Ryzen 5 7500F sıvı soğutmayla boşta kaç derece olmalı?

Oyundaki ısıya bakınca acaba boşta dediğin boşta olmayabilir mi? Kullanım %leri doğru mu? Belki Windows'un sorunlu çalışan bir hizmeti ya da bitcoin miner tarzı bir şey boşta CPU'yu kullanıyordur. Görev yöneticisi harici başka bir program ile kullanım oranlarına bak. (bitcoin minersa görev yöneticisini açtığın an kapatır kendini kullanım düşer göremezsin)

Dostum senin sorunun öne taktığın için su pıhtılaşıyor bu yüzden tam verim alamıyorsun aynı işlemci var ve 240'lık Cooler Master sıvı soğutma var 60 dereceyı bıle görmedim.

Üste takamadım hocam ya RAM'lerden dolayı sığmadı galiba çözümü kasa değişimi gibi duruyor.

Oyundaki ısıya bakınca acaba boşta dediğin boşta olmayabilir mi? Kullanım %leri doğru mu? Belki Windows'un sorunlu çalışan bir hizmeti ya da Bitcoin miner tarzı bir şey boşta CPU'yu kullanıyordur. Görev Yöneticisi harici başka bir program ile kullanım oranlarına bak. (Bitcoin minersa Görev Yöneticisi'ni açtığın an kapatır kendini kullanım düşer göremezsin)

Pek sanmıyorum öyle bir durum olduğunu ama bakacağım.

R7 5700X işlemcim boşta 22-26 derece arasında yükte 55i geçmiyor. Senin işlemci boşta 55 derece söyleyeceklerim bu kadar...

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-02-08 saat 05.11.46_4029bcf9.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-08 saat 05.11.46_4029bcf9.jpg
    93,2 KB · Görüntüleme: 60
R7 5700X işlemcim boşta 22-26 derece arasında yükte 55i geçmiyor. Senin işlemci boşta 55 derece söyleyeceklerim bu kadar...
5000 serisi ile 7000 serisini ısınma konusunda karşılaştırmayın. Keza ikisini de kullandım, aynı soğutucu ile 78W kullanımda 5600X 52 derecede çalışırken 7600 74W tüketimde 62 derecede çalışıyordu. Ayrıca 88W PPT ile geldiğini unutmayalım 7500F ve 7600'ün. IHS AM4 işlemcilere göre kalın, soğutma performansına direkt etki eden bir durum.

Kasamda Ryzen 5 7500F var sıvı soğutmamda bu boştayken 55 derecelerde dolanıyor. Oyunlarda da 75 derecelere kadar yükseliyor. Bu sıcaklık değerleri normal mi yoksa sıvı soğutma yetersiz mi kalıyor?

Bende aynı işlemciyi kullanıyorum sıvı soğutma ile boşta 45 oyunlarda maximum 72 gördüm normal olduğunu söyleyebilirim sıkıntı yok kafana takma

Boşta 5500 RPM ile fan çalıştırırsan tabii o derecelerde olur 😀
19db ses seviysi hocam hiçbir ses yok orda fan speed yazıyor fakat o pompa rpm hızı :D lütfen iyi araştırın

benim yorumuma beğenmedim atanlar sebebini de yazsaydı keşke :D

5000 serisi ile 7000 serisini ısınma konusunda karşılaştırmayın. Keza ikisini de kullandım, aynı soğutucu ile 78W kullanımda 5600X 52 derecede çalışırken 7600 74W tüketimde 62 derecede çalışıyordu. Ayrıca 88W PPT ile geldiğini unutmayalım 7500F ve 7600'ün. IHS AM4 işlemcilere göre kalın, soğutma performansına direkt etki eden bir durum.
her ne olursa olsun boştaki değerleri mantıklı değil ayrıca, r7 5700x te 7000 serisi benim işlemcimde ısınan bir model zaten :D

Her ne olursa olsun boştaki değerleri mantıklı değil ayrıca, R7 5700X te 7000 serisi benim işlemcimde ısınan bir model zaten :D

5800X desen anlardım da 5700X nasıl ısınıyor.

Klasik 4 bakır borulu soğutucu ile rahat rahat 65 derece soğuyor.

Ön paneli çıkarınca 45 48 derecelere geriliyor ön paneli takınca ısınması artıyor.
Fanların kalitesinden ve sıvı soğutma takılış yönüylen alakalı olduğunu düşünüyorum kasayı değiştirince yine bakacağım kaç derecelere geldiğine.

Geri
Yukarı