Ryzen 5 7600X + ASRock X670e donanım tanıtma nasıl yapılır?

Yer
İstanbul / Bahçeşehir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : AMD Ryzen 9 7900X
İşlemci Soğutucusu : Arctic Liquid Freezer II 360MM A-RGB
Anakart : ASRock X670E Steel Legend
RAM: G.Skill Trident Z 16X2 32GB 6000MHZ CL30
Ekran Kartı : Sapphire Nitro+ S.E. RX 6900XT
PSU : Corsair HX1200
Kasa : Cooler Master TD500 White
M2 SSD : Hyperx Fury Gen4 1TB + Gigabyte Aorus Gen4 500GB + Kingston KC2000 Gen3 500GB
SSD : Sandisk SSD Plus 480GB + Sandisk SSD Plus 240GB
HDD : Toshiba X300 4TB
Meslek
Pilotaj Öğrencisi
RAM
GSkill Trident Z 6000MHZ CL32 16GB x 2 32GB
SSD veya HDD modeli
Aorus 500GB Gen4 M2 SSD
Ekran kartı
Asus TUF RX 6900XT
Anakart
ASRock X670E Steel Legend
İşlemci
Ryzen 5 7600X
Merhaba, önceki konunun devamı olarak bu konuyu oluşturuyorum. Kurulumu başarılı olarak tamamladım, fakat fark ettiğim çalışmayan durumlar Bluetooth + Wi-Fi ve ses çıkışları çalışmıyor. Bunlar için uygun Kext'ler konusunda rica etsem yardımda bulunur musunuz?

Wi-Fi olarak anakartın üzerinde dahili gelen ürün Windows üzerindeyken bu şekilde geçiyordu. Bluetooth'ta bu cihazdan çalışıyor sanırım: RZ616 Wi-Fi 6E 160MHz.

Ses olarak ise sistemde ekstra Creative Sound Blaster Z model ses kartını kullanıyorum, bunu çalıştırmanın yolu var mı hiç bilmiyorum eğer çalışırsa mükemmel olur ses sistemi ses kartına bağlı çünkü.

@Recep Baltaş , @Kleyn , @claus , @e.n.e.s ?

Harici ses kartı çalışmak zorunda değil, anakartın üzerindeki ses çıkışları çalışsa yeterli.

EFI Dosyam bu, bir de Apple logosu geldikten sonra açılması uzun sürüyor sanırım EFI Dosyası içerisindeki kalabalıktan kaynaklı. : EFI

Geç açılma sorununu da çözebilirsek süper olur.

Son düzenleme:
Wi-Fi kartınız için herhangi bir destek belirtilmemiş, büyük ihtimalle uyumsuzdur. Anakart üzerindeki ses çıkışını kullanmak istiyorsanız Windows üzerinden AIDA64 indirip Ses kısmından PCI/PnP'ye girip modelini öğrenin ve ona göre aşağıdaki rehberi inceleyip ID'leri tek tek deneyin.

Wi-Fi kartınız için herhangi bir destek belirtilmemiş, büyük ihtimalle uyumsuzdur. Anakart üzerindeki ses çıkışını kullanmak istiyorsanız Windows üzerinden AIDA64 indirip Ses kısmından PCI/PnP'ye girip modelini öğrenin ve ona göre aşağıdaki rehberi inceleyip ID'leri tek tek deneyin.
ALC1220 Kullanıyor, web sitesinde belirtilmiş. Tamamdır, sesi bu şekilde çözeceğim, fakat WiFi ve Bluetooth'u çözmenin bir yolu yok mu? Elimde bir de TP Link Archer T4U V1 USB WiFi adaptör var bunu da kullanabilirim.

Bir de, sistem açılırken Elma logosu geldikten sonra yüklenmesi yani açılması çok uzun sürüyor, bunu düzeltmenin bir yolu var mı? Sanırım EFI Klasörümdeki gereksiz içeriklerden dolayı bu durum. ( Yabancı bir siteden bulduğum Hazır EFI kullanmıştım o sebeple. )

" ALC1220/ Layout: 1, 2, 5, 7, 11 " olarak belirtilmiş, hepsini denedim. Fakat halen çalışmıyor. Opencore Configurator ile EFI Dosyasını Mount edip sonrasında config.plist dosyasını açıp içerisinden NVRAM Bölümünden değerini değiştirmem gerekiyor sadece dimi? Kext eklemek gibi başka herhangi bir şey yapmama gerek yok ? Bahsettiğim şekilde değerleri değiştirdim sonrasında sistemi yeniden başlattım, fakat halen düzelmedi.

Sistem ses kartını hiç görmüyor maalesef. O Sebeple denemelerim boşa düşüyor sistem görmediği için.
1676500993853-png.48003

Son düzenleme:
Adım adım gidelim. Önce sesi halledelim.
Şu rehberi bir incele.

Adım adım gidelim. Önce sesi halledelim.
Şu rehberi bir incele.
Rehberi baştan sona eksiksiz yaptım, dün akşamdan beri bu sorunlarla uğraşıyorum bir türlü çözemedim kafayı yememek elde değil. Çözebildiğim tek sorun WiFi oldu, WiFi sorunsuz çalışıyor. Fakat Bluetooth ve Ses'i bir türlü tanıtamadım. Sesi çözmem lazım...
Bluetooth : TP Link UB400

Paylaştığınız rehberdeki bütün adımları baştan sona eksiksiz yapmama rağmen bu sayfada değişen hiçbir şey yok. Sistem tanımamakta ısrarcı adeta.
1676500993853-png.48003

HDEF Araması ise bu şekilde ;

1676487725160-png.48037

Bir şeyleri kaçırıyor olabilirsin. Denerken Reset NVRAM yapmayı unutma.
Kesinlikle çıkması mı gerekiyor? Her adımı yaptım , hatta 2 defa yaptım. Evet NVRAM Resetledim. Başka neyden kaynaklanabilir? Veya dosyaları size iletsem siz yapıp bana geri iletemez misiniz acaba?

SSDT vs dosyanı config dosyana işlemeyi veya yanlış işliyor olabilir misin?
Yani zaten sadece patch bölümüne kopyala ve yapıştır yapmam gerektiği yazıyor. Başka bir şey yapmalı mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı