Ryzen 5 5600X sistem görüntü vermiyor

xToua

Hectopat
Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce yeni bir sistem satın aldım. Sistem ekran kartı hariç toplu halde geldi ve ben de ekran kartını montajladım daha sonrasında. Fakat bilgisayarı açmaya çalıştığımda ne ekran geliyor ne mouse ve klavye ışığı yanıyor. Kasanın içine baktığımda her şey normal gözüküyor. İşlemci, ekran kartı, fanlar her şey düzgün çalışıyor ama görüntü vs. yok. Sistemi başka ekran kartı ile test ettim, başka RAM'ler ile test ettim ama yine görüntü alamadım. Sistemin BIOS pilini çıkarıp yarım saat bekledim belki BIOS ile ilgili bir sorun vardır diye ama nafile, hiçbir şey değişmedi. Sizce sorun ne olabilir? Sistemi tekrardan onlara göndermek istemiyorum şu an çünkü 1-2 hafta beklemem gerekecek kargo falan. Kendim başka ne yapabilirim bu sorunu çözmek için?

Sistem özellikleri aşağıdaki gibi.

işlemci: AMD Ryzen 5 5600X MPK.
anakart: ASUS Prime B550M-K
bellek: XPG D30 16 GB(8×2) 3200MHz DDR4.
ekran kartı: ASUS TUF RTX3060 Ti OC.
depolama: Kingston 500GB A2000 M.2
kasa: ASUS TUF Gaming GT301.
güç kaynağı:ASUS TUF 650W 650b 80+
soğutucu: AMD Wraith Stealth.

Ekrana görüntü gelmemesinin genellikle iki sebebi oluyor. Ya ekran kartın ya da RAM'lerin sıkıntılı olması. İki problemin de olmadığını söylüyorsan sorun belki de ekran kartı ya da RAM slotlarında olabilir. Sanırım geri yollaman lazım.

BIOS güncel değilse de ekrana görüntü gelir mi? BIOS'un güncel olmamasından şüpheleniyorum da elimde BIOS'u güncellemek için daha düşük bir işlemci yok.

Problemin BIOS sürümüyle alakalı olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen anakartınız üzerindeki slotlardan birisi arızalı. Üzgünüm garantiye göndermelisiniz.

Merhaba arkadaşlar birkaç gün önce yeni bir sistem satın aldım. Sistem ekran kartı hariç toplu halde geldi ve ben de ekran kartını montajladım daha sonrasında. Fakat bilgisayarı açmaya çalıştığımda ne ekran geliyor ne mouse ve klavye ışığı yanıyor. Kasanın içine baktığımda her şey normal gözüküyor. İşlemci, ekran kartı, fanlar her şey düzgün çalışıyor ama görüntü vs. yok. Sistemi başka ekran kartı ile test ettim, başka RAM'ler ile test ettim ama yine görüntü alamadım. Sistemin BIOS pilini çıkarıp yarım saat bekledim belki BIOS ile ilgili bir sorun vardır diye ama nafile, hiçbir şey değişmedi. Sizce sorun ne olabilir? Sistemi tekrardan onlara göndermek istemiyorum şu an çünkü 1-2 hafta beklemem gerekecek kargo falan. Kendim başka ne yapabilirim bu sorunu çözmek için?

Sistem özellikleri aşağıdaki gibi.

işlemci: AMD Ryzen 5 5600X MPK.
anakart: ASUS Prime B550M-K
bellek: XPG D30 16 GB(8×2) 3200MHz DDR4.
ekran kartı: ASUS TUF RTX3060 Ti OC.
depolama: Kingston 500GB A2000 M.2
kasa: ASUS TUF Gaming GT301.
güç kaynağı:ASUS TUF 650W 650b 80+
soğutucu: AMD Wraith Stealth.

Mouse ve klavyenin ışığı dahi yanmıyorsa sisteme hiçbir şekilde güç gelmiyor demektir. PSU'nun güç tuşunun açık olup olmadığını kontrol edin. Açıksa PSU'yu başka bir sistemde deneyin bence sorun PSU'da.
Not: Fanlar çalışıyormuş.. Benim teori taça çıktı ama siz yine de PSU'yu bir check edin.
Diğer denediklerinizi göz önünde bulundurursak ikinci seçenek diğer arkadaşın yukarıda bahsettiği gibi anakart arızalı olabilir.

Son düzenleme:
BIOS güncel değilse de ekrana görüntü gelir mi? BIOS'un güncel olmamasından şüpheleniyorum da elimde BIOS'u güncellemek için daha düşük bir işlemci yok.

Yani tabi anakart biosunun işlemcinizi desteklemesi gerekir. Şurada sizin işlemciniz için bios'unuzun 1202 sürümünden yukarıda olması gerektiğini görebiliriz. Size gelen anakartta bios sürümü nedir bilemiyorum.

Şu konu size yardımcı olabilir. Konuda da bahsedilen Rehber ile bios güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Yani tabi anakart biosunun işlemcinizi desteklemesi gerekir. Şurada sizin işlemciniz için bios'unuzun 1202 sürümünden yukarıda olması gerektiğini görebiliriz. Size gelen anakartta bios sürümü nedir bilemiyorum.

Şu konu size yardımcı olabilir. Konuda da bahsedilen Rehber ile bios güncellemeyi deneyebilirsiniz.
Anakartta BIOS tuşu olmadığı için görüntü olmadan BIOS güncelleyemem maalesef, şu anki BIOS sürümünü de bilmiyorum ama dediğim gibi BIOS yüzünden olduğunu düşünüyorum. Elimde başka işlemci de yok BIOS güncellemek için.

Anakartta BIOS tuşu olmadığı için görüntü olmadan BIOS güncelleyemem maalesef, şu anki BIOS sürümünü de bilmiyorum ama dediğim gibi BIOS yüzünden olduğunu düşünüyorum. Elimde başka işlemci de yok BIOS güncellemek için.

B550 anakartta flashback olmayacağı aklıma gelmezdi. Yani ya anakartın temel bios sürümünün desteklediği daha düşük bir işlemci bulup görüntü almayı deneyeceksiniz ya da servise gönderin hocam.

Geri
Yukarı