Ryzen 5 5600 Undervolt nasıl yapılır?

uomerlutfi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf
Merhaba RTX 3070 Ti ekran kartımı beslemesi için Ryzen 5 3600 işlecimi satıp Ryzen 5 5600 aldım. Ama stock ayarlarda 90 derecelere cıkıyor. 3600'de yaptığım sekılde undervolt yapmaya calıstım ama nedense ıslemcı daha da cok ısındı. 110 dereceleree cıktı ve sıstem kendını resetledı. 4.4GHz 1.1V'dan baslayıp 1.25V'a kadar cıktım ama sonuç aynı. Stock ayarlarda nasıl UV yapabbilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba RTX 3070 Ti ekran kartımı beslemesi için Ryzen 5 3600 işlecimi satıp Ryzen 5 5600 aldım. Ama stock ayarlarda 90 derecelere cıkıyor. 3600'de yaptığım sekılde undervolt yapmaya calıstım ama nedense ıslemcı daha da cok ısındı. 110 dereceleree cıktı ve sıstem kendını resetledı. 4.4GHz 1.1V'dan baslayıp 1.25V'a kadar cıktım ama sonuç aynı. Stock ayarlarda nasıl UV yapabbilirim?
Soğutucu yanlış takılmış olabilir. 110 derece imkansız çünkü. Önce soğutucunun doğru takıldığına emin olun.

Öncelikle soğutucu montajından emin olmanız gerekiyor. En basitinden termal macunu olması gerekenden az veya çok sürerseniz ısı değerini +-10 dereceye kadar rahatlıkla etkileyebilir. Tabi ki burada kullanılan termal macunun kalitesi de önemlidir. Stok soğutucunun üzerinde gelen termal macun çok iyi olmamakla beraber günü kurtaracak seviyededir. Tavsiyem MX-4 gibi bir macun edinmeniz ve miktarı, sürülüş şekli itibariyle düzgün bir kurulum yapmanız.

Öncelikle soğutucu montajından emin olmanız gerekiyor. En basitinden termal macunu olması gerekenden az veya çok sürerseniz ısı değerini +-10 dereceye kadar rahatlıkla etkileyebilir. Tabi ki burada kullanılan termal macunun kalitesi de önemlidir. Stok soğutucunun üzerinde gelen termal macun çok iyi olmamakla beraber günü kurtaracak seviyededir. Tavsiyem MX-4 gibi bir macun edinmeniz ve miktarı, sürülüş şekli itibariyle düzgün bir kurulum yapmanız.
mx4 sıparıs edıp tekrardan deneyecegım. cınebench r23 de tum ayarları default yaparak test ettım ve max 70 derecelerı gordu. 110 dereceyı uv yapmaya calısrken gormustu

U.V yaparken kullandığınız ayarlar nedir? Yetersiz voltaj vermeniz halinde anakart ayarlarına bağlı olarak işlemci yüksek hızlarda çekeceği voltajı kendi ayarlayabiliyor. (Anakart yapıyor bunu tabi...)

U. V yaparken kullandığınız ayarlar nedir? Yetersiz voltaj vermeniz halinde anakart ayarlarına bağlı olarak işlemci yüksek hızlarda çekeceği voltajı kendi ayarlayabiliyor. (anakart yapıyor bunu tabii...)

Merhaba en son denedıgım ayarlar 4.4 GHz sabıt ve 1.25v verdım. Yaptıfım stres testerınde en fazla 1.17 gordum. Bende 1.1'den başladım ama kararlı calısmadı sıstem yukselterek devam ettım ama nafıle.

Bızıklama fazla bozarsın :D

Yeni konular

Geri
Yukarı