Ryzen 5 7500F Overclock sonrası açılmıyor

ChoSeppp

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 16GB 5200MHz CL40 DDR5 Ram
SSD veya HDD modeli
WD 500GB Blue SN570 Gen3x4 M.2 2280 SSD (3500MB O
Ekran kartı
ASUS GEFORCE RTX 4060 TI DUAL-RTX4060TI-O8G 8GB GD
Anakart
Asus PRIME A620M-K 6400mhz(OC) RGB M.2 AM5 mATX DD
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F 3.70 Ghz 6 Çekirdek 38MB
Sistem özelliklerim;
Ryzen 5 7500F.
RTX 4060 Ti.
240mm sıvı soğutma.
A620M k anakart var.
Ben bu sisteme Ryzen Master üzerinden overclock yaparken yanlışlıkla Core voltage ayarını fulledim ve görüntüm gitti daha sonra BIOS pilini sökme işlemi ile BIOS sıfırlamayı denedim ve görüntü alamadım. Daha sonra eski bilgisayarım da olan 1050 Ti'ı taktığımda bir kez görüntü aldım. Ama sonra bir bilgisizlik edip bilgisayarım çalışıyorken 1050'Ti'ı söktüm ve 4060 Ti'ı takacakken görüntüm gitti. Sonra acaba ekran kartımı mı yaktım diye korkup 4060 Ti'ı mı eski bilgisayarım olan i5 4460'lı bilgisayarıma taktım ve görüntü aldım. 1050 Ti'ıda eski bilgisayarıma taktım ve yine görüntü aldım. Yeni bilgisayarım olan Ryzen 5 7500F'den ise bir kez görüntü alabildim. Bir kez görüntü alabildiğim için işlemcimin yandığını düşünmüyorum ama ekran kartım arızalı olsa eski bilgisayarımda da görüntü alamazdım. Ne kadar CMOS'ya da BIOS pili ile sıfırlama da yapsam görüntü alamıyorum. Bu yaptıklarım için bir çözüm yolu var mıdır? Bilgisayarımı alalı 1hafta oldu olmadı. 2yıl garantisi var. Garantiye göndermeli miyim? Garantiden çıkmış mıdır? Tamiri ne kadar tutar ya da yapabileceğim bir çözüm yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam zaten mükemmel bir sistemin var neden overclock yapıyosun gözünü seveyim ya. Bu overclock olayını millet yanlış anlıyor yapmaya çalışıyor.

RAM slotlarını değiştirmeyi dene, Power kablosunu çıkartıp Power düğmesine en az 10 kez bas, RAM'lerin giriş kısmını silgiyle sil.

Sistem özelliklerim;
Ryzen 5 7500F.
RTX 4060 Ti.
240mm sıvı soğutma.
A620M k anakart var.
Ben bu sisteme Ryzen Master üzerinden overclock yaparken yanlışlıkla Core voltage ayarını fulledim ve görüntüm gitti daha sonra BIOS pilini sökme işlemi ile BIOS sıfırlamayı denedim ve görüntü alamadım. Daha sonra eski bilgisayarım da olan 1050 Ti'ı taktığımda bir kez görüntü aldım. Ama sonra bir bilgisizlik edip bilgisayarım çalışıyorken 1050'Ti'ı söktüm ve 4060 Ti'ı takacakken görüntüm gitti. Sonra acaba ekran kartımı mı yaktım diye korkup 4060 Ti'ı mı eski bilgisayarım olan i5 4460'lı bilgisayarıma taktım ve görüntü aldım. 1050 Ti'ıda eski bilgisayarıma taktım ve yine görüntü aldım. Yeni bilgisayarım olan Ryzen 5 7500F'den ise bir kez görüntü alabildim. Bir kez görüntü alabildiğim için işlemcimin yandığını düşünmüyorum ama ekran kartım arızalı olsa eski bilgisayarımda da görüntü alamazdım. Ne kadar CMOS'ya da BIOS pili ile sıfırlama da yapsam görüntü alamıyorum. Bu yaptıklarım için bir çözüm yolu var mıdır? Bilgisayarımı alalı 1hafta oldu olmadı. 2yıl garantisi var. Garantiye göndermeli miyim? Garantiden çıkmış mıdır? Tamiri ne kadar tutar ya da yapabileceğim bir çözüm yolu var mı?

Windows'un kurulu olduğu SATA diskin kablosunu çıkar. Kasadaki bütün birimlerin kablolarını bir kontrol et. Eğer BIOS'a girebiliyorsan sıkıntı yoktur. En olmadı sistemi yeniden kurarsın olur biter.

Windows'un kurulu olduğu SATA diskin kablosunu çıkar. Kasadaki bütün birimlerin kablolarını bir kontrol et. Eğer BIOS'a girebiliyorsan sıkıntı yoktur. En olmadı sistemi yeniden kurarsın olur biter.
hocam uzay montaj yaptım tüm donanımları söküp geri bağladım ama yine görüntü alamıyorum. Tanıdığım bir (bilgisi yüksek) bilgisayar tamircisi şöyle dedi " anakartın bios scripti gibi birşeyi varmış. Komple kod sistemi mi yazılımı mı işletim sistemi gibi birşeyi işte. O bozulmuştur dedi. Yani bios yazarlar" dedi.

Hocam zaten mükemmel bir sistemin var neden overclock yapıyosun gözünü seveyim ya. Bu overclock olayını millet yanlış anlıyor yapmaya çalışıyor.

RAM slotlarını değiştirmeyi dene, Power kablosunu çıkartıp Power düğmesine en az 10 kez bas, RAM'lerin giriş kısmını silgiyle sil.
ya ben 4090slı ve ryzen 9 7950x3d sistem kursam da yine overclock yapacağım çünkü render alıyorum ve after effect blender gibi programlarda en ufak artışlar çok işime yarıyor dediklerini yaptım merak etme

Hocam uzay montaj yaptım tüm donanımları söküp geri bağladım ama yine görüntü alamıyorum. Tanıdığım bir (bilgisi yüksek) bilgisayar tamircisi şöyle dedi " anakartın BIOS scripti gibi bir şeyi varmış. Komple kod sistemi mi yazılımı mı işletim sistemi gibi bir şeyi işte. O bozulmuştur dedi. Yani BIOS yazarlar" dedi.

Ya ben 4090SLI ve Ryzen 9 7950x3D sistem kursam da yine overclock yapacağım çünkü render alıyorum ve After Effects Blender gibi programlarda en ufak artışlar çok işime yarıyor dediklerini yaptım merak etme.

Render alıyorsan başka hocam ama yine de gerek yoktu bence gayet güclü bir sistemin var çünkü. Ben seni her overclocktan anlamayıp sadece GTA, CS gibi oyunlar oynayıp overclock yapmaya çalışan çocuklardan birisi sanmıştım affola.

Render alıyorsan başka hocam ama yine de gerek yoktu bence gayet güclü bir sistemin var çünkü. Ben seni her overclocktan anlamayıp sadece GTA, CS gibi oyunlar oynayıp overclock yapmaya çalışan çocuklardan birisi sanmıştım affola.
yok hocam estağfurullah ben eski sistemede overclock yapmıştım az buz da olsa ama işte ne olduysa inanmazsın elim dpı tuşuna çarptı farenin görmeden entr bastım ama herşey için çok geçti çok şansa bozdum pc yi.

Geri
Yukarı