu. Yanında da kritik ibaresi var. Ssd değiştirmem mi gerekiyor acaba? Neden kaynaklı böyle bir hasar gözüküyor olabilir sizce? Teşekkürler.

SSD sağlığı ciddi derecede düşmüş. %35 çok kötü bir değer. O yüzden kaynaklanıyor olma ihtimali var sanırım.
Şimdi bir de Crystal Disk İnfo verilerine baktım. Burada da %96 olduğu yazıyor sağlık durumunun. Kafam çok karıştı cidden.

Dosya Ekleri

• IMG_20230403_015307.jpg
    IMG_20230403_015307.jpg
    178,8 KB · Görüntüleme: 27
Yine de öyle aşırı bir hız düşüşü olmamış. Öyle bir kasma yaşamamanız gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı