Çözüldü Ryzen 5 5600 80-85 dereceye kadar çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

okanergun

Hectopat
Yeni işlemci ve idleda 65 derece falan şu an, Apex oynarken 80-85 derece arasında gidip geliyor. Arctis MX-4 sürdüm termal macun olarak, stok fanını kullanıyorum.

Daha önce kullandığım R5 2600 Apex oynarken bu kadar ısınmıyordu ve aralarında da aman aman uçuk performans farkları yok şu an gördüğüm kadar. Benchmark sonuçlarında da diğer R5 5600'lere göre daha düşük performans gösterdiği gözüküyor. Bu ısıyı düşürmek için undervoltage veya işlemci soğutucu değiştirme işlemleri dışında ne yapabilirim bunu bilen varsa ve yorum yaparsa sevinirim.

Oyun içerisinde azından 75 dereceye düşürsem benim için çok iyi, normalde hiçbir şey yapmıyorken de 55-60 derecelerde olmasını tercih ederim yani. İşlemciyi alırken bu kadar yüksek derecelere ulaşmasını beklemiyordum.

Son olarak da eğer temel R5 5600 ayarlarını yapan bir video vesaire biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim.

İyi Sosyaller.

Çözüm
En kolay çözüm CBP (Core Performance Boost.) BIOS üzerinden bu ayarı kaparsanız sabit olarak 3.60 GHz çalışır işlemcin ve az ısınır.
Stok fan ile ısınan bir işlemci. Kule tipi soğutucu almanız gerekmekte.

Bu ürünü alarak çözdüm sorunumu. 65 dereceyi geçmiyor yükte.

Ek olarak cbp kapayarak sorunu çözebilirsiniz. Ama performans kaybı yaşarsınız.

Bu soğutucu iş görür hocam,daha iyisi için yukarıda atılan soğutucuya bakabilirsiniz.
Buda indirimdeymiş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4:23'den itibaren uygula.
Gerek yok bence uğraşmasına. Core Performance Boost kapaması yeterli.

Yeni konular

Geri
Yukarı