Ryzen 5 5600X işlemci oyunda 96 dereceye kadar çkıyor

Beya

Decapat
Daha fazla  
RAM
16
Eveet öncelikle bu açıklamayı okuyan herkese selam iyi akşamlar dilerim gelelim konuya,

İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X.
Sıvı soğutma: Thermaltake TH240 ARGB 240mm.
Ekran kartı: 3060 Ti.
RAM: 16 GB (Corsair)
Gereken ana özelliklerimi belirttim sorunum ise aşırı ısınma gerçek manada aşırı bir ısınma mevcut örneğin;

RDR2 de 96 derece stabil,
Valorant 80 derece civarı.
Minecraft 75 derece civarı.

Çok kez macun değiştirdim ve her türlü yöntemi denedim kaliteli ve kalitesiz birçok macun kullandım, sıvı soğutucunun fanlarını değiştirdim, MSI Afterburner'dan fan ayarları kurcaladım aynı şekilde BIOS da bu konuya dahil, sıvı soğutucum da çalışıyor su sesi geliyor ek olarak bir boru sıcak diğeri soğuk bu da okey, fanlar doğru tarafa dönüyor videosu mevcut.
En son sıvı soğutucunun radyatörüne 3-5 tokat attım bir anda 10 derece düştü :D Türk taktiğidir malum.
Nitekim benim işlemcim aşırı ısınıyor ve buna bir çare bulmak istiyorum bir fikriniz var mı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-04-05 at 19.49.56.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-05 at 19.49.56.jpeg
    229,5 KB · Görüntüleme: 63
Soğutucudan su sesi gelmemesi lazım hocam. Su sesi geliyorsa hava boşluğu olduğu anlamına gelir. Garantisi varsa iletin fan olmadan dahi o seviyeye çıkmaz radyatör. Benim de başıma gelmişti içini safsu temizleyip kurum kırıntılarından arındırdım. Bayağı korozyon oluşmuştu. Daha sonra sıvısını doldurdum. Doldurma süreci 1 saatimi aldı desem yeridir çünkü sıvının tam dolduğundan emin olmak için uygun çalkalayarak havayı çıkarıyordum tekrar sıvı ekliyordum. Bitirince boşta 30 oyunlarda 45-50 derecelerde çalıştı. Garanti servisine yollamanızı tavsiye ediyorum.

Sıvı soğutucun bozuk hocam çok net. Garantisi varsa servise yolla yoksa tamircisi illa vardır ya da bıçak kemiğe dayandı ben bunu ya kendim bozarım ya da kendim yaparım dersen belki aşağıdaki sorun olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Pek uğraşmak isteyeceğimi sanmıyorum muhtemelen yeni bir sıvı soğutmaya geçiş yapacağım yenisi için model önerir misiniz 240mm civarlarında olursa iyi olur kasa çok büyük değil çünkü

Anladım hocam bir de BIOSta max sıcaklık koruma ayarı açık mı? 95te kapanması lazım PCnin 96ya nasıl çıktı anlamadım.
benimkisi 105 te kapanıyor hocam

Soğutucudan su sesi gelmemesi lazım hocam. Su sesi geliyorsa hava boşluğu olduğu anlamına gelir. Garantisi varsa iletin fan olmadan dahi o seviyeye çıkmaz radyatör. Benim de başıma gelmişti içini safsu temizleyip kurum kırıntılarından arındırdım. Bayağı korozyon oluşmuştu. Daha sonra sıvısını doldurdum. Doldurma süreci 1 saatimi aldı desem yeridir çünkü sıvının tam dolduğundan emin olmak için uygun çalkalayarak havayı çıkarıyordum tekrar sıvı ekliyordum. Bitirince boşta 30 oyunlarda 45-50 derecelerde çalıştı. Garanti servisine yollamanızı tavsiye ediyorum.
Sıvıyı nerden temin ettin hocam

Pek uğraşmak isteyeceğimi sanmıyorum muhtemelen yeni bir sıvı soğutmaya geçiş yapacağım yenisi için model önerir misiniz 240mm civarlarında olursa iyi olur kasa çok büyük değil çünkü

benimkisi 105 te kapanıyor hocam

Sıvıyı nerden temin ettin hocam
Hocam 90dan sonra ömrü kısalmaya başlıyor artık çözene kadar ağır iş yapmamanızı tavsiye ederim.

Zaten 90 civarı CPU gücünü azaltıyor ona rağmen 96ya çıkıyor büyük sıkıntı.

Hocam 90dan sonra ömrü kısalmaya başlıyor artık çözene kadar ağır iş yapmamanızı tavsiye ederim.

Zaten 90 civarı CPU gücünü azaltıyor ona rağmen 96ya çıkıyor büyük sıkıntı.
Yenisini almaktan başka çarem yok gibi

İşin garipsediğim noktası radyatöre vurunca 10 derece birden düşmesi

Benimkisi 105'te kapanıyor hocam

Sıvıyı nereden temin ettin hocam

Kendi sıvısını temiz bez ile birkaç defa arındırarak eczaneden kaliteli saf su alıp üzerine ekledim. Pas ve korozyon karşıtı bir sıvı olması önemli. Çeşme suyu ile temizlik bile metale zarar verir. Ve tamiratla aranız yoksa bulaşmamanızı tavsiye ederim pompada sızıntı oluşursa donanıma zarar verebilir.

Geri
Yukarı