Ryzen 5 5500 sistemde Kernel Power 41 ve 64 hataları

Kaanbsgmz

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Adata 2x8 GB
Ekran kartı
Msi 1660 Super Ventus
Anakart
MSI B450M Pro-M2 Max
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba, bilgisayarımda ilk oyuna girdikten bir süre sonra FPS çakılmaya başlıyor bazen görüntü karman çorman oluyor ve bilgisayar reset atıyor. Bilgisayar kilitlenip reset attığı için Kernel Power 41 63 hata kodu veriyor. Bilgisayar reset atıp tekrar oyuna girdiğimde bu sorun kesinlikle olmuyor. Bazen masaüstünde de bir anda bilgisayar kasmaya başlıyor ve reset atıyor.

Ekran kartı driver temiz kurulum yaptım, Windows 10'dan 11e güncelleme yaptım, anakart BIOS güncelledim, başlangıçta 3.parti yazılımları durdurdum, tüm stres testlerini yaptım( testlerde reset atmadı ), sıcaklık değerleri stabil seyrediyor, çift monitörden bir tanesinin bağlantısını kestim.

Radikal olarak tek değişiklik ikinci monitörün bağlantısı kesildikten sonra oldu reset ortadan kalktı fakat 5 sn süren FPS düşmesi ve ekrandaki kargacık burgacık görüntü sorunu devam ediyor, sanki monitör paneli hasarlanmış gibi görüntüler birbirine giriyor. 2. monitör takılıyken aynı sorunlar olduktan sonra direkt reset atıyordu sistem.

Ekran kartımın yaklaşık 6 aylık bir garanti süresi kaldı fakat sorunun ekran kartından olduğundan emin değilim. Corsair 550W 80+ PSU kullanıyorum, sorunun görüntüye etkisi olduğu için öncelikle ekran kartı sonra PSU'dan şüpheleniyorum. İşlerimi bu bilgisayarda yaptığım için parçaların tek tek servise gitmesi zamanımı çok olumsuz etkiliyebilir. Daha fazla teknik bilgisi olan arkadaşlar benim kaçırdığım bir şey varsa sorunu tespit etmemde yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görüntünün karmaşık olması ve ani fps düşüşü büyük ihtimalle ekran kartıyla ilgili. Ekran kartını bilgisayarcıya götürüp test ettir.

Görüntünün karmaşık olması ve ani FPS düşüşü büyük ihtimalle ekran kartıyla ilgili. Ekran kartını bilgisayarcıya götürüp test ettir.

Konuyu açtıktan sonra kasadaki statik elektriği boşalttım ve çalıştırdım. Düzgün bir şekilde açıldı fakat açıldıktan sonra CPU Debug ışığı yaktı. Tek RAM ile sistemi açtım ve 2, 3 oyun oynadım sorun ortadan kalkmıştı. 2. RAM'i tekrar taktım gene sorun gözükmedi. Bir süre daha test edeceğim. Sorun tamamen ortadan kalkmışsa çözüm olarak benzer sorunu yaşayanlar deneyebilir. Cevap için teşekkür ederim

Geri
Yukarı