Ryzen 5 5600X Isınma ve MHz düşmesi

mstfo

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımda ASUS Prime B550M-A anakart var. BIOS 6-7 sürüm eski. Valorant oynarken mesela işlemci 85-86 derece gözüküyor. Ama MHz'de hiç düşüş olmuyor 4500-4600 MHz oynuyor FPS kaybı vs hiç olmuyor. Burada ki sıcaklık gerçekçi mi yoksa bu derecelerde MHz düşmemesi FPS düşmemesi normal bir durum mu?

Merhaba arkadaşlar. Arkadaşımda ASUS Prime B550M-A anakart var. BIOS 6-7 sürüm eski. Valorant oynarken mesela işlemci 85-86 derece gözüküyor. Ama MHz'de hiç düşüş olmuyor 4500-4600 MHz oynuyor FPS kaybı vs hiç olmuyor. Burada ki sıcaklık gerçekçi mi yoksa bu derecelerde MHz düşmemesi FPS düşmemesi normal bir durum mu?

Sıcaklığı hangi program ile görüyorsunuz? Ben zamanında günlerimi harcadım sıcaklık yüzünden.

@mstfo Valorant gibi bir oyun için normal sayılabilir. İşlemcinize iyi bir soğutucu almanız gerekiyor. Veya undervolt yapmanız lazım. Sıcaklık değerleriniz çok yüksek derecelere ulaşmış.

Artı -1 Eksi
Sıcaklığı hangi program ile görüyorsunuz? Ben zamanında günlerimi harcadım sıcaklık yüzünden.

Afterburner ve HWMonitor ile baktım.

Frekans düşürmüyorsa problemli bir sıcaklık değil demektir.

Bence yüksek bir sıcaklık ama MHz düşürmemesi, fps kaybı olmaması gibi durumlr enteresan geldi bana açıkçası.

@mstfo Valorant gibi bir oyun için normal sayılabilir. İşlemcinize iyi bir soğutucu almanız gerekiyor. Veya undervolt yapmanız lazım. Sıcaklık değerleriniz çok yüksek derecelere ulaşmış.
Almayı planlıyoruz :) cm 212 black edition almayı planlıyoruz. Kayıp düşüş olmaması şaşırtıcı geldi sadece değerleri mi doğru alamıyorum diye merak ettim.

Afterburner ve HWMonitor ile baktım.

Bence yüksek bir sıcaklık ama MHz düşürmemesi, FPS kaybı olmaması gibi durumlr enteresan geldi bana açıkçası.

Almayı planlıyoruz :) CM 212 Black Edition almayı planlıyoruz. Kayıp düşüş olmaması şaşırtıcı geldi sadece değerleri mi doğru alamıyorum diye merak ettim.

HWiNFO sürümü tam olarak nedir?

HWMonitor 1.44 galiba eski sürümdü. Afterburner'da aynı sıcaklığı veriyor. BIOS Update ile sensor durumları falan değişiyor mu acaba?

Ben HWiNFO'nun 6.9 ve 7.0 sürümleri ile denediğimde 100 dereceleri görmeme rağmen termal sıcaklık uyarısı vermiyordu. Şimdi HWiNFO'nun 7.10 sürümünü kurdum ve ayarlardan snapshot CPU polling seçeneğini açtım. Pulling interval 500ms yaptım. Şu an sıcaklıklar gayet normal ve voltajlarda doğru gözüküyor. 7.10 sürümünü indir kur dediklerimi yap öyle dene

Yeni konular

Geri
Yukarı