Ryzen 5 1600 AF overclock sonrası problem

sokumonko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. İşlemciyi 3.9 GHz'ye 1.34 Volt vererek sabitledim ama 4 ve üzeri GHz'ye çıkmayı deniyorum. Frekansı 4 GHz yapıp Volt'u da 1.45 yapmama rağmen AIDA64 stres testine başlayınca monitörde sinyal gidiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Stres testi devam ediyor belli çünkü PC çalışıyor sadece ama sadece ekranda sinyal gidiyor. Güç kaynağım 600 Watt ve 12V kanalından 540 Watt verebiliyor. Fikri ya da bilgisi olan var mıdır? İnternette 4.2 GHz'ye yükseltiyorlar rahatça ama ben 4 bile göremiyorum ekran gittiği için.1.4'den daha fazla voltaj vermek istemiyorum çünkü bu değerden sonrası riskliymiş.

Hwınfo resimlerini atarken voltaj 1.125V'a mı ayarlıydı? İşlemci sensörü 1.125V ölçmüş, yük esnasında 1.087V'a kadar da düşmüş bu voltaj.

Aynı anakartı kullanan başkalarında adam BIOS'dan 1.35V'a ayarlıyor, sistem boştayken 1.35V veriyor ama stres testi başlayınca voltaj 1.2v seviyelerine düşüyordu.

Neyse sağlık olsun. Zorlamayacağım 3.9 stabil çalışıyor zaten 4 GHz'de bile böyle uğraştırıyorsa 4.2'lere gitmek çok uzun süre ve emek ister 3.9'da kalsın.

Neyse sağlık olsun. Zorlamayacağım 3.9 stabil çalışıyor zaten 4 GHz'de bile böyle uğraştırıyorsa 4.2'lere gitmek çok uzun süre ve emek ister 3.9'da kalsın.
Dediğim gibi büyük ihtimalle anakarttan dolayı. AMD zaten bu yüzden A320'lere kilit vurmuştu. Giriş seviyesi B450'ler, B350'ler bile sürünüyor OC'de. Bir de A320'lere yapılsa...

Dediğim gibi büyük ihtimalle anakarttan dolayı. AMD zaten bu yüzden A320'lere kilit vurmuştu. Giriş seviyesi B450'ler, B350'ler bile sürünüyor OC'de. Bir de A320'lere yapılsa...

Aslında voltajı biraz daha zorlarsam yer gibi ama 0.1 GHz için 10 derece ısı artımı gereksiz kazanç olacak. Zaten 3.2 stok hızdan 3.9'a yükseltmişim sanırım bu da iyi bir şey.

Anakartın ne kadar etki ettiğinin canlı örneğiyim. Eski anakartım ile verdiğim değerlerde sistem stabil çalışmazken, aynı degerler ile farklı anakartta şu an sorunsuz.

Doğrudur hocam. Sonucta bilgisayar birden fazla parçanın uyum içinde çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Sadece MHz yükseltip voltaj vermekle olmuyormuş. Şimdilik fazlasıyla yeter bana artık zorlamaya gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı