Ryzen 5 5600 PC yüke girince reset atıyor

Duba

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarım bazen yüke girdiğinde önceki sistemimde PC direkt kapanıyordu, şimdiki sistemimde reset atıyor. Sorum şu aslında sorun PSU da mı yoksa ekran kartında mı nasıl anlayabilirim? Aynı eş değerde (TDP) ekran kartım yok.

Sistem:
ASUS Prime B450M K II.
Ryzen 5 5600.
XPG Spectrix D50 2X8.
Sapphire Nitro R9 380 4 GB.
Cooler Master RS-600-ACAB-M4 (maalesef)

Bilgisayarım bazen yüke girdiğinde önceki sistemimde PC direkt kapanıyordu, şimdiki sistemimde reset atıyor. Sorum şu aslında sorun PSU da mı yoksa ekran kartında mı nasıl anlayabilirim? Aynı eş değerde (TDP) ekran kartım yok.

Sistem:
ASUS Prime B450M K II.
Ryzen 5 5600.
XPG Spectrix D50 2X8.
Sapphire Nitro R9 380 4 GB.
Cooler Master RS-600-ACAB-M4 (maalesef)

Farklı bir PSU takıp deneyebilirsiniz. Yüksek ihtimal PSU'dan yapıyor bence.

PSU'dan olabilmesi için bozuk olması gerek. Bronze olsa bile bir sorun yaratmaz bu işlemci için. BIOS girip oradan CPU sıcaklık değerine bakıp söyler misin.

Yüke girdiğinde kapanan veya reset atan sistemlerde genellikle ya ısınma ya da güç yetersizliği olur. PSU’da arıza yoksa bu sistemi besleyebileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla tüm bileşenlerin sıcaklık değerlerini kontrol etmeniz iyi olur. İmkan varsa başka bir PSU ile sistemi denemelisiniz.

PSU'dan olabilmesi için bozuk olması gerek. Bronze olsa bile bir sorun yaratmaz bu işlemci için. BIOS girip oradan CPU sıcaklık değerine bakıp söyler misin.
ssıcaklık değeri boşta 40-45 derece. İşlemci bazlı oyun çok oynamıyorum. Oynadığım oyunlar Forza Horizon 5, CS 2, DMC 5, LOL filan

ssıcaklık değeri boşta 40-45 derece. İşlemci bazlı oyun çok oynamıyorum. Oynadığım oyunlar Forza Horizon 5, CS 2, DMC 5, LOL filan
onlarda da max 65 civarı gördüm sıcaklıkları

@BigSmoke Ekran kartım Max 66 derece gördüm, işlemcim 65 derece gördüm (Mx-6 kullandım ve Tek fanlı kule tipi soğutucu var) Geçenlerde nostalji olsun diye AC Revelation oyniyim dedim yarım saat sonra ekran gidip geldi peşine 1 saniye bile sürmeyen mavi ekran geliyor sonra hop Asus logosu çıkıyor hemen. Oynadığım oyunlar Forza horizon 5, DMC 5, CS 2

@BigSmoke birde Psu'nun max Output bulamadım yani sertifikasız olması çok büyük bir sıkıntı mı Hem cooler master hem de 600 W için

Son düzenleme:
@BigSmoke Ekran kartım Max 66 derece gördüm, işlemcim 65 derece gördüm (MX-6 kullandım ve Tek fanlı kule tipi soğutucu var) Geçenlerde nostalji olsun diye AC Revelations oynayayım dedim yarım saat sonra ekran gidip geldi peşine 1 saniye bile sürmeyen mavi ekran geliyor sonra hop ASUS logosu çıkıyor hemen. Oynadığım oyunlar Forza Horizon 5, DMC 5, CS 2

@BigSmoke bir de PSU'nun Max Output bulamadım yani sertifikasız olması çok büyük bir sıkıntı mı Hem Cooler Master hem de 600W için

Sertifikasız olması tabii ki de sorun eskiden bu PSU'ların yanma sebebiyde oydu.

@Blackfenix şöyle yani kullandığın sistemin max watt'ından daha yüksek watt değeri olan bir psu kullanmak (sertifikasız olsa bile ) düzgün çalışırsa psu bi sorun olucağını düşünmüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı