Ryzen 5 5500 sisteme 32 GB RAM önerisi

CHiBLaST

Kilopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B450M-K-II
İşlemci
Ryzen 5 5500
Selam arkadaşlar,

Anakartım ASUS Prime B450M K-ıı. İşlemcim R5 5500. ileride 5800x3D ye geçiş yapacağım.

32 GB RAM bakıyorum Samsung b die olması tercihimdir. Ryzen sisteme yeni geçiş yaptığımdan Ryzen'in bellek yönetimi kısmında çok bir bilgim yok. Arkadaşım Ryzen'de MHz değerini yükseltmekten çok CL değerini düşür demişti. Buna uygun RAM önerirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Bütçe düşünmedim ama atıyorum bir RAM CL14 OC lenip 5000 TL iken diğeri CL15 olsa ve 2500 TL ise gider mantıken 2500 TL'lik olanı seçerim. %2-5 performans için saçma sapan paralar vermeye gerek yok. F/P ürünü olması yeterli. RGB olayına çok takılmıyorum ama neden olmasın?

Son düzenleyen: Moderatör:
32 GB RGB Samsung B-Die bulmanız zor. Bunlardan Micron Rev. E-Die D9WFL veya 16 GBit Rev. B-Die çıkıyor. 3600 MHz CL14 civarlarında yapabiliyorlar. Samsung B-Die istiyorsanız ikinci elden TridentZ vs. kovalayabilirsiniz seri numarasından teyit ederek.

"Label on Sticks" kısmından seri numaralarının anlamlarına bakabilirsiniz.

32 GB RGB Samsung B-Die bulmanız zor. Bunlardan Micron Rev. E-Die D9WFL veya 16 GBit Rev. B-Die çıkıyor. 3600 MHz CL14 civarlarında yapabiliyorlar. Samsung B-Die istiyorsanız ikinci elden TridentZ vs. kovalayabilirsiniz seri numarasından teyit ederek.

Hocam öneriniz için teşekkürler. Biraz internetten video izledim ve 4000 MHz 5800x3D için f/p noktası olarak gözüküyor. Biraz daha araştırmak gerekli. Attığınız RAM fiyat olarak hoşuma gitti.

Hocam öneriniz için teşekkürler. Biraz internetten video izledim ve 4000 MHz 5800x3D için f/p noktası olarak gözüküyor. Biraz daha araştırmak gerekli. Attığınız RAM fiyat olarak hoşuma gitti.

5000 serisi için genellikle 3800 MHz sweet spot, daha yüksek frekanslarda şanslı değilseniz bellek kontrolcüsü sorun yaratabiliyor. 5600G, 5700G, 5500(Kısılmış 5600G'dir kendisi) gibi işlemciler sorunsuzca 4266 MHz ve üstünü çalıştırabiliyor.

5000 serisi için genellikle 3800 MHz sweet spot, daha yüksek frekanslarda şanslı değilseniz bellek kontrolcüsü sorun yaratabiliyor. 5600G, 5700G, 5500(Kısılmış 5600G'dir kendisi) gibi işlemciler sorunsuzca 4266 MHz ve üstünü çalıştırabiliyor.
Anladım hocam sağolun 4000 MHz den şaşmayalım biz. Ucuz bir 3800 bulursak onuda değerlendiririz.

Hocam bu attığınız kiti aldım. Umarım sıkıntı çıkmaz.

Hocam RAM geldi taktım çalışıyor bir sıkıntısı yok RGB de güzel. 4200 MHz CL 18 oluyorlar fakat 3600 MHz CL 14 olmuyorlar. Belki subtimingleri yapamadım bilmiyorum ama neyse CL 16 3800 şeklinde kullanıyorum. Version 3.31 olarak geldi Micron çipi kullanıyorlar fakat hangi die bilmiyorum.

Son düzenleme:
Anladım hocam sağolun 4000 MHz den şaşmayalım biz. Ucuz bir 3800 bulursak onuda değerlendiririz.

Hocam bu attığınız kiti aldım. Umarım sıkıntı çıkmaz.

Hocam RAM geldi taktım çalışıyor bir sıkıntısı yok RGB de güzel. 4200 MHz CL 18 oluyorlar fakat 3600 MHz CL 14 olmuyorlar. Belki subtimingleri yapamadım bilmiyorum ama neyse CL 16 3800 şeklinde kullanıyorum. Version 3.31 olarak geldi Micron çipi kullanıyorlar fakat hangi die bilmiyorum.

CL14 için fazla voltaj vermeniz lazım. CL düşürmenin tek yolu voltaj vermek. Thaiphoon Burner'dan bakabilirsiniz.

CL14 için fazla voltaj vermeniz lazım. CL düşürmenin tek yolu voltaj vermek. Thaiphoon Burner'dan bakabilirsiniz.
1.4 verdim olmadı. Açıkçası daha fazlada vermek istemiyorum çıkan bellekler Micron fakat hangi die emin değilim. Çokta uğraşmaya gerek yok CL16 3800 yeterlidir herhalde.

Geri
Yukarı