Ryzen 5 5600 düşük frekans

EmrCtn1

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.
Sistemde işlemci güncellemesi yaptım ve R3 3100'den R5 5600'e geçiş yaptım. Taktıktan sonra doğal olarak bir sağlamlık testi yapma kararı verdim ve Prime95 testinde CPU frekanslarının 3,6 3, 7 civarı kaldığını gözlemledim. Sıcaklık 65 dereceyi geçmedi testte. Daha önceki işlemcim Boost frekansları neyse o hızda stres testine taabi tutulabilmekteydi. Şu an test başlar başlamaz hiçbir zaman Boost frekansa ulaşmıyor ve doğrudan 3,6 3, 7 hızlarıyla başlayıp bitiriyor. Sebebi nedir? BIOS stok ayarlarda sadece XMP açık.
Sistem;
Ryzen 5 5600.
B450M S2H V2.
D30 8x2 3000MHz.
Sapphire 6600XT Nitro+
High Power 80+ Gold 600W.
Seagate 500 HDD.
Samsung EVO 870 500 SSD.

Yeni işlemci taktığın için sıfırdan bir Windows kurmanı tavsiye ederim. BIOS güncelle, BIOS sıfırla ne olur ne olmaz ve AMD'nin sitesinden Auto-detect installer indirip güncelleme var mı bir kontol et.

Biosu sıfırladım. Bios en güncel sürüm. Oyunda Afterburner ile baktığımda 4,450 görünüyor frekans. Stres testinde daha işlemci ısınmadan 3,7 de kalıyor.

Stok soğutucu varsa ısınacağı için önlem olarak otomatik hızı kısıyor olabilir. Başka bir test ile dener misin? CPU-Z indirip onun bench kısmından stress testini çalıştır. HWiNFO64 programı ile de tüm çekirdeklerin hızlarını kontrol et ve ekran görüntüsü at.

Merhaba.
Sistemde işlemci güncellemesi yaptım ve R3 3100'den R5 5600'e geçiş yaptım. Taktıktan sonra doğal olarak bir sağlamlık testi yapma kararı verdim ve Prime95 testinde CPU frekanslarının 3,6 3, 7 civarı kaldığını gözlemledim. Sıcaklık 65 dereceyi geçmedi testte. Daha önceki işlemcim Boost frekansları neyse o hızda stres testine taabi tutulabilmekteydi. Şu an test başlar başlamaz hiçbir zaman Boost frekansa ulaşmıyor ve doğrudan 3,6 3, 7 hızlarıyla başlayıp bitiriyor. Sebebi nedir? BIOS stok ayarlarda sadece XMP açık.
Sistem;
Ryzen 5 5600.
B450M S2H V2.
D30 8x2 3000MHz.
Sapphire 6600XT Nitro+
High Power 80+ Gold 600W.
Seagate 500 HDD.
Samsung EVO 870 500 SSD.
Güç ayarlarına bak min Max değerlerine orası düşükse korumak için güç moduna göre kullanmaz işlemciyi bana da olmuştu biosta oc de olması değiştirmiyor ben de 3.85 e almıştım oyunda 2.85 de kalıyordu

Denetim Masası > güç seçenekleri bölümünden yüksek performansın seçili olmasına dikkat edin. Seçili ise gelişmiş güç ayarları kısmından işlemci güç yönetimini minimum ve maksimum %100 olarak yapın. Ama genelde bu şekilde kullanılması tavsiye edilmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı