Çözüldü Ryzen 5000 Serisi İşlemciler ile B450M Uyumlu mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yusuf178

Kilopat
Şu anda, işlemci olarak Ryzen 5 2600 kullanıyorum ve anakart olarak ise Gigabyte B450M S2H. Ve yakın bir zamanda Ryzen 5 5600X veya 5800X almak istiyorum. Şu sıralar B450M anakartlara Ryzen 5000 uyumu bir BIOS güncellemesi ile gelecek deniyor. Acaba o güncelleme henüz geldi mi? Yoksa biraz daha beklemeli miyim? Ya da herhangi bir başka anakarta geçiş yapmalı mıyım?

Çözüm
Agacım BIOS güncellemesi ile kullanılabiliyor ama anakartın hem termal hem voltaj değerleri olarak 5000 serisini ne kadar sırtlayabilir bilmiyorum. SH serisi bildiğin minimum Value kart. Kısaca destekliyor ama ne kadar mantıklı olur bilmiyorum.
Agacım BIOS güncellemesi ile kullanılabiliyor ama anakartın hem termal hem voltaj değerleri olarak 5000 serisini ne kadar sırtlayabilir bilmiyorum. SH serisi bildiğin minimum Value kart. Kısaca destekliyor ama ne kadar mantıklı olur bilmiyorum.

Çözüm
BIOS güncellemesi yaparsan kullabilirsin. Ama tavsiyem stok soğutucu ile kullanma, anakartı üzersin bayağı. En azından kule tipi bir soğutucun olursa, sıkıntısız bir şekilde kullanırsın.

Burada görebilirsiniz:

BIOS sürümü F60e ile destek gelmiş.

Yalnız doğrudan o sürüme geçemezsiniz. Arada bazı güncellemeler eksik ise yapmanız lazım:

Arkadaşın dediği gibi teknik olarak destekliyor ama güvenme derim. 5800X'i kaldıramayacağından emin olabilirsin.

AMD 2021 Ocak ayına kadar B450 anakartlar için BIOS sürümünü çıkaramayız demişti. Buradan AMD 5000 serisi güncellemesi için BIOS sürümü çıkmış mı diye kontrol edebilirsin.

Windows versiyonunu seç oradaki chipset sekmesinde vermeer BIOS'unu seçmen lazım. ANCAK bunun geri dönüşü yok buna çok dikkat etmelisin.

Hepinize önerileriniz için teşekkürler. Aklımda daha çok R5 5600X vardı ama 5800X'i de düşünmüyor değildim. R7 5800X sıkıntılı olabileceğinden, R5 5600X almaya karar verdim. Birkaç hafta içinde işlemciyi alıp ve BIOS güncelleyip deneyeceğim.

Hepinize önerileriniz için teşekkürler. Aklımda daha çok R5 5600X vardı ama 5800X'i de düşünmüyor değildim. R7 5800X sıkıntılı olabileceğinden, R5 5600X almaya karar verdim. Birkaç hafta içinde işlemciyi alıp ve BIOS güncelleyip deneyeceğim.

Benim bir tanıdığım. MSI B450M PRO M.2 ile kullanıyor 1 haftadır, kule tipi soğutucu ile. Sıcaklık değerleri de gayet iyidir. 15 dakikalık AIDA64 testinde 70 dereceyi geçmedi.

Benim bir tanıdığım. MSI B450M PRO M.2 ile kullanıyor 1 haftadır, kule tipi soğutucu ile. Sıcaklık değerleri de gayet iyidir. 15 dakikalık AIDA64 testinde 70 dereceyi geçmedi.
Ben açıkçası sıcaklık açısından bir problem yaşayacağımı düşünmüyorum. Çünkü kullandığım kasa uzay montaj gibi birşey her tarafı delikli ve hava akışı vs. si de güzel. Ama tabi işlemci çok fazla ısınırsa sıvı soğutma takabilirim.

Geri
Yukarı