Ryzen 5800X sıcaklık artışında frekans düşüşü

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
İşlemciyi stress testinden geçiyorum, maksimum 90 derecede kalıyor. Lakin frekansı 4, 7'dem 4, 05'lere falan düşürüyor bu şekilde sıcaklığa direniyor. Frekansı düşürmemesi için ne yapmam lazım? Ona göre soğutucuyu değiştirmeyi düşünüyorum. (basit kule tipi soğutucu var.)

Frekansı düşürmesini engellemek için işlemciyi daha iyi soğutmanız lazım.
Hocam eski işlemcim İ7 4790k idi. Onda sabit 4.7 Ghz alıyordum. Bunun base frekansı 3.8, turbo ile 4.7 çıkıyor. Yani ben bir şey yapmasam da. Yapmak istediğim normal turbo boostda iken soğutucum yetiyor mu yetmiyor ona bakmak istiyorum, duruma göre sıvı soğutucu alacağım. Şuan ki haliyle sıkıntı yaratmıyor, 4.5'larda dönüyor ama tam verimini vermiyor. Stress testinde ise 4'lere düşürüyor ve sıcaklığı 90 sabitliyor.

Peki biostan bir ayarı falan var mı bu frekans düşürmesini engellemek için? Sıcaklık ne alemde oluyor, kaça çıkıyor falan görmek için? Zaten kaldıramayacağı bir sıcaklıkta sistem kendini kapatır diye düşünüyorum?

İ7 4790k da sabitleniyordu 4.4 e bunda da illa vardırda bulamadım. Stress testinde 90 dereceye sabitleniyor.Masaüstünde iken 4.40-4.50 lerde gezinirken stresste 4-4,05 de geziniyor. Bu kötü değil ama sabitlenmese kaça çıkacak, kaçta kendini resetleyecek bilemiyoruz. Ona göre bir soğutucu bakayım diyorum.

Geri
Yukarı