Ryzen 5 5600 OCCT Power testi sırasında bilgisayar kapanıyor ve işlemci 90 derecelere çıkıyor

ferhat012

Centipat
Daha fazla  
RAM
Adata XPG 16 GB 3200MHz CL16 RAM
Ekran kartı
RTX 3070 Dual ekran kartı
Anakart
ASUS TUF Gaming B550-E
İşlemci
Ryzen 5 5600
Selam önceki konumda bir arkadaş PSU'da sorun olabileceğini söyledi bende OCCT Power testi yapmaya karar verdim test sırasında 16:14'te bilgisayar aniden oyunlarda olduğu gibi kapandı ve işlemce 91 dereceye ulaştı stok fan kullanıyorum OCCT raporu olduğuna inandığım dosya altta mevcut alalı 11 ay oldu bilgisayarı garantiye vermek istemiyorum en son bozuk hard disk satmıştı aldığım mağaza ve 3 ay boyunca bekletip ürün değişimi kararı verdiler ben aramasam aramaya niyetleri yoktu malum tatildeyiz 3 ay boyunca bilgisayardan kopmak can sıkıcı oluyor sıvı soğutma alarak durumu çözebilir miyim sizce?

Dosya Ekleri

• 1699829877196.png
    1699829877196.png
    18,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
PSU karşılar normalde o yükü, lakin PSU da veya kablolarda sıkıntı varsa kısa devreye düşüp PSU kendini korumaya almak için kapatıyor olabilir, Gaming.gen'e sıvı soğutma montajı yapmaya gittiğinde farklı bir PSU deneyebilir miyiz benimkinde sıkıntı olduğunu düşünüyorum diye söyleseydin keşke.

PSU da sorun olabilir dedim fakat işlemci yüzünden kapanıyordur dediler bana bende uzatmadım tamam abi dedim keşke diretseydim. Kablo derken fişli Power kablosundan mı bahsediyorsunuz yoksa PSU'nun yuvasının içindeki kablolardan mı?

Vallahi kısa devre dedin mi her yerde olabilir, ama seninki yük altında kendini kapatıyor, PSU yeterli beslemeyi yapamıyor gibimde geliyorda, başka bir PSU bulabilirsen aynı testi onlada dene emin olabiliriz böylece. Arkadaşının kasadan sökün deneyin, 4 vida tutuyor zaten.

Vallahi kısa devre dedin mi her yerde olabilir, ama seninki yük altında kendini kapatıyor, PSU yeterli beslemeyi yapamıyor gibimde geliyorda, başka bir PSU bulabilirsen aynı testi onlada dene emin olabiliriz böylece. Arkadaşının kasadan sökün deneyin, 4 vida tutuyor zaten.

Ekran kartı fazla voltaj gönderiyor olabilir mi? Çünkü ekran kartı çalışınca kapanıyor Valorant kapanmıyor mesela.

İşte bende beslemesi yetersiz olabileceğini düşünüp undervolt için video attımda, Watt'ı düşmemiş sende.

Selam önceki konumda bir arkadaş PSU'da sorun olabileceğini söyledi bende OCCT Power testi yapmaya karar verdim test sırasında 16:14'te bilgisayar aniden oyunlarda olduğu gibi kapandı ve işlemce 91 dereceye ulaştı stok fan kullanıyorum OCCT raporu olduğuna inandığım dosya altta mevcut alalı 11 ay oldu bilgisayarı garantiye vermek istemiyorum en son bozuk hard disk satmıştı aldığım mağaza ve 3 ay boyunca bekletip ürün değişimi kararı verdiler ben aramasam aramaya niyetleri yoktu malum tatildeyiz 3 ay boyunca bilgisayardan kopmak can sıkıcı oluyor sıvı soğutma alarak durumu çözebilir miyim sizce?

BIOS'da, arama kısmından Core performans Boost'u aratıp kapatın, o şekilde Power testi yapın, işlemci çok ısınmayacaktır, sorun sıcaklık mı, PSU mu anlarsınız.

BIOS'da, arama kısmından Core performans Boost'u aratıp kapatın, o şekilde Power testi yapın, işlemci çok ısınmayacaktır, sorun sıcaklık mı, PSU mu anlarsınız.

İşlemci sıcaklığı şu an yükte 60 dereceyi geçmiyor sıcaklıktan olmadığından eminim artık sorun bence PSU'da.

Ayrıca bilginiz varsa PSU da sorun çıkarsa iade hakkım mevcut mu? Daha önceden HDD aldım bozuk çıktığı için iade ettim.

Geri
Yukarı