Ryzen 5 5600X işlemci otomatik çalışma frekansı

arda3231

Decapat
Daha fazla  
RAM
Crucial ballistix 3000 mhz cl15
Anakart
asus x570-p
Merhaba arkadaşlar. Windows 10 işletim sistemi kullanıcısıyım. 5600X işlemcim dengeli güç planındayken 3,60 GHz - 4,50 GHz arası hızda çalışıyor. Güç tasarrufu planındayken 1,70 GHz hıza sabitleniyor. Yüksek performans planıysa dengeli güç planıyla aynı değerleri veriyor, yani bir fark yok. Bilgisayarda işlem yapmadığım anlarda bu hızın otomatik olarak 3,60 GHz'nin altına düşmesi için ne yapmam gerekir? Ryzen işlemcilerde böyle bir çalışma prensibi var mı? Var ise işlemcinin bu frekansları ayarlayamama sebebi Windows'tan kaynaklı olabilir mi? Denemediğim Windows sürümü kalmadı, son çare olarak buraya konu açmak istedim.

Merhaba arkadaşlar. Windows 10 işletim sistemi kullanıcısıyım. 5600X işlemcim dengeli güç planındayken 3,60 GHz - 4,50 GHz arası hızda çalışıyor. Güç tasarrufu planındayken 1,70 GHz hıza sabitleniyor. Yüksek performans planıysa dengeli güç planıyla aynı değerleri veriyor, yani bir fark yok. Bilgisayarda işlem yapmadığım anlarda bu hızın otomatik olarak 3,60 GHz'nin altına düşmesi için ne yapmam gerekir? Ryzen işlemcilerde böyle bir çalışma prensibi var mı? Var ise işlemcinin bu frekansları ayarlayamama sebebi Windows'tan kaynaklı olabilir mi? Denemediğim Windows sürümü kalmadı, son çare olarak buraya konu açmak istedim.

Dengelide sürekli 3.60 da çalışması normal değil.
İşi olmadığında dediğiniz gibi düşmesi gerekir.
Windows 11 denediniz mi?

Dengelide sürekli 3.60 da çalışması normal değil.
İşi olmadığında dediğiniz gibi düşmesi gerekir.
Windows 11 denediniz mi?
Windows 11 denedim ve sonuç gene aynı.
Windows 11 denedim ve sonuç gene aynı.
Edit: Aynı işlemci b450m s2h anakart ile 2 ay kullandım değerler gene aynıydı. Bir hafta önce anakartımı x570-p ile değiştirdim değerler gene aynı.

AIDA OSD menüsü ve Görev Yöneticisi performans sekmesinden.

Denetim Masası'ndan kullandığın güç planının yanındaki plan ayarlarını değiştire gel.
Açılan ekranda gelişmiş güç ayarlarına gel.
Açılan ekranda işlemci güç yönetimi altında en yüksek işlemci gücü ayarını 99 olarak değiştirip kaydet.
Sistemi yeniden başlat ve tekrar kontrol et.

Denetim Masası'ndan kullandığın güç planının yanındaki plan ayarlarını değiştire gel.
Açılan ekranda gelişmiş güç ayarlarına gel.
Açılan ekranda işlemci güç yönetimi altında en yüksek işlemci gücü ayarını 99 olarak değiştirip kaydet.
Sistemi yeniden başlat ve tekrar kontrol et.
1647531388548.png

Değerler gene yüksek hocam.

Hocam CPB'yi kapat diyeceğim ama 5600X kullanan arkadaşlar pek önermiyor.
Bende 3500X kullanıyorum CPB kapalı kullanıyorum bir verim kaybı görmedim.

İsterseniz sizde kapatıp deneyin.
Ama bunu yapmadan önce az önceki ayarı düzeltin.
Hocam ryzen master programından görüntü atsam yorumlayabilir misiniz?

Geri
Yukarı