Ryzen 5 5600X sistem nasıl?

Bütçe
15-20 bin
Ekran kartını beğenmemiş herkes :) oyun render vs işim olmadığı için onu koymuştum. Sorun değil harici kart ya da hazır sistemlere de yönelebilirim araştırmak lazım. Ekran kartı olayını aştıysak asıl merak ettiğim konu olan RAM konusuna dönebilir miyiz?

Eğer oyun ile iş yoksa GT 1030, RX 550 veya GT 730 falan bile alabilirsin bu sisteme. RAM konusunda Crucial Ballistix güzel olur, çipleri iyi.

İstersen bana tam bütçe ve bütçe yazıyormuş kriterlerini belirt, bir şeyler yapayım.

AMD Ryzen 5 5600X Altı Çekirdek 3.70 GHz İşlemci Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

MSI B550-A Pro AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 BL2K8G32C16U4B Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

PowerColor RX 6600 XT Red Devil AXRX 6600XT 8GBD6-3DHE/OC 128 Bit GDDR6 8 GB Ekran Kartı Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Pny 500 GB XLR8 CS3030 M280CS3030-500-RB M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

İş içinse SSD, RAM, işlemci alabilirsiniz. Ekran kartı tabanlı çalışıyorsanız ekran kartı iyi olsun. İş için kullanacaksanız ekran kartı RTX 3050 alıp Gen 4.0 SSD, daha da güzel bir RAM (Ballistix de güzel.) ve X570S yongalı anakart almanızı öneririm çünkü bütün PCle Express girişleri Gen 4.0.

Ekran kartını beğenmemiş herkes :) oyun render vs işim olmadığı için onu koymuştum. Sorun değil harici kart ya da hazır sistemlere de yönelebilirim araştırmak lazım. Ekran kartı olayını aştıysak asıl merak ettiğim konu olan RAM konusuna dönebilir miyiz?

Eğer oyun ile iş yoksa GT 1030, RX 550 veya GT 730 falan bile alabilirsin bu sisteme. RAM konusunda Crucial Ballistix güzel olur, çipleri iyi.

İstersen bana tam bütçe ve bütçe yazıyormuş kriterlerini belirt, bir şeyler yapayım.

Hocam işin aslı 144-165 Hz yazılımsal olarak G-SYNC destekli IPS monitör dahil 18 000TL gibi bir bütçe var. Benim aklımdaki ileri dönük, düşük ekran kartlı bir sistem toplamaktı. Daha sonra ihtiyaç halinde bu sistme kaliteli bir ekran kartı ekleyerek kullanım ömrünü uzatmak.
Bu nedenle Ryzen bir sistem kurup 3600MHz CL16 RAM'ler ile desteklemek istedim. Bildiğim kadarı ile Ryzen sistemler 3600MHz RAM'ler ile çok iyi performans veriyor olmaları.

@gulseventr monitör için 3K kenara koyup 15K ile toparlıyorum.

Veya:

Bence oldu, ne dersin? PSU eksik bir saniye. :D

Şimdi oldu. :D

Aslında benim aklımdaki sisteme çok yakın toplamışsınız. Bana göre bu sistemde önerdiğiniz işlemciler benim için fazla geleceklerdir. Ayrıca sabit diske ihtiyacım yok, güç kaynağım elimde mevcut onu da satın almaya gerek yok. Son olarak önerdiğiniz SSD topladığımız PCI 4X sistem için gereksiz bence çünkü 3X destekliyor. Benim ilk sayfada seçmiş olduğum SSD 4X standardında ve aynı fiyat.

Aslında benim aklımdaki sisteme çok yakın toplamışsınız. Bana göre bu sistemde önerdiğiniz işlemciler benim için fazla geleceklerdir. Ayrıca sabit diske ihtiyacım yok, güç kaynağım elimde mevcut onu da satın almaya gerek yok. Son olarak önerdiğiniz SSD topladığımız PCI 4X sistem için gereksiz bence çünkü 3X destekliyor. Benim ilk sayfada seçmiş olduğum SSD 4X standardında ve aynı fiyat.
Hocam arkadaş dalga geçiyor galiba. Çünkü GT1030 önermiş.

Hocam saçmalığı galiba tek tek aldığımdan dolayı pahalı oluşundan. Önerdiğiniz hazır sistemleri inceledim Palit kart koymuşlar. Daha önce hiç kullanmadım kalitesi nasıldır bilmem ASUS MSI gibi uzun yıllar kullanılabilir mi? Ayrıca kullanılan anakart, RAM'ler ve SSD pek kaliteli ve fiyatlarına göre güzel performans verecek ürünlere benzemiyor bu yüzenden hazır sistemler kafama yatmıyor. Bana göre o sistemlerin 3060 olmasından başka pek bir özelliği yok gibi. Ama verdiğiniz vereceğiniz önerilere mutlaka dikkat edeceğim kafama yatan güzel bir hazır sistem olursa neden almayım. Ben şu an kullandığım bilgisayarı 12 yıl önce kendim toplamıştım sadece sonradan MSI GTX 750 Ti almıştım kaliteli parçalar kullandığım için hiçbir zaman arıza ile karşılaşmadım. Sistem şu an da bile CS GO da 100FPS civarı görüyor. Benim amacım yine aynı şekilde bana 10 yıl gidecek sitem kurabilmek.

Geri
Yukarı