Çözüldü Ryzen 5800X sıcaklığı nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mr.Michael

Decapat
Ryzen 5800X işlemcim ve MSI MAG CoreLiquid 360r soğutucum var. Yüksüz 45 50 arasında sıcaklık alırken işlemciyi %100 kullanmaya başladığımda 2 dakika içinde 85 90 dereceyi görüyorum. Öte yandan özellikle heavyload programıyla stres testine sokmadığım sürece işlemci 80 derecenin üstüne çıkmıyor. Kullandığım işlemcinin zaten ısınan bir işlemci olduğunu biliyorum ancak acaba bir sorun mu var diye merak etmiyor değilim. Çünkü kullandığım sıvı soğutma gayet yeterli olmalı diye düşünüyorum.

Çözüm
Tamamdır beyler bayanlar hallettim. Sıvı soğutmanın 3 lü fanından birtanesi üstte boş bi yere üflüyodu havayı onu ters çevirdim ve dışarı üflüycek şekilde ayarladım. Aynı zamanda radyatörü ters çevirdim ki pompalanan soğuk suyu ısıtmasın ters fan, sonrada bios ayarlarından voltu normal seçip dynamic voltu da -200 yaptım. Sonuç olarak 4660 mhz alıp yük altında 65 ten başlayıp 6 7 dakika içinde 70 olup duran bi ısı artışı elde ettim. Yaz ayında da en fazla 80 olur yük altında.
Undervolt yaptığında performans kaybı olacak mı onu kontrol etmelisin.

Bende 5800x kullanıyorum. Otomatik PBO ayarında, anakartım Aorus x470 Ultra Gaming 1.4v ile 4850 Mhz çalıştırıyor işlemciyi turbo frekansında. Stress testinde 70-73 dereceleri görüyor. Oyunlarda genel olarak 55-65 arası değişiyor oyuna göre. Corsair H115i Extreme kullanıyorum bu arada. Fan Airflow 104.65 CFM, Fan Static Pressure 3.99 mm-H2O.

Undervolt karşıtı biriyim şahsen MHz arttırmak istiyorsan biraz volt vermek gerekiyor. Isı düşürmek istiyorsan voltajı adım adım düşürerek test yapmalısın. Performans kaybı yaşamadığın noktayı belirlemelisin.

Undervolt yaptığında performans kaybı olacak mı onu kontrol etmelisin.

Bende 5800x kullanıyorum. Otomatik PBO ayarında, anakartım Aorus x470 Ultra Gaming 1.4v ile 4850 Mhz çalıştırıyor işlemciyi turbo frekansında. Stress testinde 70-73 dereceleri görüyor. Oyunlarda genel olarak 55-65 arası değişiyor oyuna göre. Corsair H115i Extreme kullanıyorum bu arada. Fan Airflow 104.65 CFM, Fan Static Pressure 3.99 mm-H2O.

Undervolt karşıtı biriyim şahsen MHz arttırmak istiyorsan biraz volt vermek gerekiyor. Isı düşürmek istiyorsan voltajı adım adım düşürerek test yapmalısın. Performans kaybı yaşamadığın noktayı belirlemelisin.
Şimdi hocam baya bi kartıştırdım biosu falan tek tek değiştirip açıp kapadım voltajı 1300 e sabitleyince hem 4400 mhzyi görebiliyor hemde 70 75 derece gösteriyo ama 1300 e ayarlayınca hep 1300 te kalıyor üst sınırı ayarlamak için bi kurcaladım ama bulamadım üst sınır için biostaki ayarın ismi ne biliyomusun acaba ? Ya da bi program önerin falan var mı ?

Ki Galahad bile orta seviye bir ürün buna rağmen nasıl düşmüş gayet başarılı.

Mesela Corsair H115i Platinum'a bakalım. Fanlar 97 CFM ve 3.0 mm-H2O. Galahad'da 69.17 CFM ve 2.6 mm-H2O

MSI mesela statik basınç bilgisi vermemiş fanların :)

Ryzen Master her zaman düşük gösteriyor sıcaklıkları ben şahsen diğer programların bilgisini baz alıyorum. Diğer programlar Bios'un okuduğu veriyi gösteriyor çünkü boşta Bios'da kaç derece olduğunu kontrol ederek bunu gözlemlemiştim.
Hocam burada sanırım pompanın farkı ortaya çıkıyor fanlardan ziyade.

Tamamdır beyler bayanlar hallettim. Sıvı soğutmanın 3 lü fanından birtanesi üstte boş bi yere üflüyodu havayı onu ters çevirdim ve dışarı üflüycek şekilde ayarladım. Aynı zamanda radyatörü ters çevirdim ki pompalanan soğuk suyu ısıtmasın ters fan, sonrada bios ayarlarından voltu normal seçip dynamic voltu da -200 yaptım. Sonuç olarak 4660 mhz alıp yük altında 65 ten başlayıp 6 7 dakika içinde 70 olup duran bi ısı artışı elde ettim. Yaz ayında da en fazla 80 olur yük altında.

Çözüm

Geri
Yukarı