Ryzen 5600 işlemciyle undervolt yaparken CPB kapatılmalı mı?

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
PBO ile +200 ve -30 verdim fakat yine de sıcaklığı düşüremedim hatta daha da fazla yükseldi. Masaüstünde 55 civarı olan işlemci sıcaklığı bu ayarları yaptıktan sonra 65 ila 58 arasında süreklik dalgalanmaya başladı hızlı şekilde, tarayıcıyı açsam bile 55'ten direkt 65'e falan fırladı. Ben de CPB kapatıp deneyeyim dedim ve 48 dereceye düşürdüm fakat bu sefer 3.5GHz'da çalışıyor. Ben CPB kapalıyken nasıl GHz'i 4.2 veya 4.4 yapabilirim?

B450M K anakart kullanıyorum Gigabyte'nin, Manuel Overclocking kısmı var orada voltaj ve frekans değerlerini ayarlayabiliyoruz. Ben orada sadece frekans değerini 4450MHz yapsam voltaj kısmıın Auto yapsam PBO'da yaptığım ayarlar sabit kalır mı yoksa PBO'daki ayarlar geçersiz mi olur? İşlemci daha iki aylık bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt denemesi yapıyordum ben overclock yaptım Slikon şansıma güzel denk geldi, PRİME95'te 3 saat falan teste soktum kapanma durumu vesaire yaşamadım deneyebilirsin bu arada
1686054908700.png

Sıcaklık düşmesi için PBO'ya +200 vermeyeceksiniz frekansınızı 4.65'e çıkarıyor, +200'ü sıfırlayıp, sadece all Core -30 verin, 4.45 de daha serin çalışır, voltaj ,frekans auto olacak.

Sabit frekans istiyorsanız, PBO'yu kapatıp 4.4 GHz 1.15 V Deneyebilirsiniz, CPB otomatik devre dışı kalır.

Sıcaklık düşmesi için PBO'ya +200 vermeyeceksiniz frekansınızı 4.65'e çıkarıyor, +200'ü sıfırlayıp, sadece all Core -30 verin, 4.45 de daha serin çalışır, voltaj ,frekans auto olacak.

Sabit frekans istiyorsanız, PBO'yu kapatıp 4.4 GHz 1.15 V Deneyebilirsiniz, CPB otomatik devre dışı kalır.
Deneyeceğim hepsini. Overdriveyi sıfırladım. CPB açık ve all core -30'da böyle değil mi ayarlar? Şimdi oyun oynarken test edeceğim, sonra da kapanıp kapanmadığına bakarım prime üzerinden.

Hocam iyi hoş stabil oldu, sıcaklıkta bayağı düştü de. Benim bu FPS düşüşünü nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. Yani RX 6700 R5 5600 sistemim var, 16GB'da RAM mevcut ama oyunlarda anlık bir FPS düşüşü oluyor hep. Hep hikayeli ve AAA oyunlarda oluyor. God Of War, RDR 2, Fallen Order gibi AAA oyunlarda hep anlık FPS düşüşü yaşıyorum. FPS düşerken GPU kullanımı ve GPU Clock da anlık olarak düşüyor beraberinde.

Son düzenleme:
Hangi ayarı yaptınız?

RAM ne kullanıyorsunuz? Frekans.
+200'ü sıfırlayıp All Coresi -30 yaptım. Team T-Force Tuf Gaming Alliance 3600MHz ramlerini kullanıyorum. XMP'de açık. GoW'da 4.3GHz'e kadar 1.1 voltajda çalıştı ve sıcaklık 75 70 arası. Önceden 90'ı bile gördüm.

Stok soğutucu da görür normal, sizin sorununuz yazılımsaldır, bende de 2 sistem var RX6600 ve RX 6700 XT, drop sorunu yok, sürücü ve FreeSync böyle şeyler yapabiliyor, temiz bir kurulumda iyi olur.
Daha önceden sata ssdye kurmuştum dedim ondandır belki, sonra M2'ye kurdum Windowsu fakat yine düzelmedi. Windows 10 denedim olmadı, 11 denedim olmadı. Belki ramlerin gecikme süresi fazladır dedim onu düşürmeyi denedim ramlere voltaj vererek olmadı. CPU'nun voltajını çok kez arttırdım olmadı. GPU'nun voltajını biraz düşürdüm yine olmadı. AMD'nin eski driverlarını denedim yine olmadı. Yani denemediğim çözüm kalmadı diyebilirim fakat yine de AAA oyunlarda anlık shutter oluyor. Ve sadece AAA oyunlarda oluyor bu. 1080p ultra ayarlar fakat yine de düşüyor işte fps bir anlığına da olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı