Ryzen 5 5600 işlemci oyun oynarken 95 dereceye çıkıyor

ErenKara01

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce bir sistem aldım. RTX 3060 Ti Ryzen 5 5600 16 GB RAM mevcut. Sistem GTA 5 1080p Ultra ayarlarda oynarken 100 FPS'lerde geziyor ancak işlemci sıcaklığı 95 dereceye kadar çıktı. V-Sync açarak falan 80 derecelere düşürdüm ancak bu normal mi? Stok fan kullanıyorum ama bu kadar ısınması stok fanla bile normal değil bence. Tavsiye edebileceğiniz uygun fiyatlı işimi görecek bir soğutma onerebilirseniz iyi olur. (kasaya 240mm sıvı soğutma takilabiliyor Max ).

Yaklaşık 1 ay önce bir sistem aldım. RTX 3060 Ti Ryzen 5 5600 16 GB RAM mevcut. Sistem GTA 5 1080p Ultra ayarlarda oynarken 100 FPS'lerde geziyor ancak işlemci sıcaklığı 95 dereceye kadar çıktı. V-Sync açarak falan 80 derecelere düşürdüm ancak bu normal mi? Stok fan kullanıyorum ama bu kadar ısınması stok fanla bile normal değil bence. Tavsiye edebileceğiniz uygun fiyatlı işimi görecek bir soğutma onerebilirseniz iyi olur. (kasaya 240mm sıvı soğutma takilabiliyor Max ).
İşlemcinin revizyonu nedir?

214 XT soğutucu işinizi görür.

İnternette biraz araştırdım CPB diye bir ayar varmış işlemci otomatik olarak kendini boostluyormuş bu ayar sayesinde. Bu ayarı kapatırsak az ısınır diyorlardı performans kaybı olacğaını biliyorum yine de kapattım bakalım ne kadar fark edecek.

Cbp'yi kapatınca sıcaklık 30 derece kadar düştü. İşlemci kullanımı %20'den %60'lara kadar çıktı ve yaklaşık 10-15 FPS kaybı oldu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı