Ryzen 5'in Oyun Performansı

Kapitalizm sana ihtiyacın olanı vermez, sana ihtiyaç yaratır, işler böyle yürüyor.

Gelelim senin FX işlemci yorumuna, pek anlayamadım 4 çekirdek değiller derken nasıl yani? Demek istediğin şey AMD'nin rakidal olup FX işlemcileri geliştirip devam ettirmesi mi yada Zen'lerin arasına karıştırması mı? Bana sorarsan FX işlemcilerdeki mimari hepsinden daha iyi, fakat bu 10 yıl sonrası için. Yazılımlar çok çok yavaş gelişiyor.

Dikkatinizi çekmiştir, FX işlemciler 4-5 yıl öncesine göre şu anda daha hızlı ama 4-5 yıl önce çıkan Intel işlemciler ilk çıktığına nazaran şu anda daha yavaş. Aslında Intel işlemcilerde değişme yok ama yazılımlar değişince işlemci geri kaldı, FX işlemcilerde tam tersine işliyor. :D
4 çekirdek de değil derken yani çok farklı işlemciler. Senaryoya göre işler çok değişiyor. İşlemciye bir bütün olarak baktığınızda İntel tarafında karşılığı veya benzeri yok.

Kapitalizm hepimizin malumu tabii de benim dediğim örnek olarak FX 8300 veya FX 8350 işlemcilerini sadece TDP değerleri yarıya düşürülmüş versiyonları olsa piyasada, peynir ekmek gibi satılırlardı.

Kapitalizm hepimizin malumu tabii de benim dediğim örnek olarak FX 8300 veya FX 8350 işlemcilerini sadece TDP değerleri yarıya düşürülmüş versiyonları olsa piyasada, peynir ekmek gibi satılırlardı.
14nm olsun TDP yarıya düşsün ama çok fayda etmez fiyatı düşmediği taktirde.

FX 8300 ve FX 8350 modellerinin satılmamasının nedeninin TDP değeri ile alakası yok. Keşke 150 Watt tüketseydi de performanslı olsaydı ama böyle bir işlemci değildiler.
Tek sebebi aynı fiyata çok daha iyi Intel işlemci satın alınabiliyor olması, ben bu şekilde görüyorum. Zen gibi ucuz olsalardı, yine giderlerdi. Adam gibi yazılım nadir ama o nadir yazılımlarda, kendinden pahalı Intel işlemcilere fark atıyor FX 8000 serisi.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı