Ryzen 5 5600 sistemde Çift monitörde performans düşüşü oluyor

anthonysoprano

Hectopat
Arkadaşlar merhaba dün bilgisayarıma RAM takviyesi yaptım. RAM takviyesi yaparken ekran kartını falan çıkartmak durumunda kaldım. Neyse bilgisayarı geri birleştirdikten sonra performans kaybı yaşadığımı fark ettim böyle ikinci monitörüm 165Hz ayarına alınca kasıyor takılıyor video izlerken ama ekran kartı testinde hiç problem olmuyor. Çift monitörü aynı anda kullanınca böyle sıkıntılar ortaya çıktı ama monitörlerin bir tanesini devre dışı bırakınca kasma falan kalmıyor. Ya bir ayar bozdum ya da neyle ilgili? Ekran kartım ASUS TUF RTX 3070 işlemcim Ryzen 5 5600. RAM'lerim ise eski olanlar G.Skill CL16 3000MHz yeni eklediklerim de G.Skill CL16 3200 MHz. Garip olan şu(acaba bundan mı kaynaklı? Ki bundan kaynaklı olsa tek monitörde neden sorun olmayıp çiftte olsun.) Bu RAM'lerin üreticileri farklı.

Memtest'te sıkıntı çıkmadı. Sadece eski RAM'leri takıp test ettiğimde de aynı kasmalar yaşandı. Ne yaptım ettim stabilitesini bozdum sanırım PC'nin.

RAM'ler kac MHz'de calısıyor bu arada? Yeni aldığın RAM'ler ile uyumsuzluk oldugunu dusunuyorum.

RAM'ler kac MHz'de calısıyor bu arada? Yeni aldığın RAM'ler ile uyumsuzluk oldugunu dusunuyorum.

Dual channel portlarında eski RAM'lerim var düşük MHz olanlar. 3000MHz'de çalışıyor şu an. İsterseniz CPU-Z'den RAM'lerin bilgilerini atabilirim. Ama şöyle bir şey var RAM'lerde sıkıntı olsa tek monitörde sıkıntısız olup çiftte performans kaybı yaşatır mı ki?

Dual channel portlarında eski RAM'lerim var düşük MHz olanlar. 3000MHz'de çalışıyor şu an. İsterseniz CPU-Z'den RAM'lerin bilgilerini atabilirim. Ama şöyle bir şey var RAM'lerde sıkıntı olsa tek monitörde sıkıntısız olup çiftte performans kaybı yaşatır mı ki?

RAM kaynaklı olusabilecek cok sıkıntı var hocam performans kaybından tutun WattMan hatasına kadar. Dedigimi denerseniz cozume daha kolay ulasırız.

RAM kaynaklı olusabilecek cok sıkıntı var hocam performans kaybından tutun WattMan hatasına kadar. Dedigimi denerseniz cozume daha kolay ulasırız.
Neyi denememi istemiştiniz hocam kaçırdım.

RAM'leri taktıktan sonra BIOS sıfırlamadıysan girip sıfırla sonra XMP vs. açarsın.

İlk eklediğimde RAM'leri sistem açılmadı sonradan BIOS sıfırlamak durumunda kaldım zaten. Şu an 3000MHz'de çalışıyor gözüküyor.

Neyi denememi istemiştiniz hocam kaçırdım.

İlk eklediğimde RAM'leri sistem açılmadı sonradan BIOS sıfırlamak durumunda kaldım zaten. Şu an 3000MHz'de çalışıyor gözüküyor.

Yeni aldığın RAM'leri cıkar, monitördeki sorunun devam edip etmedigin kontrol et.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı