Ryzen 5000 serisi için X670 anakartlar gelecek mi?

somoncum

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Dün izlediğim AMD lansmanın da herhangi bir yeni chipset duyurusunu göremedim 20 veya 27 Ekim gibi stoklarda olacağı tahmini var. Acaba bu sürede yeni chipset çıkarır mı? Çıkarmaz ise anakart üreticileri chipset fanına sahip olmayan daha yenilenmiş anakart görebilir miyiz? Önceki günlerde ASUS'un yaptığı "ROG Crosshair VIII Dark Hero" modelindeki gibi modeller sürer mi diğer üreticilerde de?

2 Hafta önce bir sene önce aldığım MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi bazı yazılım sorunlarından dolayı sattım. Şu an ASUS ROG STRIX X570-E GAMING alasım var.
Lütfen B550 anakart önermeyin anakart kırpılmış balkabağına benziyor.

Hocam bu anakartın neresi kırpılmış balkabağına benziyor X570 ile görsel açıdan ayırt bile edemez ortalama bir kullanıcı. Anakart boyutları ile çipsetin alakası yok.

Gerek de yok zaten. Yeni çipset gerektirecek bir teknoloji yok ortada. Kullanılan silikon bile aynı.

Hayır gerektiğinden falan değil, USB soketini fazlalaştırıp ve Wi-Fi 6'nın en güncel olan sürümünü yerleştirebilirler. Hatta Chipset fanı da koymayabilirler gibi söylentiler vardı ASUS'da onu gerçekleştirdi o yüzden bekliyorum zaten.

Hocam bu anakartın neresi kırpılmış balkabağına benziyor X570 ile görsel açıdan ayırt bile edemez ortalama bir kullanıcı. Anakart boyutları ile çipsetin alakası yok.

MSI almıyorum. Dragon Center yazılım sorunlarından dolayı ve PCI-e gen4 SSD'ler 2 tane veya 3 tane varsayılan olarak gelmiyor. USB ve SATA yuvaları az. Eğer bunların hepsini B550'de isteyince fiyatlar 2500-3000TL'lere uçuyor o para zaten ASUS ROG STRIX X570-E GAMING/ TUF X570 WIFI/GIGABYTE Aorus ELITE/GIGABYTE Aorus Pro gibi seçenekler bulunuyor.
Ve B550'lerin uygun olan modellerini almaya bağlayınca işlemci saat hızlarında düşüş görünüyor, bu da direk performansı öne koyuyor.

Madem bu kadar yüksek standartlarınız var o halde yüksek fiyatları göze almak zorundasınız. Ortalama bir kullanıcı için saydığınız özelliklerin neredeyse tamamı gereksiz kaçıyor. Anakart çoğu kullanıcı için stabilite ve VRM kalitesinden ibaret. Ek özellikler isteyince maalesef fiyatlar uçuyor böyle.

Madem bu kadar yüksek standartlarınız var o halde yüksek fiyatları göze almak zorundasınız. Ortalama bir kullanıcı için saydığınız özelliklerin neredeyse tamamı gereksiz kaçıyor. Anakart çoğu kullanıcı için stabilite ve VRM kalitesinden ibaret. Ek özellikler isteyince maalesef fiyatlar uçuyor böyle.

ASUS ROG STRIX RTX 3070 OC.
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
AMD Ryzen 7 5700X.
Corsair Vengeance RGB Pro (2x8GB) 3200MHz CL16.
Corsair iCUE H100I Elite capellıx.
Corsair iCUE 4000X RGB.
Corsair RM750 80 Plus Gold.

Şimdi böyle bir sisteme B550 anakart koyunca kötü durmuyor mu sence?

ASUS ROG STRIX RTX 3070 OC.
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
AMD Ryzen 7 5700X.
Corsair Vengeance RGB Pro (2x8GB) 3200MHz CL16.
Corsair iCUE H100I Elite capellıx.
Corsair iCUE 4000X RGB.
Corsair RM750 80 Plus Gold.

Şimdi böyle bir sisteme B550 anakart koyunca kötü durmuyor mu sence?

Yerinizde olsam Anakarta 3000 TL vermeden önce gidip 5700X'in yanına yakışacak bir bellek alırdım. 3200MHz CL16 RAM'leri ben kendi sistemimde bile beğenmiyorum.

Hem kaliteli, hem bol bol özellik içeren bir X570'i ucuza bulmayı beklemeyin, hayal kırıklığı yaşarsınız. B550 uygun fiyatlı olması için var.

Yerinizde olsam anakarta 3000 TL vermeden önce gidip 5700X'in yanına yakışacak bir bellek alırdım. 3200MHzCL16 RAM'leri ben kendi sistemimde bile beğenmiyorum.

Hem kaliteli, hem bol bol özellik içeren bir X570'i ucuza bulmayı beklemeyin, hayal kırıklığı yaşarsınız. B550 uygun fiyatlı olması için var.

Belek 16 GB her türlü yetiyor bana 3200MHz 3600MHz kadar kendi elimle çıkardım ne gerek var anakarttan kırpmamı ayrıca anakart'a sonradan ekleyebiliyorum RAM.

Belek 16 GB her türlü yetiyor bana 3200MHz 3600MHz kadar kendi elimle çıkardım ne gerek var anakarttan kırpmamı ayrıca anakart'a sonradan ekleyebiliyorum RAM.

Bildiğiniz gibi yapın o halde. Ryzen 5000 işlemcilerden 3600 MHz'in sınır olacağına dair bir bilgi yok bu arada. 3600XT bile 3800MHz çalıştırabiliyor. Aklınızın bir köşesinde dursun.

Yerinizde olsam Anakarta 3000 TL vermeden önce gidip 5700X'in yanına yakışacak bir bellek alırdım. 3200MHz CL16 RAM'leri ben kendi sistemimde bile beğenmiyorum.

Parasında değilim çünkü onları alacak param hazır duruyor. RTX 3070, sıvı soğutma ve psu alacak param yok. Onlarıda bu senenin sonuna kadar çalışıp alacam çıkaramaz isem taksitle alacam gerisini.

Geri
Yukarı