Ryzen 5 7600X + ASRock X670e donanım tanıtma nasıl yapılır?

Hayır eksik yapıyorsunuz. Rehberi dikkatli okuyun.
Aynılarını tekrardan en baştan dikkatlice yaptım, bu resimden de görebilirsiniz. ;
1676499002987.png

Sonuç yine aynı, değişen hiçbir şey yok. ;
1676498990233.png

Bu kısıma da ekliyorum. ;
1676499136011.png

Sistemde ekstra Creative Sound Blaster Z ses kartı Takılı fakat hoparlör anakartın ses çıkışına takılı. Acaba bu yüzden mi çakışıyor da anakartın ses çıkışını görmüyor bir türlü?

Son düzenleme:
Ekstra olan ses kartını çıkarıp deneyin hocam, o yüzden olma ihtimali yüksek. Bluetooth için de aşağıdaki paketin içindeki 3 tanesini şu sırayla EFI'ye işleyin.

1. BlueToolFixup.kext
2. BrcmFirmwareData.kext
3. BrcmPatchRAM3.kext

Eğer bu şekilde çalışmazsa USB port yaması yapıp deneyin.

Ekstra olan ses kartını çıkarıp deneyin hocam, o yüzden olma ihtimali yüksek. Bluetooth için de aşağıdaki paketin içindeki 3 tanesini şu sırayla EFI'ye işleyin.

1. BlueToolFixup.kext
2. BrcmFirmwareData.kext
3. BrcmPatchRAM3.kext

Eğer bu şekilde çalışmazsa USB port yaması yapıp deneyin.
Bu şekilde bahsettiğiniz gibi hem Kext klasörüne hemde config dosyasına sırasıyla ekledim, deniyorum.
1676567631099.png

Ses kartını Windows'ta kullanıyorum, macOS'ta tamamen devre dışı bırakmanın bir yolu yok mu? Bu şekilde devre dışı bıraksam sorunum çözülür mü anakarttaki ses çıkışlarını tanıtabilir miyim böylece? Yoksa illa ki ses kartını anakarttan sökmem mi gerekecek. Dual Boot olarak hem windows hem macOS kullandığım için çıkartmak istememiştim :/

Son düzenleme:
Enesin dediğini onu sök ve öyle dene. Denemeden önce Reset NVRAM yapıyorsun değil mi?
Evet, deneyeceğim. Fakat onu Windows'ta kullanıyorum macOS'ta tamamen devre dışı bırakıp sadece anakarttakini aktif etme gibi bir imkanımız yok mu böylece harici ses kartı devre dışı kalacağı için anakarttakiyle çakışmayacaktır ? Evet Reset NVRAM Yapıyorum tabii ki.

O ikinci aşama hocam. Tabiiki o durumu'da irdeleyceğiz ama önce normal bir şekilde ses çıkışı alıp almadımızı kontrol edelim :)
Tamamdır, deniyorum.

"Creative Sound Blaster Z" Ses kartını söktüm ve sistemi ResetNVRAM ile açtım. Fakat halen gözüken bir şey yok.
1676658606206.png

Evet, ses kartımı söktüğümde çalıştı. Şimdi gelelim ses kartını nasıl tamamen devre dışı bırakmaya :) @claus
1676658972955.png

Bir de şöyle bir sıkıntı var, anakartın üzerindeki ses çıkışları çalışmasına rağmen kasanın önündeki ses çıkışları hiçbir şekilde çalışmıyor ne mikrofon çıkışı ne de kulaklık çıkışı. Hackintool'un verdiği değerleri tek tek RESET NVRAM yaparak denedim. ( 1,2,3,5,7 ) fakat hiçbirisinde ön taraftaki çıkışlar çalışmadı, hepsinde de anakartın çıkışları çalıştı.

Bir de şöyle bir sıkıntı var, anakartın üzerindeki ses çıkışları çalışmasına rağmen kasanın önündeki ses çıkışları hiçbir şekilde çalışmıyor ne mikrofon çıkışı ne de kulaklık çıkışı. Hackintool'un verdiği değerleri tek tek RESET NVRAM yaparak denedim. ( 1,2,3,5,7 ) fakat hiçbirisinde ön taraftaki çıkışlar çalışmadı, hepsinde de anakartın çıkışları çalıştı.
Tamam bunu da çözdüm. Anakarttaki HD Audio kablo girişi ses kartını sökerken yerinden oynamış temassızlık yapmış.

Son düzenleme:
TAmamdır bu konuyu çözdük :)
Sürücüler yüklendi. Şimdi diğer soruların için tek tek konu açabilirsin.
Teşekkürler, Ses kartını devre dışı bırakmak için yeni konu mu açayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı