Ryzen 5 5600 için kule tipi soğutucu önerim (93 dereceden 64 dereceye)

Arkadaşlar hepinize merhaba bilenler bilir Ryzen 5 5600 çok ısınan bir işlemci ve stok fan yetersiz kalıyor. Bunu çözmek için undervolt yapılabilir veya fazladan para verip sıvı soğutma alınabilir ama ben sadece 1080 TL vererek ID-COOLING SE-224-XTS Black 4Pin PWM 120mm İşlemci Soğutucu satın aldım (kule tipi olarak geçiyor) bu arada şuan indirimli fiyatından satın aldım normalde 1349 TL

Örnek vermek gerekirse şöyle verebilirim Dying Light 1 oyunun da işlemcim 93 dereceye kadar çıkıyordu ve sabit 88-90 derece arası oynuyordum bu yeni aldığım soğutucuyu bilgisayarma montajladım ve sonuç gerçekten İNANILMAZ çünkü 93 dereceden 59 dereceye kadar düştüm. En düşük 59 en yüksek ise 66 dereceyi gördüm. Genel olarak oyunu hep 62-63 derece arası oynadım. Ben biraz zorlamalar yaptım o yüzden 66 dereceye çıktı onun dışın da zorlama yapmadan önce en yüksek 64 ü görmüştüm. Eskiden stok fan ile bilgisayarım boştayken 54-57 dereceydi çok sıcak havalarda ise 64-65 dereceye kadar çıkıyordu şuan ise 40 derece. Gerçekten de 40 derece şuan bu yazıyı yazıyorum ve sağ alttan kontrol ediyorum 40 derece (Core Temp isimli uygulamadan takip ediyorum onun dışın da oyun için ise MSI Afterburner kullanıyorum)
Yani size önerim şudur; Ryzen 5 5600 İşlemciniz cayır cayır yanıyor undervolt yapmak istemiyorsunuz veya soğutucu satın almak istiyorsunuz ama sıvı soğutmaya 2.500-3.000 TL vermek istemiyorsunuz alın arkadaşım ID-COOLING SE-224 XTS alın. Ben ARGB olmayan versiyonunu aldım sadece normal siyah ama siz isterseniz zevkinize göre ARGB de alabilirsiniz onlar da güzel duruyor hatta alacaksanız Black ARGB değil de White ARGB alın daha hoş durur bence ama dediğim gibi ARGB olmayan hali bile çok hoş.

Ayrıca kasam Mesh kasa olsa büyük ihtimalle çok daha düşük dereceler alırdım ama olsun bu bile harika. Bu testleri 144 Hz 1080p IPS monitör ile yaptım.

Fotoğraf benim kendi çekimimdir.

Sistem özelliklerim.
Asus RTX 3060 12GB oc edition GPU
Ryzen 5 5600 CPU
Gigabyte b550 Gaming X v2 Motherboard
2x16 Corsair Vengeance RGB RS 3600 MHz cl18 RAM
Rampage 600 Wat PSU
Asus Tuf Gaming 144 Hz IPS panel monitör
(anlık sıcaklık derecem 41)

Bu yazdığım yazı umarım derdinize derman olabilir.

NOT: Kutunun içinden termal macun çıkıyor ben kullandım gayet memnunum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-07-18 at 18.14.10.jpeg
    WhatsApp Image 2023-07-18 at 18.14.10.jpeg
    92,3 KB · Görüntüleme: 81
@Efe Malgir hocam aynı işlemciyi kullanıyoruz bende rampage iced 120 mm kule tipi soğutucu taktım. Oynadığım bir kaç oyunda 62 63 derece fakat Battlefield 1 de online kısmında 72 dereceye çıkıyor. Sizin tüm oyunlarda mı maksimum 64 yoksa oyundan oyuna farklılık gösteriyor mu?

@Efe Malgir hocam aynı işlemciyi kullanıyoruz bende rampage iced 120 mm kule tipi soğutucu taktım. Oynadığım bir kaç oyunda 62 63 derece fakat Battlefield 1 de online kısmında 72 dereceye çıkıyor. Sizin tüm oyunlarda mı maksimum 64 yoksa oyundan oyuna farklılık gösteriyor mu?
Hocam bazen ani çıkışlar olabiliyor ama ben sabit 70 derece görmedim.

Hocam bazen ani çıkışlar olabiliyor ama ben sabit 70 derece görmedim.
Fakat ani çıkışlardan sonra da düşüyor zaten tekrardan 64 66 vs oluyor veya 60 oyundan oyuna değişiyor.

Geri
Yukarı