Ryzen 5 5600 stok fan ile ısınıyor mu?

Ben stok fandan sonra alınabilecek en ucuz soğutucu olan Aerocool Verkho 2'yi aldım. Gören bu alınmaz diyordu ama kullananların yorumları iyiydi.

Kasam Corsair Airflolow. İki giriş iki çıkış olmak üzere toplamda dört fan var.

İşlemci sıcaklığı yük altında 70 civarında.

Bende Cooler Master’ın tek fanlı sıvı soğutması var, yük altında max 55 dereceyi görüyor. Oldukça memnunum, sürekli PC değiştirmiyorsanız hava soğutma yerine öneririm.

Açıkcası yeterli dense de ben oyun oynayan bir insanım ve bilgisayarım stok fan ile sadece hareketli wallpaper uygulaması açık olduğunda bile 55-60 dereceleri görüyordum. Nihayetinde oyunu açtığımda ise 85 olunca bilgisayar kapanıyordu. Bana göre asla yeterli değil uzun vadede mahveder işlemciyi. Sana önerim düzgün güzel bi soğutucu almandır. Samimiyetimle söyleyebilirim ki sıvı soğutucu almana gerek yok görselden başka bir şey değil kule tipi fan soğutucu alırsan da gayet güzel bir performans çıkabilir (20 derecelere kadar farktan bahsediyorum).

Fan alırsam ısınma sorunu düzelir mi?

Bende Ryzen 5 5600X vardı ve stok fan ile Idle durumda bile 70-80 derece alıyordum. Oyun oynadığım zaman 90 üzeri çıkıyordu. Cooler Master Masterliquid ML240L sıvı soğutmaya geçtim, kafam çok rahat. 60 dereceyi geçmiyor yoğun yükte.

Hocam ben R5 5600X kullanıyorum bence bütçeniz varsa sıvı soğutma işinizi görür bende Cooler Master Masterliquid ML240L V2 var öneririm.

Ben 4 saat aralıksız yük altında kullanmam ve kasayı önü arkası tamamen hava boşluğu olmayan kitaplığın içine koymuştum ve bir an aklıma gelip baktığımda 80 dereceye düşmüştü ama kitaplığın ön kapağını söküp kullanınca 1 buçuk dakika içinde 60 dereceye düştü. Bence kule tipi soğutucular biraz çirkin gözüktüğü için almadım sıvı soğutucu da gereksiz ama bence bu haliyle yeterli. Kasa ise XPG valor Air RGB.

Geri
Yukarı