Ryzen 5 5600X işlemci kaç MHz RAM destekler?

İşlemci 3200 MHz bellek destek veriyor fakat bu 3600 MHz belleklerde çalışmayacak olmasını kesinlemez. XMP ayarı tamamen sistem stabilitesine bakar. Kiminde güzel çalışır kiminde kötü çalışır. Denemeden karar veremeyiz.

İşlemci 3200 MHz bellek destek veriyor fakat bu 3600 MHz belleklerde çalışmayacak olmasını kesinlemez. XMP ayarı tamamen sistem stabilitesine bakar. Kiminde güzel çalışır kiminde kötü çalışır. Denemeden karar veremeyiz.
Anladım anakartım destek verdiği sürece sıkıntı olmaz dediler teşekkürler bilgi için 😊

Ya anlamıyorsun bari yorum yapma güzel kardeşim. 7950X işlemcim var 6000MHz RAM kullanıyorum performans mükemmel işlemcinin desteklediği RAM frekansı önemli değilki tam performans için minimum işlemcinin desteklediği hızı alın demek istiyor türkçesi. 5200 alacağıma 6000 aldım en azından performansım çok iyi.

Neyse @Husamettin_06 kardeşim 2x8 16gb en düşük 3200 mhz al bak keyfine. DDR4 işlemcinde 3200 3600 fark etmiyor ikisi de stabil her türlü akıcı performans alırsın MHz yükseldikçe performans yükselir unutma iyi Sosyaller

@Sahin kirik dostum sende kararlı diye başkasında kararlı çalışacak diye bir şey yok. Kaç tane konu gördüm sırf RAM ve işlemci frekansları uyuşmadığı için kararsızlık sorunları vardı. Sende olmayabilir bende de yok, arkadaşa deneme gibi kesin yargılar vermedim. XMP çoğu sistemde kararsızlık sorunlarına yol açar hele ki AMD sistemlerde. Sende olmuyor diye başkalarının yaşadığı sorunları yol etmez.

Öyle hemen kesin yargı sunmamaman gerek. Ben hiçbir kesin yargıda bulunmadım, sadece uyardım. Kararlılık sorunu olabilir dedim hatta en sonda denemeden bir yargıya varılmaz diye de belirttim.

Son düzenleme:
Kilit yok AMD'de, doğru ayarlarla çıkabildiğin yere kadar çıkarsın. Dolayısıyla şu kadar destekler diye de bir şey denemez. 5600X genelde 3733-3800 MT/s civarına kadar sorunsuzca çıkıyor, şanslıysan 4000 MT/s görebilirsin ama manuel ayar yapman gerekir.

Denilen stabilite sorunlarının çoğu asıl sebebi işlemcinin frekansı kaldıramaması değil anakartın otomatik verdiği kötü ayarlar, eski BIOS sürümü, yüksek kapasiteli bellekler kullanıldığında bellek kontrolcüsüne fazla yük binmesi gibi nedenlerden kaynaklanır. 5000 serisinde IF'si 3600 MT/s'de hata verecek bir işlemciyi özellikle arasan bile bulman imkansıza yakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı