Ryzen 5 5600 için PBO ayarı önerisi

PBO Limits Auto mu kalacak, hocam? Sadece CPU Boost Clock Override'ı Enable yapıp Positive değeri deneyeceğim? CPB açık, başka herhangi bir ayara da dokunmadım.
Duruma göre. Hata verirse PBO Limits'i de elleriz.

Positive denemektense negative denemek daha mantıklı. Şöyle diyeyim, 100 MHz daha fazla çalıştırıp positive yöne ilerleyeceğime 0 MHz kalır negative yönde ilerlerim daha mantıklı.

Hocam ilerdei Nvidia'ya geçebilirim. Bilgilenmek istiyorum şu an. Teşekkür ederim.

PBO Limits Auto mu kalacak, hocam? Sadece CPU Boost Clock Override'ı Enable yapıp Positive değeri deneyeceğim? CPB açık, başka herhangi bir ayara da dokunmadım.
PBO ayarı BIOS üzerinden silinmedikçe iptal olmuyor zaten hocam.

Duruma göre. Hata verirse PBO Limits'i de elleriz.

Positive denemektense negative denemek daha mantıklı. Şöyle diyeyim, 100 MHz daha fazla çalıştırıp positive yöne ilerleyeceğime 0 MHz kalır negative yönde ilerlerim daha mantıklı.
Hocam CPU Boost Clock Override Enable Negative 50-100-150-200 şeklinde denemeler yaptığımda 100 olarak 10400 civarında bir MC puanı elde edildi. İçlerinde en yüksek puan bu değerde sağlandı.

PBO: Advanced
PBO Limits: Auto
PBO Scalar: Auto

PBO ayarı BIOS üzerinden silinmedikçe iptal olmuyor zaten hocam.
Doğrudur, hocam. Ben en azından deneye yanıla konuyu öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme:
Hocam CPU Boost Clock Override Enable Negative 50-100-150-200 şeklinde denemeler yaptığımıda 100 olarak 10400 civarında bir MC puanı elde edildi. İçlerinde en yüksek puan bu değerde sağlandı.

Prime95 Small FFTs testi açar mısın bir de? Test sırasındayken SS atar mısın? HWiNFO sekmesi açık olsun yanda da. İşlemcinin güç tüketim değerleri gözükecek şekilde.

Prime95 Small FFTs testi açar mısın bir de? Test sırasındayken SS atar mısın? HWiNFO sekmesi açık olsun yanda da. İşlemcinin güç tüketim değerleri gözükecek şekilde.
Buyurun, hocam.

1673271006885.png

Hocam CPU Boost Clock Override Enable Negative 50-100-150-200 şeklinde denemeler yaptığımıda 100 olarak 10400 civarında bir MC puanı elde edildi. İçlerinde en yüksek puan bu değerde sağlandı.

Doğrudur, hocam. Ben en azından deneye yanıla konuyu öğrenmek istiyorum.
Elle ayarlamak her zaman daha iyidir. 4.7 gibi değerler bulursunuz muhtemelen, ancak çoklu çekirdek gücü düşebiliyor onlara dikkat etmek gerekli. Geekbench, Cinebench ile mutlaka puanları kontrol edin ve eskilerle karşılaştırın.

Elle ayarlamak her zaman daha iyidir. 4.7 gibi değerler bulursunuz muhtemelen, ancak çoklu çekirdek gücü düşebiliyor onlara dikkat etmek gerekli. Geekbench, Cinebench ile mutlaka puanları kontrol edin ve eskilerle karşılaştırın.
Teşekkür ediyorum, hocam. Önümde de defterim var. İlerleyen safhalarda notlar alacağım.

@BerkayZ87 beklemedeyim, hocam.

Son düzenleme:
Teşekkür ediyorum, hocam. Önümde de defterim var. İlerleyen safhalarda notlar alacağım.

@BerkayZ87 beklemedeyim, hocam.
Testi durdurmadıysanız durdurun hocam, güç tüketimini görme amaçlı testi yapın demiştim. Bir problem yok.

5 dakika civarı sürdürdüm. Devamında yapılacaklar için bekliyorum.
PBO OC stabilitesini CoreCycler yardımıyla ölçüyorsun. Onu indirip test et.

Bu arada şu an tam olarak ne yaptın? Sadece CPU Boost Clock Override değerini +100 MHz yapıp çıktın mı yoksa Curve Optimizer'ı elledin mi?

Geri
Yukarı