Ryzen 5 5600X için sıvı soğutma ve kasa önerisi

Bütçe
3000-3500

technoberkk

Hectopat
Merhaba herkese,
İşlemci: Ryzen 5 5600X
Ekran kartı: ASUS TUF 3070 3X OC
Anakart: ASUS Prime X570-P (Sanırım ATX oluyor bu)

Bu işletim sistemim için bir sıvı soğutucu önerisi ve bir kasa önerisi paylaşabilir misiniz? Açıkçası bütçe çok aşırı yüksek değil arkadaşlar. Ortalama 3.000-3.500TL arasına bu işi kapatabilir miyiz?
Şu an kasam eski bir kasa olduğu için ve stok fan yetersiz olduğu için işlemcim yük altında 80-83 derecelerde sabit kalıyor. Sistem boştayken işlemci 60 derece civarında çalışmaktadır. Sıvı soğutucu olarak çift fanlı olması tercihimdir. Bütçeyi çok aşmamak ile birlikte öneriniz varsa çok memnun olurum.
Kasa için de önü üstü mesh olması ve arkada bir fan olması önemliymiş sanırım. Önerilerinizi bekliyorum, herkese iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasadan dolayı mı bu kadar ısınma yaşıyorum arkadaşlar? Ekran kartı kasaya sığmadığı için HDD bölmesini söktüm ve DVD-rom kısmına depolama birimlerini yerleştirdim. Kasanın öndeki fanı da dönmüyor şu an.
Bu attığınız kasalar sıvı soğutma için uyumlu mudur acaba? Soğutucu almışken daha uzun ömürlü olsun diye sıvı düşünüyorum açıkcası. Ne kadar soğuk o kadar iyi mantığıyla ilerlemekteyim.

up

Son düzenleme:
Kasadan dolayı mı bu kadar ısınma yaşıyorum arkadaşlar? Ekran kartı kasaya sığmadığı için HDD bölmesini söktüm ve DVD-rom kısmına depolama birimlerini yerleştirdim. Kasanın öndeki fanı da dönmüyor şu an.
Bu attığınız kasalar sıvı soğutma için uyumlu mudur acaba? Soğutucu almışken daha uzun ömürlü olsun diye sıvı düşünüyorum açıkcası. Ne kadar soğuk o kadar iyi mantığıyla ilerlemekteyim.

up
5600X için stok soğutucu yetersiz zaten, kasanız da buna etken.
Uzun ömürlüden kastınız nedir?
5600 için alacağınız kule tipi soğutucu da her halükarda iş yapar.
İleride yükseltme yaparım derseniz Zoomflow 240X alınabilir, onun dışında 214 XT tercih edin.
CC560 ön tarafı yarı mesh ve 240mm radyatör desteği sunuyor.

up
Ben de 5600X ile aynı problemi yaşadım, koşarak kule tipi bir soğutucu almıştım aynı gün vatan bilgisayardan, Cooler Master hyper 212 v2, 1200'e almıştım gerçekten yük altında 60 dereceyi geçmiyor şu anda. He bana sorarsanız maksimum 500TL ye kadar bir kule tpi almanız fazlasıyla yeterli, benim yaptığım hatayı yapmanıza gerek yok :D ileride sıvı soğutmalık bir işlemci alırsanız onu da zaman alırsınız derim. Kasa kesinlikle çok etkili, yan kapağını açıp sıcaklığı test edin eğer sıcaklık düşüyorsa kesin kasayı değişin derim, çünkü normalde hava akışı bozulacağı için yan kapak açık olması olumsuz etkiler, eğer sıcaklık düşüyorsa hava akışı kasada çok kötü demektir.

5600X için stok soğutucu yetersiz zaten, kasanız da buna etken.
Uzun ömürlüden kastınız nedir?
5600 için alacağınız kule tipi soğutucu da her halükarda iş yapar.
İleride yükseltme yaparım derseniz Zoomflow 240X alınabilir, onun dışında 214 XT tercih edin.
CC560 ön tarafı yarı mesh ve 240mm radyatör desteği sunuyor.
Sıvı soğutucu tercih etmemin sebebi ısıdan dolayı hep bir sorun yaşamış olmam, önceki bilgisayarımda da aynı sorun vardı. Bir kere alayım tamamen çözülsün istemiştim.

Ben de 5600X ile aynı problemi yaşadım, koşarak kule tipi bir soğutucu almıştım aynı gün vatan bilgisayardan, Cooler Master hyper 212 v2, 1200'e almıştım gerçekten yük altında 60 dereceyi geçmiyor şu anda. He bana sorarsanız maksimum 500TL ye kadar bir kule tpi almanız fazlasıyla yeterli, benim yaptığım hatayı yapmanıza gerek yok :D ileride sıvı soğutmalık bir işlemci alırsanız onu da zaman alırsınız derim. Kasa kesinlikle çok etkili, yan kapağını açıp sıcaklığı test edin eğer sıcaklık düşüyorsa kesin kasayı değişin derim, çünkü normalde hava akışı bozulacağı için yan kapak açık olması olumsuz etkiler, eğer sıcaklık düşüyorsa hava akışı kasada çok kötü demektir.
Kasanın kapağını açtım sıcaklıkta çok ciddi bir değişim gözlemedim ama şu an tam yük altında değil. Aynı olduğu dereceden devam ediyor, belki 1-2 derece düşmüştür.(Düzenleme: 5-9 derece arası bir değişim gözlemlendi fakat hala yük altında değil)

Bir de arkadaşlar bu atılan CC560 için düşünceleriniz nelerdir? Satın alınan websitesi güvenli bir yer mi?

Son düzenleme:
Sıvı soğutucu tercih etmemin sebebi ısıdan dolayı hep bir sorun yaşamış olmam, önceki bilgisayarımda da aynı sorun vardı. Bir kere alayım tamamen çözülsün istemiştim.

Kasanın kapağını açtım sıcaklıkta çok ciddi bir değişim gözlemedim ama şu an tam yük altında değil. Aynı olduğu dereceden devam ediyor, belki 1-2 derece düşmüştür.(Düzenleme: 5-9 derece arası bir değişim gözlemlendi fakat hala yük altında değil)

Bir de arkadaşlar bu atılan CC560 için düşünceleriniz nelerdir? Satın alınan web sitesi güvenli bir yer mi?

Kasayı değişmekte veya hava akışını sağlamakta fayda var, benim kasamın önü camdı onu söktüm mesela idare ediyorum şimdilik kasa alana kadar. CC560 bu forumda çok önerisini gördüğüm bir kasa biraz eski bir model öyle USB 3.2 ARGB fan vs yok ama normal güzel kasa işte, ben bilmediğim web siteleri yerine Hepsiburada Amazon vb üzerinden 50-100 lira farkla almayı tercih ediyorum.

Geri
Yukarı