Ryzen 5 7600X için Arctic Liquid Freezer II 360 alınır mı?

Lady Hellbender

Kilopat
RAM
Kingston Fury Beast 32GB DDR5 6000Mhz CL36 Dual Kit RGB
Anakart
ASUS TUF Gaming X670E-PLUS
İşlemci
AMD Ryzen 5 7600X
Merhaba,

Evvel zaman içinde yeni bir sistem toplayıp bugün nihayetinde montajlayabildim. Gerekli kurulumları ve sürücüleri kurdum; BIOS ayarından RAM'leri 6000 MHz'e çekip, fan hızlarını AI modu (ya da otomatik) olarak ayarladım. Onun dışında başka hiçbir ayarı ellemedim. AMD expo bile kapalı. Bir süre kullanımdan sonra boşta 43 ila 47 derece arasında dolaşıyor, yükte ise henüz test etmedim. Dolayısıyla kullanmış olduğum Arctic Freezer 34 e-Sports soğutucusu yerine Arctic Liquid Freezer II 360 alınır mı? Gerekli mi veya önerir misiniz?

Saygılarımla.

Gerekli değil ama hani bir soğutucu alayım uzun yıllar götürsün her şeye takayım diyorsan al. Ben r9 5900x ile kullanıyorum 6 yıl da garantisi var zaten. İleride ne r9 7950x'e geçsem bile yetecek bir AIO.

Gerekli değil ama hani bir soğutucu alayım uzun yıllar götürsün her şeye takayım diyorsan al. Ben r9 5900x ile kullanıyorum 6 yıl da garantisi var zaten. İleride ne r9 7950x'e geçsem bile yetecek bir AIO.
Ryzen 7 7700X ile Corsair 240 MM kullanıyorum. Fazla bile gelir. Boşta 32-34 derece.
1675617672803.png

Ryzen 7 7700X ile Corsair 240 MM kullanıyorum. Fazla bile gelir. Boşta 32-34 derece.
Eki Görüntüle 1658567
Ben de zaten fazla geleceğini belirttim hani arkadaş alır ileride kullanmak isterse diye özellikle belirttim.
Yoksa benim r9 5900x'i işlemcimi kasadaki tüm fanlarım + işlemci fanım %50'iken ayardayken boşta 34 derece tutan AIO 7600x için çok da gerekli değil. 2022 Nisanda sıfır 1850tl'ye almıştım ömürlük pc yatırırımım oldu yani. Sonraki tüm işlemcilerimde kullanacağım bir AIO bunun yetmeyeceği bir işlemciyi almaya paramın da yeteceğini sanmıyorum. 😅
1675618270761.png

Anladım, haliyle yeterli diyorsunuz. Pekala Arctic Freezer 34 eSports ile devam ediyorum. Öte yandan dikkatimi çeken şey; sizin işlemcilerinizin boştaki dereceler oldukça düşük. ECO modu veya CBP kapalı mı kullanıyorsunuz? @Quistin @temmuzz

Anladım, haliyle yeterli diyorsunuz. Pekala Arctic Freezer 34 eSports ile devam ediyorum. Öte yandan dikkatimi çeken şey; sizin işlemcilerinizin boştaki dereceler oldukça düşük. ECO modu veya CBP kapalı mı kullanıyorsunuz? @Quistin @temmuzz
CBP kapatmadım. Echo kapalı. Gerek yok onlara. Ryzen 9 değil bu base 4.5 boost ile 5.40'a çok çıkmıyor. Genelde 5-5.2.

Tamamdır o halde hiçbir ayara dokunmadan default ile devam ediyorum. İlginiz için teşekkür ediyorum.
Hocam yani idle'da zaten çok sıcak olmasını beklemiyorum işlemcimin. Sıvı soğutucum ciddi manada kaliteli, kasam mesh ön panelde 3 adet, ön panelin sağ tarafında 2 adet toplam 5 fan içeriye hava atıyor. Üstte sıvı soğutucunun 3 fanı ve kasanın arkasındaki 1 adet fan (140mm) havayı dışarıya atıyor. Hava akışını siz düşünün artık. Hani fanların hepsi %50'de olabilir ama kasada 9 tane fan iş yapıyor + odam buz gibi g*tüm donuyor şu an.

Aynı şekilde GT502 kasamda 6 tane fan (Arctic P12 PWM) içeriye, 1 tane fan egzoz görevi ile beraber (Arctic BioniX P12), kasa içi sıcaklığı 21 derece civarında geziyor ve ilk kurulumda standart fan hızı ile çalıştığı için resmen sağ kolum dondu :). Ancak şimdilik fanlar AI modunda olduğu için hissedilmiyor artık.

Geri
Yukarı