Ryzen 5 5600 için Arctic Liquid Freezer II alınır mı?

TeknoAdam

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
RAM
Crucial Ballistix 16 GB 3200 mhz X2
Ekran kartı
Rtx 3070
Anakart
X570s gaming x
İşlemci
Ryzen 5 5600
CPB ve PBO açarak kullanmak istiyorum. Yükte 75 dereceyi geçmeyecek şekilde kullanmak istiyorum. Bütçe konusunda limit koymuyorum ama 1500 liradan fazlası gereksiz geliyor. Amazon Almanya'dan 2000 lira civarına Arctic Liquid Freezer II 420 almayı da düşünüyorum. Fakat dediğim gibi fazla ödemek çok mantıklı gelmiyor. Bu işlemciyi OC yapsam dahi soğutacak kaliteli ve ışıksız sıvı soğutma önerilerine açığım. 240 yerine 280mm olursa daha iyi olur. 360 ve 420mm önerilerine de açığım. Son olarak eğer gerçekten Liquid Freezer II 280 veya 420 almaya değerse başka seçenekleri eleyip indirim bekleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 9 3900x bile stok soğutucuya sahipken bu işlemciye sıvı soğutma fazla bence, ben de 3600 X kullandım ve vatandan aldığım güçlü bir air cooler soğutucu ile full yükte 64 dereceyi geçmedi.

İlla sıvı soğutma isterseniz Arctic 240mm alın derim. Fakat Scythe Mugen, ID SE-224-XT, Arctic Freezer 34 eSports gibi tek fanlı kule tipi soğutucular bile rahat soğutur o işlemciyi.

Kasanız destekliyorsa Arctic Liquid Freezer 2 280Mm veya 360Mm alabilirsiniz.
Ama 75° yi geçmemesi için sıvı soğutucuya gerek yok. İyi bir hava soğutucuda yeterli.
Ben kendi işlemcimden örnek verecek olursam R5 5600X kullanıyorum ve Cooler Master ML240 Illusion modeli ile oyunlarda 65-73° aralığında kalıyordu.
Şuan Arctic Liquid Freezer 2 360Mm kullanıyorum ve genelde 48-59° arası. Genelde 55° oluyor sadece 1 kere 59° gördüm.
Hangi sıcaklıklarda oynamak istediğinize bağlı.
Bu arada kullandığınız kasada önemli rol oynar. Ama bence sıvı soğutucu gereksiz değil ben işlemciyi olabildiğince serin tutma taraftarıyım. Sessizlikte yanında bir + oluyor sıvı soğutucunun.
75° yi geçmesin diyorsanız Arctic Liquid Freezer 2 240Mm yeter de artar sessizlikte avantaj olur.

O işlemci için gereksiz. SE-224-XT al geç.
Herkes onu öneriyor ama bakır boruları az sayıda ve yaprak kısmı da ince. Üstelik tek fan. Nasıl soğutuyor ki OC durumunda? Ayrıca kasamda 2 tane 14 cm Phanteks fan havayı içeri çekiyor. 4 tane Sharkoon 12 cm dışarı atıyor. Sıvı soğutma alıp içeri giren havayı artırmak niyetindeydim. Sizin önerdiğinizi alırsam öne 1 tane daha 14 cm, bu soğutucuya da 1 tane 12 cm almam gerekir diye düşünüyorum. Böyle hesaplayınca 1000 liraya geliyor yine. Fikriniz nedir?
Kasanız destekliyorsa Arctic Liquid Freezer 2 280Mm veya 360Mm alabilirsiniz.
Ama 75° yi geçmemesi için sıvı soğutucuya gerek yok. İyi bir hava soğutucuda yeterli.
Ben kendi işlemcimden örnek verecek olursam R5 5600X kullanıyorum ve Cooler Master ML240 Illusion modeli ile oyunlarda 65-73° aralığında kalıyordu.
Şuan Arctic Liquid Freezer 2 360Mm kullanıyorum ve genelde 48-59° arası. Genelde 55° oluyor sadece 1 kere 59° gördüm.
Hangi sıcaklıklarda oynamak istediğinize bağlı.
Bu arada kullandığınız kasada önemli rol oynar. Ama bence sıvı soğutucu gereksiz değil ben işlemciyi olabildiğince serin tutma taraftarıyım. Sessizlikte yanında bir + oluyor sıvı soğutucunun.
75° yi geçmesin diyorsanız Arctic Liquid Freezer 2 240Mm yeter de artar sessizlikte avantaj olur.
Teşekkür ederim. Eve geçtiğimde kasa fotoğrafı eklerim. CA300T kasam var, fan bilgilerini de yazdım önceki mesajda.

Herkes onu öneriyor ama bakır boruları az sayıda ve yaprak kısmı da ince. Üstelik tek fan. Nasıl soğutuyor ki OC durumunda? Ayrıca kasamda 2 tane 14 cm Phanteks fan havayı içeri çekiyor. 4 tane Sharkoon 12 cm dışarı atıyor. Sıvı soğutma alıp içeri giren havayı artırmak niyetindeydim. Sizin önerdiğinizi alırsam öne 1 tane daha 14 cm, bu soğutucuya da 1 tane 12 cm almam gerekir diye düşünüyorum. Böyle hesaplayınca 1000 liraya geliyor yine. Fikriniz nedir?

Teşekkür ederim. Eve geçtiğimde kasa fotoğrafı eklerim. CA300T kasam var, fan bilgilerini de yazdım önceki mesajda.

O tür şeylere gerek yok. ID Cooling mühendislik ile fan, bakır boru hepsinin kullanımını az yapmış. O işlemciyi bırak 5900X'i bile soğutur.

Geri
Yukarı