Ryzen 5 5600 en fazla hangi ekran kartı takılır?

İşlemci konusunda mı darboğaz yaşarım RTX 3080 taksam. PSU konusunda ne dersiniz?

Hem işlemcin yetersiz PSU da yetersiz 3080 650W de bile ıkınarak çalışıyor kaslı bir işlemci ve en az 750W PSU gerekli. Diyelim taktın sadece PSU değiştirdin ortalama bir darboğaz ile oynarsın oyunlarını monitörü yükseltip yükseltmen yani 2K ya da 4K yapman darboğaz yaşayan FPS oranını çözmeyecek kullanımlar normal seviyelere çıkabilir ama yine de işlemci şart.

2K Kullanıyorum.
O zaman mantıken sorunsuz kullanırsınız. Ben 1080p'den bahsediyorum. Çözünürlüğe göre değiştiğini herkes biliyor zaten. Boşu boşuna "ben sorunsuz kullanıyorum, saçma yorumlar yapmayın" tarzı bir şey söylüyorsunuz.

Ayrıca ekran kartınızı RTX 4070 yani kendi gücünde kullanmıyorsunuz sonuç olarak.

Hem işlemcin yetersiz PSU da yetersiz 3080 650W de bile ıkınarak çalışıyor kaslı bir işlemci ve en az 750W PSU gerekli. Diyelim taktın sadece PSU değiştirdin ortalama bir darboğaz ile oynarsın oyunlarını monitörü yükseltip yükseltmen yani 2K ya da 4K yapman darboğaz yaşayan FPS oranını çözmeyecek kullanımlar normal seviyelere çıkabilir ama yine de işlemci şart.

3080 350W, işlemci 105W, kalan parçalar da 50W maximum tüketim değerine sahip olduğunu düşünürsek sistem her parçanın son gününde çalıştığı anda 500W civarı bir güce ihtiyaç duyacak. 600W PSU bile karşılayabiliyor bunu. Şunu da unutmayın o sistem hiçbir zaman 500W çekemeyecek. Herhangi bir oyun veya program bilgisayarın bütün parçalarını 100'de 100 kullanmaz. Oyun esnasında 400W civarı tüketir ortalama. Ayrıca 2K'da 3080 ile Ryzen 5600 darboğaz yapmaz.

O zaman mantıken sorunsuz kullanırsınız. Ben 1080p'den bahsediyorum. Çözünürlüğe göre değiştiğini herkes biliyor zaten. Boşu boşuna "ben sorunsuz kullanıyorum, saçma yorumlar yapmayın" tarzı bir şey söylüyorsunuz.

Ayrıca ekran kartınızı RTX 4070 yani kendi gücünde kullanmıyorsunuz sonuç olarak.
1080p'de 4070 kullanacak değil herhalde.

1080p'de 4070 kullanacak değil herhalde.
Söylediği şeyin bir mantığı yok. Çözünürlük yükselterek daha düşük işlemcileri daha yüksek ekran kartında kullanabileceğini biliyor zaten konudakiler.

RTX 4070'i daha düşük güçte ve daha yüksek çözünürlükte kullandığı için normal bir şey değil, kullanabilir fakat saçma. Konuda R5 5500 ile RTX 4070 kullanılmaz diyen kişilerin bunu kastettiğine eminim. Boş laflara gerek yok.

Geri
Yukarı