Ryzen 5 5600X için ayar önerisi

CemreCan

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Tridentz Neo 2*8 3200 cl16
Ekran kartı
RTX 3070
Anakart
Gigabyte B450 Gaming X
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba, Ryzen 5 5600X işlemciye sahibim genel olarak oyun oynuyor ve yayın açıyorum. 1440p çözünürlükte ekran kullanıyorum. Sizlere sormak istediğim bana önerebileceğiniz stabil bir ayar var mıdır bu işlemci için? İşlemci için sample testi yaptım görselini ekliyorum, golden sample çıktı.

Soğutucu: Gigabyte Aorus waterforce X 240

Eğer önerebileceğiniz stabil ayalar varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• İşlemci Test.PNG
    İşlemci Test.PNG
    22,2 KB · Görüntüleme: 318
Son düzenleyen: Moderatör:
Silikonun gayet iyi, ben henüz kendi silikonuma bakmadım (R5 3600) ancak 1.2v değerinde 4.4GHz değerinde çalıştırıyorum işlemciyi. Ryzen Master üzerinden voltaj ve GHz değeri belirleyerek bir test yap. Eğer testi geçerse o ayarları BIOS'a geçirirsin.

İlk etapta golden sample için 1.2v 4.4-4.5GHz değerlerini zorlayabilirsin, Ryzen Master üzerinden dediğim gibi denemeler yap ve en iyi sıcaklık/performans eğrisini yakala.

Gerçi 1440p kullanırken oyunlarda işlemciye değil ekran kartına daha çok yük biner, ekran kartına OC yapsan daha mantıklı olur gibi geliyor o yüzden açıkçası.

Silikonun gayet iyi, ben henüz kendi silikonuma bakmadım (R5 3600) ancak 1.2v değerinde 4.4GHz değerinde çalıştırıyorum işlemciyi. Ryzen Master üzerinden voltaj ve GHz değeri belirleyerek bir test yap. Eğer testi geçerse o ayarları BIOS'a geçirirsin.

İlk etapta golden sample için 1.2v 4.4-4.5GHz değerlerini zorlayabilirsin, Ryzen Master üzerinden dediğim gibi denemeler yap ve en iyi sıcaklık/performans eğrisini yakala.

Gerçi 1440p kullanırken oyunlarda işlemciye değil ekran kartına daha çok yük biner, ekran kartına OC yapsan daha mantıklı olur gibi geliyor o yüzden açıkçası.
Hocam aynı zamanda yayın yaptığım için işlemciye de yük biniyor açıkçası. Ayrıca BF5 oynuyorum ve fazlasıyla yoruyor işlemciyi. Bazen 70 dereceleri buluyor. En stabil değerleri bulmak istiyorum.

@CemreCan

Anladım, 70 dereceler kötü değil. 75'i aşmıyorsa bence sorun yok. Şu anda kullandığın voltajı ve GHz'i söyler misin? Resimde 1.2v 4.5 GHz diyor ki gayet iyi.

Geri
Yukarı