Ryzen 5 5600 sistemde Çift monitörde performans düşüşü oluyor

anthonysoprano

Hectopat
Arkadaşlar merhaba dün bilgisayarıma RAM takviyesi yaptım. RAM takviyesi yaparken ekran kartını falan çıkartmak durumunda kaldım. Neyse bilgisayarı geri birleştirdikten sonra performans kaybı yaşadığımı fark ettim böyle ikinci monitörüm 165Hz ayarına alınca kasıyor takılıyor video izlerken ama ekran kartı testinde hiç problem olmuyor. Çift monitörü aynı anda kullanınca böyle sıkıntılar ortaya çıktı ama monitörlerin bir tanesini devre dışı bırakınca kasma falan kalmıyor. Ya bir ayar bozdum ya da neyle ilgili? Ekran kartım ASUS TUF RTX 3070 işlemcim Ryzen 5 5600. RAM'lerim ise eski olanlar G.Skill CL16 3000MHz yeni eklediklerim de G.Skill CL16 3200 MHz. Garip olan şu(acaba bundan mı kaynaklı? Ki bundan kaynaklı olsa tek monitörde neden sorun olmayıp çiftte olsun.) Bu RAM'lerin üreticileri farklı.

Tamam hocam kapatabildim. Ekran kartı resetleme kısayolunu kullanarak resetlediğimde tarayıcıdaki kasma sorunu çözüldü ama diğer şeylerde hala ufak da olsa oluyor. Mesela en basiti uygulama açılırken çıkan küçük Windows animasyonu bile takılıyor ufaktan.
Ram sorunu hocam o takılmaların sebebi. İade imkanın varsa aldıgın 2. ramleri iade et, eski ramlerinin aynısından al.

RAM sorunu hocam o takılmaların sebebi. İade imkanın varsa aldığın 2. RAM'leri iade et, eski RAM'lerinin aynısından al.

Hocam RAM'leri iade etsem bile eski RAM'lerde de aynı problem devam ediyor onu nasıl çözeceğim?

Diğer konuna yazacaktım da yazmayı unutmuşum. Bellekleri sr-dr-sr-dr şeklinde takman lazım. Basitçe 3200-3000-3200-3000 MHz olacak şekilde yerleştir slotlara. XMP açtıktan sonra da CPU NB/SOC voltajına 1.2v gir. Eğer offset mode olarak girebiliyorsan da +0.2v gir.

@GFYT şunu bir denemek istiyorum. RAM'lerin hepsini aynı ayarda çalıştırmak belki çözüm olur.

@William Butcher hocam bir bakabilir misiniz burada ne yapmalıyım?

Offset değerini +0.2 girdim de bir şey değişmedi maalesef.

@GFYT hocam XMP açık PC'de de 3000MHz yazıyor da hepsinin aynı hızda çalıştığını kontrol edebilir miyim CPU-Z falan tarzı uygulamalarla?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    132,1 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Hocam RAM'leri iade etsem bile eski RAM'lerde de aynı problem devam ediyor onu nasıl çözeceğim?

@GFYT şunu bir denemek istiyorum. RAM'lerin hepsini aynı ayarda çalıştırmak belki çözüm olur.

@William Butcher hocam bir bakabilir misiniz burada ne yapmalıyım?

Offset değerini +0.2 girdim de bir şey değişmedi maalesef.

@GFYT hocam XMP açık PC'de de 3000MHz yazıyor da hepsinin aynı hızda çalıştığını kontrol edebilir miyim CPU-Z falan tarzı uygulamalarla?

Evet edebilirsin CPU-Z Memory kısmından.

Evet edebilirsin CPU-Z Memory kısmından.

1711488346334.png

1711488355552.png

1711488362580.png

1711488371293.png

1711488380934.png

Değerler böyle hocam.

Değerlerde bir sıkıntı var mı @GFYT iade etmemi mi öneriyorsunuz?

İleride sıkıntı olmaz diyorsanız böyle idare de ederim ama yeni aldım ve performanslı çalışmasını bekliyorum yani illa tek monitörw mi geçmem lazım?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2151610

Eki Görüntüle 2151611

Eki Görüntüle 2151612

Eki Görüntüle 2151613

Eki Görüntüle 2151614

Değerler böyle hocam.

Değerlerde bir sıkıntı var mı @GFYT iade etmemi mi öneriyorsunuz?

İleride sıkıntı olmaz diyorsanız böyle idare de ederim ama yeni aldım ve performanslı çalışmasını bekliyorum yani illa tek monitörw mi geçmem lazım?
Sorunun kaynagını tam olarak anlayamadım hocam, dsr kapatınca gecti demistiniz acaba yazılımsal bir sorun olabilir mi onu dusunuyorum. @BerkayZ87 ramlerin stabilitestinde sıkıntı olup olmadıgı hakkında daha net bilgi verir bize.

Geri
Yukarı