Ryzen 5 5600 sistemde anlık takılma

Oraltay

Hectopat
RAM
Neo Forza Mars 3600 MHz CL19 DDR4 2x8
SSD veya HDD modeli
Silicon Power US70 1TB 5000MB/S-4000MB/S Nvme Pcıe
Ekran kartı
XFX Speedster MERC 319 AMD Radeon RX 6750 XT
Anakart
MSI MAG B550M MORTAR AMD AM4
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz 2 hafta içinde yeni bir sistem topladım birkaç oyunda deneme fırsatım oldu fakat nedense bir sıkıntı var gibi hissediyorum. Özellikle GTA 5 oynarken 2K Ultra ayarlarda 170 - 50 FPS arasında gidip geliyor. Ara sıra sanki küçük bir takılma oluyor gibi. GPU sıcaklığı normal, 60-65 arasında seyrediyor. İşlemci ise 60 70 arasında geziyor.

Aynı işlemciye ve ekran kartına sahip benzer sistemin test videolarına bakıyorum. Dikkatimi çeken şey R5 5600 4650 MHz frekanslarda çalışırken benim R5 5600 4200 MHz'den yukarı çıkmıyor.

Sistemde yaptığım değişikler: RAM'leri Memory try it ile 3600MHz CL16 profilinde çalıştırdım. Sorun oradan mı kaynaklanıyor acaba diyerek dün akşam Prime95, HWiNFO ve testmem5 programları ile test ettim herhangi bir hata almadım. Daha önceki sistemimde R5 3600X ve RX 5700 XT vardı gene 2K ayarlarda kullanıyordum fakat FPS bu kadar değişiklik göstermiyordu. Takılma ve kasma hissi yaşamıyordum.

Sistemi ilk kurulum yaparken Windows kurulumu esnasında internetim yoktu, sürücüleri 2 gün sonra kurma imkanım oldu. Şu anda testlerde bir sorun yok gibi görünüyor. BIOS güncellemelerini falan hepsini yaptım fakat oyun içindeki bu yaşadığım sıkıntı bir türlü geçmedi. Sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı çözemedim. Son bir seçenek daha var aklımda, acaba komple her şeyi sıfırdan temiz bir kurulum daha yapsam nasıl olur?

Konu ile alakalı yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Aslında kafaya taktığım şey sisteme zarar açacak bir durumun olup olmaması malum fiyatlar belli yanlış bir şey yapıp sistemden herhangi bir parçayı elime almak istemiyorum o yüzden ince eleyip sık dokuyorum :D

Tavsiyem BIOS sürümünü AGESA 1203C'ye düşürüp, Windows 10 kullanman. Lakin ben Windows 11 kullanmak istiyorum dersen de kimilerinde bazen, kimilerinde de nadiren olan TPM stuttering başına gelebilir. TPM stuttering de çok büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Windows 11, Ryzen işlemcilerde düzgün çalışmıyor maalesef. Tabii ki bu sorun giderildi neredeyse. İşlemcinizin içindeki TPM çipi bu 1-2 saniyelik takılmalara neden oluyor. Buna da TPM stuttering deniyor.

Tavsiyem BIOS sürümünü AGESA 1203C'ye düşürüp, Windows 10 kullanman. Lakin ben Windows 11 kullanmak istiyorum dersen de kimilerinde bazen, kimilerinde de nadiren olan TPM stuttering başına gelebilir. TPM stuttering de çok büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Kartı aldığımda BIOS sürümü düşüktü hocam Windows 11 desteği yoktu o zaman daha çok problem yaşamaktaydım BIOS'u güncelledim şu an bu durum azaldı sistem öncekine göre daha stabil çalışmakta fakat sanki hala bir eksiği varmış gibi hissediyorum.

@deadfellow hocam PBO ile ilgili biraz araştırma farklı kaynaklardan da hep siz çıktınız acaba bu konuda bir desteğiniz olabilir mi? :)

Son düzenleme:
Kartı aldığımda BIOS sürümü düşüktü hocam Windows 11 desteği yoktu o zaman daha çok problem yaşamaktaydım BIOS'u güncelledim şu an bu durum azaldı sistem öncekine göre daha stabil çalışmakta fakat sanki hala bir eksiği varmış gibi hissediyorum.

@deadfellow hocam PBO ile ilgili biraz araştırma farklı kaynaklardan da hep siz çıktınız acaba bu konuda bir desteğiniz olabilir mi? :)
Isyerindeyim suan yardimci olamam. Aksam olabilir ama.

İş yerindeyim şu an yardimci olamam. Aksam olabilir ama.

Tamamdır hocam müsait bir zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim veya 5600X PBO ayarları yaptığınız konunuz var orayı baz alarak bir şeyler denesem nasıl olur?

Sorun yüksek ihtimalle RAM kaynaklı Memory try it ile kullandığım değerler yerine dram calculator ile hesaplanan değerleri kullandım FPS sıçrama sorunu ortadan kalktı. Şu an kullandığım RAM değerleri hocam bir göz atma şansınız var mı acaba doğru mudur yanlış mıdır?

@deadfellow

Dosya Ekleri

• ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Tamamdır hocam müsait bir zamanda yardımcı olursanız çok sevinirim veya 5600X PBO ayarları yaptığınız konunuz var orayı baz alarak bir şeyler denesem nasıl olur?

Sorun yüksek ihtimalle RAM kaynaklı Memory try it ile kullandığım değerler yerine dram calculator ile hesaplanan değerleri kullandım FPS sıçrama sorunu ortadan kalktı. Şu an kullandığım RAM değerleri hocam bir göz atma şansınız var mı acaba doğru mudur yanlış mıdır?

@deadfellow
Yanlis yapabilecegin bir sey yok. Her sey normal gozukuyor boyle kullanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı