Ryzen 5 5600X için soğutucu tavsiyesi

A500 gereksiz pahalı ve çok ağır. Attınız 3 sıvı soğutucunun hiçbiri üzmez, kalitelilerdir ama ben olsam H100i seçerdim.

Biraz öyle fakat uzun yıllar sistemde hiçbir şey değiştirmeyeceğim. Almışken iyi bir şey olsun kafam rahat olsun düşüncesindeyim yani.

Size de pek mantıklı gelmeyecektir fakat ben de RGB seven birisiyim. Yani aslında uzun yıllar idare edecek RGB bir soğutma istiyorum.

Overclock yapmayı da düşünüyorum bu arada. Çok yükseğe çıkmadan belli bir hızda çalıştıracağım. O yüzden serin çalışması önemli.

RGB istiyorsanız SilverStone PF240 bakabilirisniz. Hem 240mm sıvı soğutma hem de bolca ARGB'si mevcut. Fiyatı da Teknobiyotik'de 900 ₺ civarı.

Sıvı soğutucular ''uzun ömürlü'' çözümler değildir bilginiz olsun. En kalitelisi bile olsa 5-6 yıl sonra çöpe atılır. Hatta şahsi fikrimi sorarsanız garantisi bittiği an çöptür çünkü garanti dışı bir sıvı soğutmanın vereceği zararı firmalar üstlenmez. Sakın gidip 2 yıl garantili bir AIO almayın, alacaksanız Corsair, Kraken, Arctic gibi markalar olsun. ASUS kaç yıl garanti veriyor bilmiyorum.

@Hunerci Aorus sıvı soğutma kullanmak için Gigabyte anakarta falan ihtiyacınız yok hocam, kim söyledi bunu size 😀

Kimse de söylememiş böyle bir olayın olmadığını. Bu arada sıvı soğutmalar yerine kaliteli hava soğutmalar daha güvenlidir. Sıvı kaçması, sıvıların donması (donma mı deniyor bilmiyorum ama borular tıkanıyordu) sıvının eksik kalması, performansın düşmesi gibi şeyler olabiliyor.

Soğutucuya ekstra 1.600 lira vermektense o paraya Ryzen 7 3700X almanı tavsiye ederim.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Gayet mantıklı fakat 3. nesil yerine 5. nesil bir işlemci almak istiyorum.

3700X performans olarak önde fakat yeni nesilde tekli çekirdek performansı daha da iyi olduğu için yeni nesil almak daha mantıklı geldi.

Belki 5700X alınabilir.

@Hunerci Aorus sıvı soğutma kullanmak için Gigabyte anakarta falan ihtiyacınız yok hocam, kim söyledi bunu size 😀

Kimse de söylememiş böyle bir olayın olmadığını. Bu arada sıvı soğutmalar yerine kaliteli hava soğutmalar daha güvenlidir. Sıvı kaçması, sıvıların donması (donma mı deniyor bilmiyorum ama borular tıkanıyordu) sıvının eksik kalması, performansın düşmesi gibi şeyler olabiliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bu videoda RGB'lerin kullanılmadığına değinilmiş. Aynısı Asus için de geçerli sanırım. Ve ben direk çalışmaz olarak nitelendirmişim. O konuda kusuruma bakmayın lütfen.

Sıvı soğutucular ''uzun ömürlü'' çözümler değildir bilginiz olsun. En kalitelisi bile olsa 5-6 yıl sonra çöpe atılır. Hatta şahsi fikrimi sorarsanız garantisi bittiği an çöptür çünkü garanti dışı bir sıvı soğutmanın vereceği zararı firmalar üstlenmez. Sakın gidip 2 yıl garantili bir AIO almayın, alacaksanız Corsair, Kraken, Arctic gibi markalar olsun. ASUS kaç yıl garanti veriyor bilmiyorum.

