Ryzen 5 7500F RTX 4060 Ti sistemin geç açılması

yucelarslan

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,

Ekim 2023 gibi DDR5 sistem topladım ve Windows 11 kullanıyorum. O zamandan bu yana sistemin açılış süresi 30 saniye civarında. Yani normalde saniyeler içinde açılması gereken sistem neden bu kadar geç açılıyor anlamadım. Tüm sürücüler, işletim sistemi, BIOS vs güncel. Her zamanda güncel tutmaya özen gösteririm.
Sistem parçaları;

AMD Ryzen 5 7500F.
ASUS TUF Gaming B650 + Wi-Fi
XPG 16+16 GB 6000 MHz 30 CL RAM.
Kingston 1TB KC3000 NVMe M.2 7000 MB / 6000 MB.
Gainward GeForce RTX 4060 Ti panther OC 16 GB.

Merhaba,

Ekim 2023 gibi DDR5 sistem topladım ve Windows 11 kullanıyorum. O zamandan bu yana sistemin açılış süresi 30 saniye civarında. Yani normalde saniyeler içinde açılması gereken sistem neden bu kadar geç açılıyor anlamadım. Tüm sürücüler, işletim sistemi, BIOS vs güncel. Her zamanda güncel tutmaya özen gösteririm.
Sistem parçaları;

AMD Ryzen 5 7500F.
ASUS TUF Gaming B650 + Wi-Fi
XPG 16+16 GB 6000 MHz 30 CL RAM.
Kingston 1TB KC3000 NVMe M.2 7000 MB / 6000 MB.
Gainward GeForce RTX 4060 Ti panther OC 16 GB.
Yakın zamanda format attınız mı?

Bence geç değil, benim Kioxia Exceria G2'li sistem'de 30 saniyede falan açılıyor.
Son BIOS zamanı ne kadar?

Bence geç değil, benim Kioxia Exceria G2'li sistem'de 30 saniyede falan açılıyor.
Hocam sistem kötü falan olsa eyvallah diyeceğim de iyi sistemde bu kadar geç açılmasına anlam veremiyorum. Expo açık olduğu halde böyle

Yakın zamanda format attınız mı?

Son BIOS zamanı ne kadar?
İlk topladığımda da bu şekilde geç açılıyordu. Yaklaşık 1 ay önce forma attım. O zamanda aynısıydı, değişen bişey olmadı yani.

AM5 sistemlerde biraz uzun açılma süresi görülebiliyor. Bunun nedeni de her açılışta belleklerin farklı bir işlemden geçmesi. BIOS güncelleyip ayarlardan 'Memory Context Restore' açarsan süre 10-15 saniyeye düşer.

Özellikle Asus ve MSI anakartlarda AM5 için geç açılma sorunu var diye biliyorum. BİOS güncellemeleriyle biraz toparladı deniyordu ama hala diğer üreticilere kıyasla yavaşlar.

AM5 sistemlerde biraz uzun açılma süresi görülebiliyor. Bunun nedeni de her açılışta belleklerin farklı bir işlemden geçmesi. BIOS güncelleyip ayarlardan 'Memory Context Restore' açarsan süre 10-15 saniyeye düşer.
Deneyeceğim hocam bunu birazdan

Özellikle Asus ve MSI anakartlarda AM5 için geç açılma sorunu var diye biliyorum. BİOS güncellemeleriyle biraz toparladı deniyordu ama hala diğer üreticilere kıyasla yavaşlar.
Hocam intel cpu ve msi anakart kullananlar 5 saniyede falan açıyor. yani bu durum biraz şaka gibi trajikomik :(

Son düzenleme:
YouTube'da yabancı bazı içeriklere baktığımda şu şekilde bir çözüm buldum. Bu yöntemle Windows 11 açılışını 32 saniyeden 8'ye düşürdüm. Umarım benimle aynı sıkıntıyı yaşayan herkesin işin yarar :)

1709464801053.png

Yeni konular

Geri
Yukarı