R7 5800X için uygun voltaj değeri nasıl olmalı?

elegiac

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar Ryzen 7 5800X işlemcide uygun voltaj değeri ne olmalı merak ediyorum. Şu an 1.20V'ye ayarlı. Sıvı soğutmama bazı kişiler kötü dedi ama oyunlarda 2K'da maksimum 60-65 dereceyi gördüm. Ortalama olarak da 50-55 derece. Ve OC yapmamış olmama rağmen 4850MHz sabit çalışıyor. 5GHz'e çıkartırsam zarar verir miyim ve tahmini sıcaklık değerleri ne olur? Son olarak da 5GHz için 1.20v yeter mi?
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240l V2.

Anlamadığım kısım şuan biostan core ratoi hangi değeri girdiysem o geliyor. Normalde boost ile oyunlarda bu değeri geçiyordu şimdi sabitlendi. Ryzen master ile sıfırladım aynı. Biosu sıfırlamadan bu ayarı nasıl eski hale getirebilirim ki?
Hayır
Raid 0 var, biosu sıfırlarsam gitmez mi ki?
@

@Takeshi Kovacs

Biosu sıfırlayıp mı yaptın?
Sendeki CPU CORE RATİO değeri kaçtı?

Son düzenleme:
Anlamadığım kısım şuan biostan core ratoi hangi değeri girdiysem o geliyor. Normalde boost ile oyunlarda bu değeri geçiyordu şimdi sabitlendi. Ryzen master ile sıfırladım aynı. Biosu sıfırlamadan bu ayarı nasıl eski hale getirebilirim ki?
Hayır
@

@Takeshi Kovacs

Bende core ratio auto'da.

Onu bende denedim de auto gibi bir seçenek gelmiyor ki orada? Direk değer girme yeri geliyor.
Sen 4.7 Ghz için 1.20 volt denedin mi şimdi? Bu arada Ryzen Master basit arayüzle deniyorum. Orada 4.7 için 1.20 bastığımda direk yeniden başlattı ve stabilite hatası verdi. Sende nasıl yedi anlamadım. :D

Hayır
@

@Takeshi Kovacs

Bunun hakkında bilgim yok. Ben de sabit hızda kullanıyorum. Sıcaklığa pek etki etmediğinden uğraşmadım ayarlamakla.

Soğutma sistemi iyi ise PBO, işlemcinin Boost frekansının üstüne çıkmasını sağlıyor.
Merhaba arkadaşlar Ryzen 7 5800X işlemcide uygun voltaj değeri ne olmalı merak ediyorum. Şu an 1.20V'ye ayarlı. Sıvı soğutmama bazı kişiler kötü dedi ama oyunlarda 2K'da maksimum 60-65 dereceyi gördüm. Ortalama olarak da 50-55 derece. Ve OC yapmamış olmama rağmen 4850MHz sabit çalışıyor. 5GHz'e çıkartırsam zarar verir miyim ve tahmini sıcaklık değerleri ne olur? Son olarak da 5GHz için 1.20v yeter mi?
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240l V2.

Bu şekilde.
4.7 Ghz'da Artic 280mm ile yemedi valla. 1.30 altına düşünce kapanıyor, o voltajda da direk 90 üstüne fırlıyor.
4.6 Ghz denemesi yapıyorum.
@Takeshi Kovacs

@elegiac
Hocam yanlış anlamayın ama 360mmlik bir soğutucu veya klimalı bir ortam haricinde 4.8 Ghz almanız çok zor. Ha alırsınız ama stress testinde veya aşırı yükte sistemin yüksek sıcaklıklara fırlaması lazım. Hem de hem Artci 280mm var hemde Artci Mx-4 termal macun uygulaması var, daha dün değiştirdim. O değerlerde bir Aıda64 ile bir test yapıp paylaşabilir misin?

Dosya Ekleri

• DSC_0173.JPG
    DSC_0173.JPG
    306,1 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:
Bu şekilde.
4.7 Ghz'da Artic 280mm ile yemedi valla. 1.30 altına düşünce kapanıyor, o voltajda da direk 90 üstüne fırlıyor.
4.6 Ghz denemesi yapıyorum.
@Takeshi Kovacs

@elegiac
Hocam yanlış anlamayın ama 360mmlik bir soğutucu veya klimalı bir ortam haricinde 4.8 Ghz almanız çok zor. Ha alırsınız ama stress testinde veya aşırı yükte sistemin yüksek sıcaklıklara fırlaması lazım. Hem de hem Artci 280mm var hemde Artci Mx-4 termal macun uygulaması var, daha dün değiştirdim. O değerlerde bir Aıda64 ile bir test yapıp paylaşabilir misin?
Buyrun hocam test yapınca böyle sonuçlar çıkıyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    60,9 KB · Görüntüleme: 65

Geri
Yukarı