Uzun ömürden kastım aslında dediğiniz gibi 5-6 yıl. Sonrasında değiştirmeyi veya direk sistemi güncellemeyi düşünebilirim. Aklıma yatan AIO'lar daha çok Corsair ve Asus aslında. Asus'un kaç yıl garanti verdiğine de bakacağım şimdi. Tekrardan düşünüp kule tipi güçlü bir hava soğutucuya da karar verebilirim. Çok teşekkür ederim.
ASUS kaç yıl garanti veriyor bilmiyorum.

Asus'da 5 yıl garanti vermekte.

Son düzenleme:
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Gayet mantıklı fakat 3. nesil yerine 5. nesil bir işlemci almak istiyorum.

3700X performans olarak önde fakat yeni nesilde tekli çekirdek performansı daha da iyi olduğu için yeni nesil almak daha mantıklı geldi.

Belki 5700X alınabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam bu videoda RGB'lerin kullanılmadığına değinilmiş. Aynısı ASUS için de geçerli sanırım. Ve ben direk çalışmaz olarak nitelendirmişim. O konuda kusuruma bakmayın lütfen.

Uzun ömürden kastım aslında dediğiniz gibi 5-6 yıl. Sonrasında değiştirmeyi veya direk sistemi güncellemeyi düşünebilirim. Aklıma yatan AiO'lar daha çok Corsair ve ASUS aslında. ASUS'un kaç yıl garanti verdiğine de bakacağım şimdi. Tekrardan düşünüp kule tipi güçlü bir hava soğutucuya da karar verebilirim. Çok teşekkür ederim.

ASUS'da 5 yıl garanti vermekte.

5. nesil değil. 4. nesil düzeltiyorum. Arkadaş muhtemelen 3700X almanız için değil paranın ne kadar büyük bir mebla olduğunu göstermek için öyle söylemiş. Gerçi 3700X 1600 ₺'den fazla ama.

Son düzenleme:
5. nea değil. 4. nesil düzeltiyorum. Arkadaş muhtemelen 3700X almanız için değil paranın ne kadar büyük bir mebla olduğunu göstermek için öyle söylemiş. Gerçi 3700X 1600 ₺'den fazla ama.

Alacağım işlemcinin üstüne ekleyerek almamı önermiştir bence.

Bu arada mesaj 9. Nesil olarak düzeltilmiş. 9. Nesil bir işlemciye gerçekten ihtiyacım yok. O işlemcinin yarısını kullanmamış olacağım. O kadar büyük işlere girmiyorum.

Yazılım geliştireceğim ve arada oyun oynayacağım. Bana 3600X bile rahatlıkla yeter.

Ben hem tek çekirdek performansının daha iyi olmasından dolayı, hem de yeni mimari ile üretilmiş olmasından 5600X tercih etmek istiyorum.

Belki 5700X alınabilir.

Hocam bu videoda RGB'lerin kullanılmadığına değinilmiş. Aynısı Asus için de geçerli sanırım. Ve ben direk çalışmaz olarak nitelendirmişim. O konuda kusuruma bakmayın lütfen.

Uzun ömürden kastım aslında dediğiniz gibi 5-6 yıl. Sonrasında değiştirmeyi veya direk sistemi güncellemeyi düşünebilirim. Aklıma yatan AIO'lar daha çok Corsair ve Asus aslında. Asus'un kaç yıl garanti verdiğine de bakacağım şimdi. Tekrardan düşünüp kule tipi güçlü bir hava soğutucuya da karar verebilirim. Çok teşekkür ederim.

Asus'da 5 yıl garanti vermekte.
Corsair bu işte daha iyi, ayrıca parçalar ne kadar soğuk çalışırsa o kadar uzun ömürlü olur. Ben de 3600 kullanıyorum 65W'lık bi işlemci fakat 240MM 3900X'i bile serin çalıştırabilecek bir soğutma kullanıyorum, çünkü beni oyun oynarken 45-46 derecelerde ve neredeyse %30 güçte çalışan fanları görmek beni iyi hissettiriyor.

Ayrıca arkadaş bizden sıvı soğutma önerisi istemiş, sizin sıvı soğutmadan çok çok daha düşük performanslı "düşük" seviye bir hava soğutma önermeniz gerçekten garip.

Geri
Yukarı